Hakan: Muhafız Dizi İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün Türkiye ‘nin ilk Fantastik dizisi Muhafız dizisini yorumlamaya çalışacağım. Dizinin kendi açımdan olumlu-olumsuz eleştirilerini sizlerle paylaşacağım.

Hakan: Muhafız Dizisinin Konusu

Günümüz İstanbul ‘unda ölümsüzlerin gezdiği bir zamanda bu ölümsüzlere karşı gizli bir birliğin karşı durduğu ve ölümsüzleri sadece bir kişinin öldürebileceğini öğrenen Hakan ‘ın bu aksiyon çervesinde ki hayatını anlatıyor dizimiz.

Hakan: Muhafız Dizisinin Türü

Dizi Aksiyon, Fantastik ve Bilim Kurgu türündedir. Her ne kadar bilim kurgu kısmını anlamasam da yapımcılar bu kategoriye eklemişler.

Hakan: Muhafız Dizisinin Oyuncuları

Hakan Demir ( muhafızımız ) = Çağatay ULUSOY
Leyla Sancak ( hakanın sevgilisi ) = Ayça Ayşin Turan
Zeynep Erman ( sadıklardan ) = Hazar Ergüçlü
Faysal Erdem ( zengin iş adamı ) = Okan Yalabık
Mazhar Dragusha ( zengin iş adamının koruması ) = Mehmet Kurtuluş
Kemal Erman ( sadıklardan ) = Yurdaer Okur

Hakan: Muhafız Dizisi Eleştiri ve Yorumlarım

Dizi gururla Türk yapımıdır yapımı olup 14 Aralık 2018 tarihinde Netflix ‘te yayınlanmıştır.  Dizi ilk sezon 10 bölümden ve 40 dakikalık şekilde yayınlanmıştır. Dizinin orijinal adı The Protector. Hakan: Muhafız ‘ın 2. Sezonunun ne zaman başlayacağı hakkında da Netflix bir açıklamada bulunmadı arkadaşlar.

Bakınız: Netflix Dizileri

Dizi ilk bölümden güzel bir giriş yaptı diyebilirim. Efektler olsun, konu olsun iyi ama aynı şeyi aksiyon sahneleri için diyemeyeceğim. Tabi efektler açısından iyi derken Türkiye standartlarına göre iyi arkadaşlar. Sihirli Annemi düşünürsek çok çok iyi. 🙂 Yoksa diğer yabancı dizilere göre vasat bir görsel mevcut. Tabi bunun dizeye ayrılan bütçesi ile alakası büyük. Mesela 4. Bölümde ki çocukları dilendiren, hırsızlık yaprıtan adamın Hakan ‘a attığı yumruk sahnesi var felaket diyebilirim. Hem efekt hemde gerçeklik açısından kötü olmuş.  Kurşun sahnesinden yanında amatör kalmış. Bu eksikliklere rağmen dizi kötümü değil.

Diğer bir olumsuz eleştiri dizideki diyaloglar çok sırıtmış gibi geldi bana. Her diyalogla ölümsüz ve muhafız kelimesi illaki geçiyor. Buda oyuncu ne kadar iyi olsa da bir türlü sizi içine çekemiyor, yapmacık geliyor. Bunun üstüne de aksiyon sahnelerinin az olması eklenince iyice sıkıyor.

Ayrıca dizide giriş kısmı iyi ama gelişme kısmında sıkıntı var. Kahramanımız yeni güçler ediniyor ama izleyicinin haberi yok. 🙂 Bu güçlerin iyice anlatılması ve anlatım sırasında karakterin gelişmesi aktarılmalıydı. Dizinin başında Hakan ne ise son bölümde de aynıydı. Bu sıkıntıyı araya İstanbul sokaklarında yapılacak ufak süper kahramanlıklar ile atlatılabilirdi bence. Bunu sadece ufak çocukları kurtarırken gördük. Bunun örnekleri çoğaltılabilirdi, kırmıza ışıkta geçen bir arabayı, kendisi siper ederek birini kurtarabilirdi. Bir banka soygununu engelleyebilirdi. Ya da ne bilim bir bayanı bıçaklı saldırganlardan kurtarabilirdi. Bu saya de diziye hem aksiyon eklenmiş olurdu hemde Muhafızın güçlerinin gelişimini tam anlamıyla öğrenirdik.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Muhafız Dünya çapında 10 milyon fazla kişi tarafından izlenmiş bulunmaktadır. Türkiye ‘nin ilk Fantastik dizi serisi olduğunu düşününde büyük başarı bence. Bir kullanıcı ” artık onlar alt yazılı izlesin ” yorumu benim çok hoşuma gitti. Bu ve bunun gibi Türk dizilerinin çağ atlaması için destek olalım arkadaşlar. Dizi Netflix üzerinden izleyelim. Zaten pahalı bir servis değil. Örneğin 4 kişi birleşip Ultra HD paketini satın alabilirsiniz. Oda kişi başı 7-8 TL yapıyor. Bu fiyata orijinal dizi ve film izleyebilirsiniz. Mesela son olarak Organize İşler 2: Sazan Sarmalı yayınlandı. Gelecek Netflix gibi servislerde arkadaşlar.

———————— Buradan sonra spoiler var arkadaşlar ona göre devam edin ————————

Dizide benim en beğenmediğim karakter ölümsüz olan Faysal Erdem ( Okan Yalabık ), arkadaş hiçmi yakışmaz bir kötü karakter için. Koruması olan Mazhar Dragusha daha iyi dururdu. Biraz bakımlı ve sert biri daha iyi dururdu.

Hakan: Muhafız Dizisinden Alıntılar ve Sözler

  • Geçmişini bilmezsen, geleceğine yön veremezsin.
  • Acaba boşuna mı çabalıyoruz bu hayatta, belki de zarlar dağıtılmış herkese, bize düşende sıra bize gelince oynamak.

SONUÇ: Diziyi yabancı diziler ile kıyaslamamanızı öneriyorum arkadaşlar. Aile ile izlemek sıkıntı çıkarabilir. +16 desem yeridir. imdb puan olarak 7.6 almış ama ben 10/7 veriyorum arkadaşlar.

Diğer Netflix Dizileri Burada…
Diğer Netflix Filmleri Burada…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.