Sinema Kartellerinin ” Netflix ” Korkusu

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz bu yıl sinema işletmecileri ile yapımcılar arasında büyük bir kriz çıktı. Yapımcılar ” biletlerin çok pahalı olduğunu ve beklenen izlenme oranlarına ulaşamadıklarını ” söylediler. Hatta Cem YILMAZ, Şahan GÖKBAKAR, Yılmaz ERDOĞAN ve Mahsun KIRMIZIGÜL birleşip sinema işletmelerine karşı filmlerini geciktirme kararı ile boykot yapacaklarını söylemişlerdi. Bu açıklamadan sonra Mars Grup Kurumsal İlişkiler Direktörü Aslı Irmak Acar “Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkar” diyerek karşı saldırıya geçti. Tabi sinema sektöründe tekel olunca böyle boyundan büyük laflar etmesi kolay. Bu açıklama bana göre büyük bir terbiyesizliktir. Sen kimsinde emek veren ve yapımcıların filmlerinden milyonları götüren firma olarak, yapımcıları tehdit ediyorsun.

Bundan sonrası için olaya devlette el attı arkadaşlar. Hemen bir yasa tasarısı ile aradaki savaş şuanlık durulmuş gibi. Birde halkı düşünen, halk için yola çıktık diyen yapımcılara mısırdan pay verilince hepsi halkı unuttu! Bunların yatacak yeri yok. Herkesin tek derdi kendi ceplerini daha çok doldurmak. Kimse bizleri düşünmüyor. Bu arada sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019’a ertelenmiş olduğunu da size bildirmek isterim arkadaşlar.

Ortalık durulmuş derken BKM ‘nin yapımcılığı üstlendiği Organize İşler: Savan Sarmalı filmini sinema salonlarında vizyondayken, aynı zamanda filmi Netflix ‘e satması ortalığı tekrar alevlendirdi. Bunun üzerine Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Başkanı Cenk Sezgin, “Resmen hançerlendik.”  diye açıklamada bulundu. Tabi bir sinema sever olarak bu kavgalar beni çok ama çok sevindirdi. Ayrıca bu açıklamadan şunu anladım  ” biz Netflix ‘ten çok korkuyoruz. İnsanımız gözünü açarsa bizim işimiz biter. ”

Orijinal Netflix Filmleri ‘ne Buradan Bakabilirsiniz
Orijinal Netflix Dizileri ‘ne Buradan Bakabilirsiniz

Bunun üstüne de Netflix, Recep İvedik 6 için 3.5 milyon avro teklif ettiği açıklandı. Bu haberlere Şahan Bey ‘den cevap gelmedi hala. Ben olsam hiç düşünmeden teklifi kabul ederdim. Türkiye ‘nin en çok izlenen filminin Netflix ‘te yayınlanması, sinema kartellerini baya etkiler diye düşünüyorum. Tabi kapalı kapılar arkasında neler teklif edilir, neler görüşülür bilemeyeceğim. Ama ben Netflix taraftarıyım.

Sinema kartellerinin ( Mars ve Avşar ) fiyatlar konusunda at koşturduğu ülkemizde Netflix gibi bir devin piyasaya girmesi kadar güzel bir şey olamaz. Bir bilet fiyatından daha ucuz bir fiyata, reklamsız film ve dizi izlemek varken, neden paramla rezil olim ki! Bir aile film izlemeye sinemaya gittiği zaman 80-100 TL ‘den aşağı ücret ödemiyor. Asgari ücret şartlarına göre bu çok yüksek bir meblağ. Orta kesim için ise bu fiyatlara göre ayda kaç kere gidebilecek değil mi? Şuan ülkemizde bir bilet fiyatı max. 10 TL olması gereklidir. Bunun üstü kazıktır. Eğer siz tekel oluşturup halkı kazıklamaya devam ederseniz önümüzde ki 5-6 yıl içinde salonlarınızda kendi aranızda artık mısır yiyip baş başa reklam izlersiniz.

Birde Netflix ‘e şöyle bakmak lazım 160 ülkede film ve dizilerimiz seyirci ile buluşacak. Bunun ilk örneği Hakan: Muhafız dizisi ile öğrenmiş olduk. Dizi toplamda 10 milyondan fazla kişiye ulaştı. Eğer sinema sektörü Netflix gibi bir kaliteye ve fiyata alternatif oluşturamazsa tüm kazançlar yurt dışına çıkacak gibi duruyor.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada
Ayrıca 2019 Yılında Çıkmış Filmlere Buradan Bakabilirsiniz.
24 Mart 2019

Emsan Rezilliği

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.