Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde Film İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün 2018 yılının En İyi Animasyon Filmi Oscar ödülünü alan Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde filmini yorumlayacağım.

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde Filminin Konusu

Brooklyn’li genç Miles Morales ‘ı ısıran radyoaktif bir örümcek ile hayatı değişir. İstemediği bir okula giden, babası polis memuru olan Miles bakalım dünyayı kurtaracak mı?

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde Filminin Türü

Film Animasyon, Macera ve Bilim Kurgu içeriyor

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz ABD yapımı olup 14 Aralık 2018 tarihinde vizyona girmiştir. Film 1 saat 57 dakika sürmektedir.Filmin orijinal adı Spider-Man: Into the Spider-Verse. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde filminin bütçesi 90 milyon $ ‘dır. Film gişede $326,249,641 $ kazanmıştır. Filmi türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

Animasyon diğer Örümcek-Adam filmlerdeki klişelerden farklı olarak ilerliyor diyebilirim. Hadi bir şehirde bir tane örümcek adam tamamda 2. si nereden geliyor. Şu radyoaktif örümceğin soyu bir türlü tükenmiyor 🙂 bir beni ısırmadı gitti. Filmdeki tek olumsuz eleştiri bu diyebilirim buda sayılırsa tabi. 🙂

Filmde ki değişiklikler çok hoşuma gitti Yeşil Goblin yeni görüntüsü ile bence daha efsanevi olmuş. Filmlerde artık böyle kullanılsın. Örümceğimizin yeni güçleri de çok iyi durmuş. Bence yeni özelliklerin gelmesi gerekliydi zaten. Yeni siyah kostümde ayrı bir yakışmış. Gerçi ben Venomdan sonra her zaman siyah olsun istemişimdir. Siyah ayrı bir hava katıyor bence. Ayrıca diğer evrenlerdeki Örümcek Adam ve Kadınlar çok iyiydi. Şu domuzcuk hariç, o pek beni sarmadı. Bu arada animasyonda çalan şarkılar efsanevi değil miydi arkadaşlar. Özellikle ilk dakikalarda çalan müzik sizi alacak. İsteyenler dinleyebilir Post Malone, Swae Lee – Sunflower. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde filmini müziğinin görüntülenmesi 357 milyonu geçmiş durumda arkadaşlar. Filmin müzikleri gibi aksiyon sahneleri de hiç bitmiyor arkadaşlar. Gayet akıcı bir şekilde filmin nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz.

12 Kasım 2018 tarihin de ölen Örümcek Adam ‘ın yaratıcısını Stan Lee ‘yi filmde unutmamışlar. Güzel bir sahneydi. Bu tip bir sahneyi de Organize İşler Sazan Sarmalında da izlemiştik hatırlarsanız. Zaten Stan Lee ‘yi kendisinin çizdiği her karakter filminde kısa kısa görüyorduk. Öldükten sonra hatırlatılan ilk film oldu sanırım. Bu süper kahramanları ( Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man ) bizlere kazandırdığı için bende teşekkür ediyorum.

Diğer bir dikkati mi çeken, adamların filmlerinde bile bazı kuralların çiğnenmeyeceğini gösteren sahneler yerleştirmişler. Mesela filmin 9.13 saniyesinde çocuk yaya geçidinden yola atlıyor ve o işlek cadde çocuğa çarpan bir araba göremezsiniz çünkü hepsi ani bir frenle durmuş ve yol vermiştir. Büyük ihtimal bizde bir arabanın altında kalmış yada en iyi ihtimalle de uzunca çalan kornadan sonra küfür sesleri gelirdi. Son günlerde ülkemizde bu konu hakkında ciddi yasalar ve iyileştirmeler var. Belki bir gün bizimde ülkemizde böyle bir seviyeye ulaşabilir.

Ayrıca filmde after credit ( son sahne ) mevcut. Buradan da anladığımız sonuç boyutsal sıçramayı çözdükleri ve filmin devamının geleceğini öğrendik. Bence de gelsin çok eğlenceli ve aksiyonlu bir animasyondu. Sadece çocuklara ve gençlere değil her yaştan insanlara hitap eden bir film olmuş.

SONUÇ: Animasyonu ailecek izleyebilirsiniz. Filme puanım 10/8 ‘dir.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.