Telefondan Bilgileri Çalan Uygulamalar ( Güncel )

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz günümüzde herkesin artık bir akıllı telefonu bulunmakta, bu akıllı telefonlarla birlikle siber saldırılar ve kişisel bilgilerimizi çalmak isteyenlerin sayısında da artış oldu. Çünkü kredi kartlarımız, şifrelerimiz, üyeliklerimiz kısacası tüm kişisel bilgilerimiz artık cebimizde. Böyle olunca da hırsızlar çağa ayak uydurarak hırsızlık yöntemlerini değiştirdiler. Artık eve veya iş yerlerimize girmelerine gerek yok, telefonumuzu hacklemeleri yeterli olacaktır arkadaşlar.

Peki telefonumuzda ki kişisel verileri nasıl ele geçiyorlar derseniz! Bunun bir çok yöntemi var, en çok kullanılanı size kendi isteğiniz ile uygulama veya oyun yükletmek oluyor arkadaşlar. Yanıltıcı uygulama başlığı adı altında size uygulamayı indirtiyorlar ve sizden uygulamayı kurarken, bir çok izin istiyorlar. ( Örneğin galeriye ulaşmak, arama yapmak, mesajları kontrol etmek, hesaplara ulaşmak vb. ) Sizde programı kullanabilmek için ister istemez istediği tüm izinleri vermek zorunda kalıyorsunuz. İzinleri verdikten sonra kötü niyetli kişiler arka planda tüm verilerinize ulaşabiliyor. Hesaplarınıza, kredi kartlarınıza, şifrelerinize, resimlerinize hatta ve hatta isteseler konuşmalarınızı kayıt altına bile alabilirler. Sonrasını zaten biliyorsunuz.

Peki kişisel verilerimizi elektronik ortamda nasıl koruyacağız diyorsanız.

 • İlk işiniz bilinmedik hiç bir kaynaktan uygulama ve oyun yüklemeyeceksiniz. Uygulama ve oyunları kendi işletim sisteminizin marketinden yükleyeceksiniz. Android cihazlar için Google Play, İos için App Store.
 • Resmi marketleri bile kullansanız hala güvende değilsiniz. Bilmediğiniz firmaların veya şirketlerin uygulamalarını da yüklememeniz gerekiyor. Basit ve kullanışlı bir uygulama size pahalıya mal olabilir.
 • Telefonlarınıza antivirüs programları kurun diyeceğim ama yukarıdaki saydığım yöntemler için antivirüs programları çaresiz kalıyor. Çünkü kendi istediğiniz ile yükleyip, istedikleri izinleri veriyorsunuz. Antivirüs programları anca dışarıdan size izinsiz yüklenmeye çalışılan virüsleri engellemek için işe yarar.
 • Ayrıca internette gördüğünüz her linke tıklamayın, tıklasanız dahi sizden istenilen programları yüklemeyin.
 • Telefonunuzu devamlı güncel tutun.
 • İşletim sisteminizin uygulama ve oyunlar için yayınlandıkları uyarıları takip edin. Aylık ve yıllık olarak güvenliğinizi tehdit eden uygulama ve oyunların listelerini yayınlarlar.

Google Play ‘in Uyardığı Tehlikeli Uygulamalar

Listedeki uygulamalara bakarsanız hep resim düzeltme uygulamaları çünkü Dünya ‘da bir resim çekip paylaşma rağbeti var. Hacklar da bunu bildiği için insanların bu zayıflığını kullanarak kişisel verilerinizi çalmaya kalkışıyorlar. 2. En çok kullanılan program ise telefonu hızlandırdıklarını söyleyen programlar.

DİKKAT: Aşağıdaki listedeki programlarında birisi veya daha fazlası varsa HEMEN SİLİN ve tüm şifrelerinizi değiştirin. Listeyi devamlı güncel tutacağım arkadaşlar.

2019 Mart Ayı itibariyle Kullanıcıların Bilgilerini Çalan Uygulamalar.

 1. Master Cleaner – CPU Booster
 2. Antivirus Free – Process Virus
 3. Realtime Booster
 4. SmartSwipe
 5. Pro Camera Beauty
 6. Cartoon Art Photo
 7. Emoji Camera
 8. Artistic effect Filter
 9. Art Editor
 10. Beauty Camera
 11. Selfie Camera Pro
 12. Horizon Beauty Camera
 13. Super Camera
 14. Art Effects for Photo
 15. Awesome Cartoon Art
 16. Art Filter Photo
 17. Art Filter Photo Effects
 18. Cartoon Effect
 19. Art Effect
 20. Photo Editor
 21. Wallpapers HD
 22. Magic Art Filter Photo Editor
 23. Fill Art Photo Editor
 24. ArtFlipPhotoEditing
 25. Art Filter
 26. Cartoon Art Photo
 27. Prizma Photo Effect
 28. Cartoon Art Photo
 29. Art Filter Photo Editor
 30. Pixture
 31. Photo Art Effect
 32. Cartoon Photo Filter

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.