Yeni Search Console ‘da Google Gibi Getir Nasıl Yapılıyor? ( Resimli )

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz Google, Yeni Search Console yayınladı. Eski sürümdeki özellikleri yavaş yavaş durdurarak yeni sürüme yönlendiriyordu. En sonunda Google Gibi Getir özelliğini de durdurup, artık bunu yeni sürüme geçmeden kullanamayacağımızı belirten uyarıyı yapmış durumda. Uyarıyı görünce hemen google gibi getir çalışmıyor diye düşünmeyin. Çünkü yeni Search Console ‘da Google Gibi Getir özelliğini direk olarak göremiyorsunuz. Çünkü ismi URL Denetimi olmuş. Google mühendisleri biraz görüntü ve isim değişikliğine gittiği için ilk bende görmekte zorlandım ama sonunda mantığını çözdüm ve bunu size de aktarmak istiyorum.

Peki neden Google Gibi Getir bu kadar önemli derseniz. Bir site sahibinin en çok istediği, paylaştığı içeriğin hemen index alıp, sitesine ziyaretçi çekip beğeni veya yorum almasıdır değil mi! İşte yazılarınızın google arama motorunda en hızlı sıralamaya çıkması için bu Google Gibi Getir özelliği çok önemli bir yere sahip. Eğer siteniz spam yapmayan, kopya içeriğe sahip olmayan bir site ise bu özelliği kullanarak içeriğiniz saniyeler içinde index alacaktır. Ayrıca sayfanız da ”Yönlendirildi”, ”Hata”, ”Bulunamadı” gibi farklı hatalar oluşursa bu durumları görebilirsiniz.

Yeni Search Console Google Gibi Getir

Yukarıda ki resimde gördüğünüz yeni Search Console. Nasıl linklerinizi ekleyeceğinizi adım adım anlatacağım.

  • 1 numaralı alanda ki ” URL Denetimi ” kısmına tıklıyoruz.
  • 2 numaralı alana indeksletmek istediğiniz linkin adresini komple yapıştırıp enter diyoruz. 1-2 dakika analiz sürdükten sonra, sayfanızda sorun yoksa,
  • 3 numaralı alanda ki ” Dizine Eklenmesini İste ” demeniz yeterli olacaktır.

SONUÇ: Yukarıda ki işlemleri yaptıktan sonra google arama motorunda linkinizi arama yaptığınızda indeks aldığını göreceksiniz.

YORUMLAR

  1. Yeni Search Console'da Google gibi getir nasıl yapılır sorusunun cevabı için teşekkürler. Bir de url kaldırma işlemini de anlatsanız yine böyle resimli olarak, harika olur. Sitenizde göremedim. Şimdiden teşekkürler.

  2. Bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık…

  3. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Yeni Search Console'da url kaldırma işlemi nasıl yapılıyor hiç araştırmadım ama sizin için araştırıp paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.