Avengers: Endgame 2019 – Oyunun Sonu Film İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, ön sipariş ile biletini neredeyse 1 ay önceden aldığım Avengers 4 yani Endgame filminden çıktım ve eve gelir gelmez ilk işim sizlere film hakkında ki eleştirilerimi yazmak oldu. Bu yazımda spoiler içeriyor ona göre. Yani filmi izleyenler okuyup, yorumlarda bulunursa daha iyi olacaktır.

 

Avengers: Endgame Filminin Konusu

Avengers Infinity War filminden hatırlarsanız Thaos güç taşlarını toplayıp, parmaklarını tek şıklatma ile tüm evrendeki canlıların yarısını yok etmişti. Devam filminde ise kahramanlarımız için bir umut doğmuştur. İlk filmde Dr. Strange, Iron Man ‘e ” Kazanmak için on dört milyonda bir şansımız var ” dediğini hatırlarsanız. Bakalım bu şanslarını iyi kullanabilecekler mi?

Avengers: Endgame Filminin Türü

Film Aksiyon, Macera, Fantastik ve Bilim Kurgu içeriyor.

Avengers: Endgame 2019 Oyuncuları

Iron Man = Robert Downey Jr.
Captain America = Chris Evans
Hulk = Mark Ruffalo
Thor = Chris Hemsworth
Black Widow = Scarlett Johansson
Hawkeye = Jeremy Renner
Ant-Man = Paul Rudd
Doctor Strange = Benedict Cumberbatch
Black Panther = Chadwick Boseman
Captain Marvel = Brie Larson
Spider-Man = Tom Holland
Nebula = Karen Gillan
Gamora =  Zoe Saldana

Avengers: Endgame 2019 Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz ABD yapımı olup 25 Nisan 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Film 3 saat 1 dakika sürmektedir. Filmin orijinal adı Avengers: Endgame. Avengers: Oyunun Sonu filminin bütçesi 400 milyon $ ‘dır. Film gişede  $ kazanmıştır. Filmi türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

Filmde aradığınız tüm duyguları bulacaksınız arkadaşlar. İlk başta üzüntü, keder, umutsuzluk, yok oluş, hayal kırıklığını sonuna kadar kalbinizde hissedeceksiniz. Tam bu duygulara alışmışken bir umut ışığı yanacak, arkasına sevinç, mutluluk, sevgi, aşk, fedakarlık duyguları takip edecek. Sonra tekrar bir üzüntü içinizi kaplayacak. Bir çoğunuz benim gibi böyle bitmemeli diyip filmin sonunda after credits olmadığını bildiğim halde sonuna kadar beklemek isteği oluşacak. Bu duygu girdabı içine sizde kaybolup gideceksiniz.

Filme giriş kısmı gerçekten kötü olmuş arkadaşlar. Belki bunun sebebi Infinity War olabilir. İlk filme baktığımızda her açıdan çıtayı çok yükselttiği için ve Endgame serinin finali olduğu için daha aksiyonlu veya daha dramatik bir giriş bekliyor insan doğal olarak. Filme Hawkeye ve aile muhabbeti ile başlaması bende hayal kırıklığı yaşattı.

Bu kötü giriş film arasına kadar devam ediyor. Araya kadar neredeyse aksiyon yok diyebilirim. İlk bölümde gereksiz o kadar muhabbet var ki! Birde bu boş muhabbetler uzatılınca gerçekten salonda ofla puflama sesleri, koltuklarda kımıldanmaların başlaması, bir sağa bir sola dönmeler derken film araya giriyor. Boksörümüz tam nakavt olacakken zil sesi imdadına yetişiyor.

Filmde, aradan sonra biraz hareketlenmeler başlıyor. Yok olan kişilerin nasıl geleceğinin yöntemini bulan Ant Man işte burada dahil oluyor. Gerçi 5 yıl sonra bir farenin bir tuşa basması gibi saçma bir yöntemle geliyor ama neyse! Bu gelen umut ışığı ile ekimizin tekrar toplanmaya başlıyor. İşte burada 2. Bir hayal kırıklığını yaşıyorum Thor göt göbek salmış, Doblosu olan bir enişteye dönüşmüş. Nerede gözlerinden yıldırımlar çıkan Gök gürültüsü Tanrısı Thor! Resmen Thor ‘u bitirme filmi olmuş. 3. Hayal kırıklığını Hulk ile yaşıyorum. Bizim kırıp döken, bağırıp çağıran yeşil devimiz gitmiş yerine tişört giyen, hayranları ile fotoğraf çektiren Profesör Hulk gelmiş. Bizim Bruce Banner, Thaos olayından sonra 18 ay boyunda zayıflama kampına gider gibi kendine kamp yapmış ve kas yığını ile kendi benliğini birleştirmenin yolunu bulmuş. Kendi için iyi olmuş olabilir ama Hulk hayranları için kötü olmuş.

Filmimiz böyle duygusal ve durağan bir şekilde ilerlerken araya Rocket Racoon yani Rakunumuzun esprileri giriyor ve biraz ortamı yumuşatıyor. İyi ki Rocket vardı yoksa halimiz dumandı. İlk filme göre espriler kat be kat azdı ama bu film için kabul edilebilir bir şeydi. Evrenin yarısı yok olmuş, herkesin sevdiği insanlar gitmiş yani az espri makul bir istek.

Bu kadar kötü eleştiriden sonra filmde hiç mi güzel olaylar yok diyeceksiniz ama filmin iyi tarafları, kötü taraflarından daha çok. Filmde bilim kurgu adına zamanda yolculuğa değinilmesi olsun, eski tüm filmlere gönderme yapması olsun, Infinity War da toza dönüşen kahramanlarımızı geri görmek, filmin sonunda daha büyük orduların kapışması olsun, aşıkların buluşması olsun, 70 yıl süren ayrılıkların son bulması olsun, Stan Lee ‘yi hatırlamak olsun… İşte bunlar filmin en güzel yanlarıydı. Filmde sizi şaşırtacak bir çok sahne olacak arkadaşlar. Mesela tüm salonun tepki verdiği anlardan birisi, Captain America ‘nın mjolnir ‘i kullanması ve bunu izlemenin verdiği haz anlatılamaz. Son savaş sahnesinde ki  ( filmdeki tek aksiyon ve savaş sahnesi ) Dr. Strange ‘nin açtığı portallardan Black Panther ‘in, Örümcek Adam ‘ın, Falcon ‘un, Groot ‘un vb. toza dönüşmüş tüm kahramanlarımızın savaşmaya gelmesini görmeniz lazım arkadaşlar. Tüm salonun nabzı tavan yaptı.

Tabi bu sefer filmimiz bazı kahramanlar açısından mutlu sonra bitmiyor. İlk önce ruh taşı için kendini feda eden Black Widow, filmin finalinde ise dahi ve şımarık adamımız Iron  Man ‘i kaybediyoruz. Filmin sonuna kadar özellikle Iron Man ‘in geri geleceği hissiyatını bir türlü üstümden atamadım. Üzülerek söylemek isterim ki beklediğim olmadı arkadaşlar. Iron Man artık aramızda yok.

SONUÇ: Avengers: Oyunun Sonu filmi iyisiyle kötüsüyle benim beğenimi kazandı arkadaşlar. Filmde Infinity War aksiyonu bekleyenler çok büyük hayal kırıklığı yaşayabilir onun için aksiyon beklentinizi 2. Planda tutmanızı tavsiye ediyorum. Avengers: Endgame imdb puanı 9.2. Benim puanım ise 10/9 arkadaşlar.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada
Ayrıca 2019 Yılında Çıkmış Filmlere Buradan Bakabilirsiniz.

 

 Avengers: Endgame 2019 Wallpaper

YORUMLAR

  1. Bizim genç bugün ikinci kez gitti Avengers' a. İnanılmaz keyif almış. Hatta şu an onu beklerken ben de takılıyorum. Sanırım 3. yü birlikte izleyeceğiz onunla :)).. Teşekkürler..

  2. spoiler yazısından sonrasını okumadım maalesef çünkü izlemeyi düşünüyorum 🙂 izledikten sonra tekrar döner yorumumu yaparım 🙂

  3. Tamam hocam film yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  4. Ben de buna mı, shazam'a mı baksam diyorsum, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.