ABD – İran Savaşı Çıkar mı?

Yıllardır ABD, İran ‘ı nükleer çalışmalar yapıyor gerekçesi ile çeşitli yaptırımlar ve ambargolar uyguluyor. Tabi bu işin bahanesi çünkü ABD dünyada en fazla nükleer bombaya sahip ülke. ABD benden başka hiç bir ülke de nükleer güç olmasın istiyor. Neyse gelelim konumuza biliyorsunuz Obama zamanında ABD, İran ‘ın nükleer çalışmaları üzerinde ki denetimi için anlaşmışlardı. Bu antlaşmanın sonucu olarak İran üzerindeki ambargolar kademeli olarak azaltılıyordu. Buda ABD – İran gerilimini neredeyse bitirmişti. Taki Trump gelene kadar…

ABD İRAN savası ne zaman çıkar

Trump seçilince İran başta olmak üzere Çin ve Rusya ‘ya agrafis tutum gösterip hepsine yaptırımlar getirtmiştir. Çin ‘e tek taraflı ağır vergiler getirmiş, Rusya ile arasındaki orta irtifa nükleer bomba üretimi antlaşmasından tek taraflı çekilmiş, İran ‘a ise tam ambargo uygulamaya başlamıştır. Adam bildiğiniz kudu köpek gibi kimi görse saldırıyor.

Gelelim 2019 yılında ki ABD – İran geriliminin artmasına, 7 Mayıs 2019 tarihinde ABD, USS Abraham Lincoln ve B-52 bombardıman uçaklarını bölgeye sevk etmişti. 12 Mayıs 2019 tarihinde de İran ‘a karşı Patriod hava savunma sistemlerini konuşlandıracağını duyurdu. İran ‘da ” 700 km menzilli füzelerimiz hazır tüm gemilerini batırırız ” diyerek karşılık verdi. Peki bu kadar hazırlığa rağmen ABD – İran savaşı çıkar mı? Benim görüşüm her zaman olduğu gibi savaş çıkmayacak. Çünkü ABD, tansiyonu savaş çıksın diye yükseltmiyor. Ayrıca karşısında Irak ve Suriye gibi parçalanmış bir ülke yok. Birde savaş çıktığını varsayarsak ABD ‘nin büyük zarar alacağı aşikar yani 2. Vietman olayı yaşamamak, akı bokunu kurtarmadığı için de savaş riskini göze almayacaktır.

Benim için ABD ‘nin İran ‘la savaşmamasının en büyük sebebi İran ‘ı kullanarak Orta doğuda Rusya ve Türkiye ‘ye karşı istediği müdahaleleri yapacak kozunu kaybetmek istememesidir. ABD resmen İran ‘ı istediği zaman dost, istediği zaman düşman gösteriyor. Zamanın gereklilikleri neyse ona göre planını devreye sokuyor.

ABD – İran Gerilimi Neden Arttı?

2019 yılında ABD – İran gerilimi çok hızlı bir şekilde tavan yaptı. Ve bu gerilim ABD tarafından bilinçli bir şekilde tek taraflı olarak sürekli arttırılmaktadır. Bu gerilimin ABD açısından avantajlarına gelelim;

  1. ABD, Türkiye ‘nin Suriye ‘de ki faaliyetlerini azaltmak özellikle petrol yataklarının olduğu Fıratın Doğusunda ki harekat alanını kısıtlamak istiyor ama bunu yıllardır bir türlü tam anlamıyla başaramadı. ( İyi ki başaramadı 🙂 ) Bizi durduramadığı içinde yatırım yaptığı YPG ‘yi istediği gibi koruyamıyor. Savaş uçaklarımız, topçularımız, İHA ve SİHA ‘larımız hür gün YPG ve PKK ‘yı vuruyor. Bunları her vurmamız ABD ‘ye milyonlarca dolara mal oluyor demek. Hava etkinliğimi azaltmak için İran ‘ı bahane ederek Patroid yerleştirmeye çalışacaktır.
  2. ABD bölgede gerilimi bilinçli olarak arttırarak, savaş korkusu ile İran, Türkiye ve Rusya ‘yı yatırım yapılamaz hale getirip bu ülkelere ekonomik olarak darbe vurmak.
  3. Son olarak tüm Dünya ülkelerinin gözünün bulunduğu Akdeniz de ki petrol ve doğal gaz rezervleri. ABD, İtalya, Fransa ve Yunanistan başta olmak üzere bu rezervlerinden büyük lokmayı kapmak istiyorlar. Ama Türkiye bu konuda kimseye göz açtırmama konusunda çok ciddi. Kendi araştırma gemimizi bile yapıp, kimseden yardım almadan Akdenizde petrol ve doğal gaz aramaları yapıyoruz. Bu konuda da ABD her zaman ki gibi İran bahanesi ile Akdeniz açıklarına 6. Filosunu konuşlandırdı. Kısa zamanda Akdenizde sular kızışabilir.

Evet arkadaşlar kendi araştırmalarım sonucu edindiğim kısır bilgilerle sonucunda vardığım sonuçlar bunlardır arkadaşlar. Tabi kapalı kapılar ardında dönen antlaşmalar nedir? Bunları bilmeden yaptığımız her yorum veya açıklama yanlış olabilir. Bu yorumlarımı şuan açıkta görünen olaylar neticesinde yaptım.
Sizlerin de ABD – İran savaşı çıkar mı? ABD – İran Savaşı çıkarsa ne zaman çıkar? gibi sorulara kendi cevaplarınız varsa seve seve dinlemek isterim arkadaşlar.

YORUMLAR

  1. Günümüzde savaşlar sıcak yaşanmıyor zaten, doğru soru sıcak savaş yaşanır mı. Tabii ki yaşanmaz. Iran rejimi zaten Amerikan güdümü ile kurulmuş bir rejim. amerika bu rejimi istediği gibi kullanıyor ve yönlendiriyor. Amerika bölgeye hakim olmak istiyor, her devlet kendi çıkarlarına uygun bir plan hazırlar, kendince doğru olanı yapıyor. Bölgedeki tüm ülkelerin yönetimlerini tayin ve tesis ederek bunu zaten çok uzun yıllardır yapıyor, yapmaya da devam edecektir. Silah satarak da ekonomisini de düzeltiyor. Yani oyunu istediği gibi yönlendiriyor, planlarında aksama varsa da bu minör aksamalara alternatifler geliştiriyordur. Elbette İran bir Irak, Suriye gibi suni devlet değil. Tarihsel kültüre sahip, ancak yine de Amerikanın dengi değil. Bölge her zaman bu gerilimlere sahne olacaktır. Oyuncular ve figüranlar da günün koşullarına göre değişir.

  2. Bence dengeler ve çıkarlar var, uzun bir süre çıkmaz. Ama günün birinde çıkarsa zaten o zaman dünyanın çivisi de çıkar.

  3. İran tabi ki ABD 'nin dengi değil hocam. Ama sıcak savaş sırasında ABD büyük zararlar görür gibi geliyor. Tabi makalede ki gibi ben savaşın çıkması imkansız.

  4. İçiniz rahat olsun sıcak savaş çıkmaz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.