Naruto Anime İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün geç tanıştığım ve izlemeye başladığım Naruto Animesi hakkında bilgi vereceğim. Geç tanıştığım dedim çünkü anime ilk olarak 2002 yılında yayınlanıyor. Benim 2019 yılında izlemeye başladığımı düşünürsek 17 yıl sonra izlemek baya geç oluyor. 🙂 Belki bu yazımı okuyanlar daha geç başlamadan hemen izlemeye başlarlar.

Naruto Konusu

Bir ninja köyünde özel bir çocuk olarak doğan Naruto kahraman olması gerekirken, herkes tarafından dışlanan bir çocuk olarak büyümüştür. Ama o kimseye aldırmadan kafasına koyduğu en yüksek ninja rütbesi Hosage olma hayalini gerçekleştirmek ve arkadaşları içinde her şeyi feda ederek ilerleyeceği hikayeyi konu alıyor animemiz.

Naruto Animesinin Türü

Anime Animasyon, Fantastik, Komedi, Gerilim ve Macera içeriyor.

Bakınız: Ana Karakteri Güçlü Olan Animeler

Naruto Anime İncelemesi

Naruto Karakterleri

 • Baş karakterimiz Naruto Uzumaki ‘dir.
 • Sakura Haruno: Naruto ‘nun sevdiği kız
 • Sasuke Uchiha: Naruto ‘nun ve Sakura ‘nın en iyi arkadaşı.
 • Kakashi Hatake: Diğer adı kopya ninja kendisini herkes tanıyor. Naruto ‘nun gelişmesinde bayağı etkisi olacak.
 • Gaara: Çölün koruyucusu
 • Ino Yamanaka: Sasuke ‘nin güzel rakibi ikisi de Sasuke ‘ye aşık 🙂
 • Neji Hyuga: Hyuuga klanının yan ailesinin başıdır. Özel bakışları sayesinde yakın dövüşte uzmandırlar.
 • Shikamaru Nara: Naruto ‘nun arkadaşlarında dahi seviyesinde zeki bir ninja, gölge jutsu ‘su kullanıyor.
 • Kiba Inuzuka: Yanında Akumaru adlı köpeği ile jutsular kullanarak dövüşen Naruto ‘nun arkadaşı.
 • Rock Lee: Garip görünüşü ve kendisine Naruto ‘nun dediği Çalı Kaş lakabı ile tanıyacaksınız. Jutsu yeteneği olmadığı halde Ninjutsu ustası olacaktır. Hız bakımından kimse önüne geçememektedir.
 • Shino Aburame: Garip biridir, güldüğünü kimse görmemiştir. Vücudundan garip böcekler çıkartıyordur. Naruto ‘nun arkadaşıdır.
 • Chôji Akimichi: Animede bundan fazla yemek yiyeni göremeyeceksiniz ama kendisine şişko dendiği zaman onu kimse durduramaz.
 • Hinata Hyuga: Hyuuga klanının varisidir. Neji gibi özel bakışlara sahiptir. Naruto ‘ya da aşıktır.
 • Hiruzen Sarutobi: Naruto köyünün Hasagesidir.
 • Iruka Umino: Naruto ‘yu küçüklüğünden berli seven ve onu destekleyen tek kişidir. Naruto ‘da ona ayrı ilgi gösterir.
 • Orochimaru: Efsanevi ninjalardan biridir ama aynı zamanda baş kötü karakterimiz. Kendisi vücut değiştirerek ölümsüzdür. Zaten her yerde karşınıza çıkacaktır merak etmeyin.
 • Kabuto Yakushi: Orochimaru ‘nun yardımcısı ve Naruto ‘nun baş düşmanlarından biri.
 • Tsunade: Efsanevi ninjalardan biridir. Genç ve seksi olmasına bakmayın baya yaşlıdır.
 • Shizune: Tsunade ‘nin öğrencisi ve yardımcısıdır. Öyle sakin durduğuna bakmayın derim.
 • Jiraiya: 3 efsanevi ninjalardan biridir. Naruto ‘nun gelişmesinde çok büyük etkisi olacak ve onun hocası olacak.
 • Itachi Uchiha: Sasuke ‘nin abisi ve baş düşmanı.

Naruto Yorum ve Eleştirilerim

Animemiz Japon yapımı ve ilk bölümü 3 Ekim 2002 yılında yayınlandı arkadaşlar. 24 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Toplam 5 sezondan oluyor. Naruto kaç bölümden oluşuyor diye merak ediyorsanız toplam 220 bölüm arkadaşlar ama arasında filler bölümler mevcut. Naruto filler bölüm nereden başlıyor nerede bitiyor aşağıda 5. Sezon açıklamasın da bahsettim arkadaşlar.

Naruto ‘nun Güçleri: Naruto bir çok hareketi ve davranışları ile kesinlikle bir ninjaya uymuyor ama o bildiğini okumayı seven inatçı biri. Her davranışı ile alışılmışın dışına çıkıp herkesi şaşırtıyor. En önemli karşılaşmalarda bile gaz çıkarması bile yetiyor. Bu durum dezavantaj gibi görünse de bir çok karşılaşmada inanılmaz bir şekilde avantaja dönüştürmeyi beceriyor.

Tabi bu absürt hareketleri bilerek yaptığıd a tam söylenemez. 🙂 Ayrıca karakter bakımından komik birisi. Harem tekniği, seksi dönüşümü ilk defa gördüğümde baya gülmüştüm mesela arkadaşlar. Bunun yanında saflığı ile aptallığı birleşince herkesin gözünde beceriksiz ve güçsüz görünüyor ama arkadaşları için her şeyi göze alması, çok çalışması, hayalleri onu lider yapmaya üstüne üstlük aşırı güçlenmesine sebep oluyor. Buda beklenmedik yerlerde herkesi şaşırtıyor.

Naruto Animesini Neden İzlemeliyim? Ana karakterin sıfırdan nasıl büyük güçlere sahip olacağını, ana karakter gelişirken yan karakterlere etkisi ile onlarında çok büyük güçler edinmesini, bu büyük gelişmeler ile daha büyük düşmanlarla savaşmalarını izleyecekler.

Bu savaşlar bol bol aksiyon, büyük patlamalar, yeni güçler, büyük yaratıklar, elementler, ninjutsular, jutsular, genjutsular, kombinasyonlar, arkadaşlık ve fedakarlıklar içerecek şimdiden uyarıyım. Bu özellikler ise her bölümde daha daha artarak devam edecek arkadaşlar. Çok duygulandığınız bölümlerde olacak, çok güldüğünüz bölümlerde.

Naruto Sezon İncelemeleri

Naruto 1. Sezon: Naruto ‘nun Ninja akademisinde ki günlerini konu alıyor arkadaşlar.

Naruto 2. Sezon: Naruto ninja okulundan mezun olmuş ve hocaları tarafından Chuunin seçme sınavına aday gösterilirler. Sınav elemelerinde ki başından geçen olayları konu alıyor arkadaşlar.

Naruto 3. Sezon : Chuunin seçme sınavının iptali ve devamında ki gizemli olayların çözümü ile devam ediyor. Tabi bu arada Naruto kendini geliştirmeye devam ediyor. Hatta bu sezonda Naruto rasengan ‘ı öğreniyor. Rasengan Ninjutsu ‘nun zorluk bakımından en üstten 2. Sırasında yer alan ve üç zor aşaması olan, kişinin avuç içinde chakrasını toplayıp rakibine büyük hasar veren bir teknikti.

Naruto geliştikçe güçleniyor bu aşırı güçlenmesi çevresindeki arkadaşlarının da güçlenmesine sebep oluyor. Bu tekniği gören arkadaşları da kendilerini geliştiriyor ama 1 kişi hariç, o intikam ateşi ile karanlık tarafa geçiyor diyebilir.

Naruto 4. Sezon: Karanlık tarafa ( orochimaru ) geçen arkadaşı Sasuke ‘yi geri getirmek için elinden gelen her şeyi yaptığını izleyeceğiz. Bu sırada Konoha köyünün verdiği bazen zorlu bazen de kolay görevleri arkadaşları ile yerine getirmesini izleyeceğiz. Gerçi Naturo ‘nun olduğu bir görevde her şey olabilir. Burada kadar izleyenler bu dediklerimi daha iyi anlayacaktır. ( 4. Sezon 135. Bölümden sonra Naruto Shippuuden geçebilirsiniz arkadaşlar. Sebebini en altta bulabilirsiniz. )

Naruto 5. Sezon: Naruto sürekli görevler alıp bunları arkadaşları ile başarıya ulaştırmaya çalışıyor. Gerçi çoğunda başarısız olsa dahi her görevde kendisi bir ders alıp Hosage olma yolunda daha ha güçleniyor. 5. Sezon diğer sezonlar gibi belirli bir konu takibi üzerinden gitmediği için bağımsız konularla arada sırada Sasuke ‘ye değiniyorlar o kadar, buda biraz sıkıcı gelebilir size. Hatta bu sezon çok ama çok gereksiz bölümler mevcut mesela 192 ve 202 Bölüm resmen felaket izlemeden direk atlayabilirsiniz. Ayrıca bu sezon Naruto ‘nun hayaletlerden korktuğunu öğreniyoruz.

Naruto Filler Bölümler

Şimdi gelelim 135. Bölümden sonra neden konuyla alakasız bölümlerin olduğunu anlatmaya. Çünkü anime 135. Bölüme gelince mangaya yetişiyor. Çekecek yeni bölümler kalmayınca araya filler dediğimiz ana konu ile alakası olmayan bölümler yerleştiriyorlar ki manga ilerlesin ve tekrar animenin önüne geçsin.

Naruto Shippuuden ne zaman geçmem lazım? Diyenler 135. Bölümden sonra direk başlayabilirler. 135. ve 220. Bölümler arasını izlemesem çok şey kaçırır mıyım diyenler varsa ana konu ile alakalı bir olay kaçırmazlar. Ama vaktiniz varsa hepsiniz izlemenizi öneriyorum arkadaşlar.

SONUÇ: Anime de şiddet ve kan olduğu için +16 yaş üstü izlemesini öneriyorum arkadaşlar. Daha küçüklerde olumsuz etkilere sebep olabilir. Anime izleyenler bilir neredeyse tüm Japon animelerinde ecchi dediğimiz olay vardır. Ama Naruto ‘da bu neredeyse yok tabi bazı sahnelerinde azıcık var ama genel itibari ile yok. Kısacası kaçırılmayacak bir animeye puanım 10/9 arkadaşlar.

YORUMLAR

 1. Bir dönem anime izlemiş birisi olarak yazınızı beğendim. Başarılarınızın devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.