İlyada – Homeros Yorum ve İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün Homeros ‘un ünlü epik şiiri İlyada hakkında bahsedeceğim. Tabi kitabı almadan önce aklınızda onlarca soru olduğuna eminim. Acaba İlyada destanını okuyabilir miyim? İlyada destanının dili nasıl? Gibi başlıca sorular benimde aklıma takılmıştı. Ama iyi ki alıp okumuşum, okuduktan sonra daha önce okumadığınıza pişman olabilirsiniz.

ilyada homeros destanı incelemesi

İlyada – Homeros Kitabının Özeti – Konusu

İlyada olay örgüsü Akhilleus ‘un Akha ordularının başkomutanı Agamemnon ‘a karşı öfkesi yüzünden savaşı bırakıp barakasına çekilmesiyle başlayan,arkadaşı Patroklos’un ölmesi yüzünden savaşa geri dönmesi, Troyalı kahraman Hektor ile çarpışması, onu öldürmesi, ölüsünü Troya surları çevresinde arabasına bağlı olarak sürüklemesi ve sonunda insafa gelerek Hektor’un ölüsünü, babası Kral Priamos’a geri vermesi ile biter. İlyada 9 yıllık savaşın 51 günlük süresini kapsar. Kısacası İlyada Doğu ile Batı arasında kavgaya, dövüşe sahne olan  yurtları Anadolu ‘da bulunan Troya ‘lılarla yardımcıları ve Yunanistan ‘dan gelmiş Akhalar topluluğu arasında geçmektedir.

İlyada – Homeros Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 615 ( kaynakça dahil ) sayfadır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız  klasikler, destan, şiir kategorisindedir. Kitabı bkmkitap.com ‘dan 19.20 TL ‘ye karton kapaklı şekilde aldım. İçinden kendine özel ayraç çıkması ayrıca güzel.

Kitabımıza açıklayıcı, aydınlatıcı ve bir o kadarda uzun bir önsöz ile başlıyoruz. Hatta şimdiye kadar gördüğüm en uzun önsöz desem yeridir. Tabi uzun olması kötü olduğu ve sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor arkadaşlar. Burada Hasan Ali YÜCEL ‘e ayrı parantez açmak lazım. Bu detaylı önsöz tek başına İlya ‘da için kaynak kitap olarak basılabilirdi. Bu açıklamalar olmasa kitabı bir çoğumuz ot gibi okuyup geçecektik ama H. Ali YÜCEL o dönemi bize aydınlattığı için kendisine teşekkür ediyorum. Peki bu önsözde ne bulacağız Homeros ‘un nerede doğduğunu, nerede öldüğünü, annesinin ve babasının adını, diğer filozoflar için Homeros ‘un yerini ve önemini öğreneceğiz.

Bitmedi İlyada ‘nın nasıl yazıldığını, İlyada Destanı’nın kim veya kimler tarafından yazıldığını, uğradığı sansürleri, üstünde yapılan değişiklikleri, hakkında yapılan araştırmaları okuyup ufkumuzu genişleteceğiz. Önsözden sonra 24 bölümden oluşan İlyada ‘nın bölüm bölüm özetini okuyacaksınız. Bir nevi fragman diyebilirim. Bu bilgiler için önsöz ve kitabın özetini okumadan geçmeyin diye öneride bulunuyorum. Kaybınız büyük olur arkadaşlar.

Bölüm açıklamalarından sonra tanrıları da tek tek ele alıyor Ali YÜCEL. İlyada direk tanrılar ile alakalı bir epik şiir olduğu göz önüne alırsak ve her bir satırsa mutlaka bir tanrı ismine denk geleceğiniz için bu açıklamalarda çok önemli arkadaşlar. Bu önsöz ve özeti okumadan geçerseniz isimler içinde boğularak hem okuma hızınızı hemde istediğinizi kaybedebilirsiniz. Bu kısımları okumanın diğer bir yararı ise isimlerin bizde kulak aşinalığı bırakması sonucunda parafları anlayarak ve daha hızlı bir şekilde okuma imkanını sağlamasıdır.

İlyada toplum içinde ” İlyada destanı truva savaşı ” olarak bilinir. Hatta Brad Pitt ‘in başrolde oynadığı Truva Savaşı filmide mevcuttur. Buda filmlerin halk üzerinde ki etkisini gösteriyor. Filmleri olunca insanların akılların da acaba  ”İlyada destanı gerçek mi?” şüphesi oluşuyor. Kitabın açıklama kısımlarında H.Ali YÜCEL bu konu hakkında çok detaylı bilgiler veriyor arkadaşlar. Troya şehrinin gerçek olduğunu ve şuanda kazıların yapıldığı hatta bu şehrin ülkemizde olduğu bölgeyi bile vermektedir.

İlyada destanını okuyabilir miyim diye endişe etmeyin arkadaşlar. Ali YÜCEL çok güzel bir iş çıkarmış. Su gibi akıp gidiyor dizeler. Dili ağır değil kuş gibi gelecek size. 🙂 Başladığınız zaman devamını merak edeceğiniz bir savaş sizi bekliyor olacak. Savaştan konu açılmışken M.Ö 8. Yüzyıldan itibaren Doğu ile Batı savaşmaya başlamış. Belki Troya savaşı Doğu ile Batı toplumlarının ilk savaştır bilemeyeceğiz ama son savaşı Çanakkale ‘de bizim verdiğimiz ve kazandığımız doğrudur işte bundan eminim.

İlyada ayrıca Olympos Tanrıları ile direk alakalı bir destandır arkadaşlar. İlyada ‘da tanrılar iki gruba ayrılmıştır. Bir kısım tanrılar Akha ordusunu, bir kısım tanrılar Troya ordusunu tutmaktadır. Hatta destanda ismi geçen yiğitler Tanrıların çocuklarıdır. Savaşlarda onları devamlı korurlar, onlara güç ve kuvvet verirler. Onun için savaşın sonucu önceden Zeus tarafından tayin edilmiştir. Adağını iyi yapan askerler, düşmanı ne kadar iyide olsa Tanrıların yardımı ile savaşlardan her zaman galip ayrılmışlardır. Kısacası savaş, Tanrıların bir oyunu, askerler ise piyonu olmuştur.
Savaşalara bizzat müdahil olan tanrılar: Zeus, Hera, Ares, Apollon, Athena, Aphrodite, Poseidon

Diğer Kitap İncelemelerime de Bakmak İster misiniz?
Hasan Ali Yücel Klasiklerini İncelemek İster misiniz?
Modern Klasikler Dizisi Burada
Türkiye İş Bankasının Diğer Kitaplarını İncelemek İster misiniz?

24 Ekim 2018

Edebiyat Nedir?

YORUMLAR

  1. Sayfa sayısına kitabın fiyatı çok ucuzmuş.

    Mutlu bayramlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.