Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir.

18 Haziran 2019 Salı

Libra Nedir? Calibra Nedir?

Libra, Facebook 'un üreteceği yeni kripto ( elektronik ) para birimi olacak. Calibra ise Libra 'nın dijital cüzdanı olacak. Libra satın almak veya Libra bozdurmak için Calibra dijital cüzdanınızı kullanacaksınız.Libra Güvenilir mi?

Bitcoin ilk çıktığında herkesin aklında tek soru vardı acaba güvenilir mi? Yıllar gösterdi ki insanlar, bir bankaya veya kuruluşa bağlı olmayan bitcoin 'i bile yatırımda ve ticarette kullandılar. Libra ise bitcoinden farklı bir yapıya sahip olacağı için eminim bitcoin 'i geçecektir. Çünkü arkasında Facebook gibi Dünya 'nın en büyük şirketlerinden biri olacaktır. İnsanlar direk Libra alıp-satıp alışveriş yapacaklardır. Ayrıca  Mastercard ve Visa gibi ödeme sistemleri tarafından da desteklenecekmiş. Üstüne Facebook, Whatsapp ve İnstagram kullanıcılarından oluşan bir sosyal ağ düşünürseniz... Bu durumda resmen Libra uçacaktır. Önünde hiç bir para birimi ve ülke duramayacaktır diye düşünüyorum.

Libra Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Libra, Facebook 'un resmi açıklamasına göre 2020 'de piyasaya sürülecekmiş arkadaşlar. Neden bir sene bekleyecek derseniz, insanların akıllarında yer etmek için diye düşünüyorum. Yoksa koca Facebook istese Librayı şimdi piyasaya sokar. Peki insanların akıllarına nasıl kazınacak diyorsanız. Bu 1 sene içinde Libra hakkında bir ton haber çıkacaktır eminim. Mesela Libra piyasaya çıkmadan Avrupa Birliğini veya Çin 'i korkuttu.. Gibi sansasyonel haberlerde insanları kanalize edecekler. Para birimi piyasaya çıktığında da herkes normal karşılayıp Libra satın alıp - bozduracaklar veya birbirlerine yollayacaklardır.

Libra 'yı Nerelerde Kullanabilirim? Yani Libra 'nın Kullanım Alanları

Libra piyasaya 2020 'de sürülecek ama şimdiden bir çok firma ve kuruluş destek verdiğiniz açıkladı. İşte o firma ve kuruluşlar:
 1. Paypal
 2. Ebay
 3. Uber
 4. Lyft
 5. Spotify
 6. Vodafone
 7. Mastercard
 8. Visa
Yeni firmalar duyuruldukça bende listeye ekleyeceğim arkadaşlar.

Libra 'nın Amacı

Facebook'tan yapılan açıklamada, "Libra'nın hedefi, milyarlarca insanın kullanabileceği basit küresel bir para birimi ve finansal altyapı oluşturmaktır" denildi. Bunun açıklaması tüm dünyayı uğraşmadan sömüreceğim demek. Libra 'yı destekleyen firmalara baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Daha açıklayıcı olmak gerekirse hepsinin tek ortak noktası var arkadaşlar, hepsi A.B.D firması :) . Bu vampir ülke karşılıksız bastığı dolarları bitcoin ile piyasaya baya sürdü. Şimdi de bitcoin ile sömüremediği yerlere de güvenli bir elektronik para birimi ile girmeyi hedefliyor ve bunu da Libra ile başaracak gibi duruyor.

SONUÇ: Kullanışlı gibide dursa ABD kendi çıkarları için çıkardığı bir para biri olacaktır arkadaşlar. Demedi demeyin bu atılımdan sonra bir çok ülke kendi kripto parasını çıkaracaktır. Mesela yakın da Avrupa Birliği kripto para üretecek diye açıklama duyarsanız şaşırmayın.

2 yorum:

 1. Evet libra yı istese hemen piyasaya sürebilir ama ismi ezberletecek önce. İyice konuşulmaya başlayınca patlatacak bombayı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Bizim para birimimiz de Turco olur herhalde :)

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.