Shazam! Film İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bugün size Shazam! filmini yorumlamaya çalışacağım. Shazam! filmini sinemada izleyip izlememe arasında kalmış ve sinemada izlememe kararı almıştım. Dün izleme fırsatım oldu ve doğru karar verdiğim için sevindim.

Shazam! Film İncelemesi

Shazam! Filminin Konusu

Genç Billy Batson saf kalbi sayesinde bir kaç kelime ile Dünya ‘nın en güçlü insanı oluyor. Tek sorun nasıl süper kahraman olunur onu bilmiyor. Kardeşlerinin yardımıyla güçlerini öğrenmeye çalışırken aynı zamanda gündelik hayatına devam etmek zorundadır. Diğer bir taraftan Dr. Thaddeus Sivana tarafından kontrol edilen 7 ölümcül günahtan dünyayı kurtarması gerekecektir. Bakalım bunu başarabilecek mi?

Shazam! Filminin Oyuncuları

Shazam = Zachary Levi
Dr. Sivana = Mark Strong
Freddy Freeman ( Billy ‘nin kardeşi ) = Jack Dylan Grazer
Wizard ( Güçleri veren yaşlı büyücümüz ) = Djimon Hounsou

Shazam! Filminin Yönetmeni: David F. Sandberg

Shazam! Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz ABD yapımı olup 5 Nisan 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Film 2 saat 12 dakika sürmektedir. Filmin orijinal adı Shazam! ‘dir. Shazam! filminin bütçesi 100 milyon $ ‘dır. Film gişede 362,939,187$ ( Son güncelleme 10 Haziran 2019 ) kazanmıştır. Film Aksiyon, Macera, Komedi ve Fantastik türü içermektedir. Filmi türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

Size ilk önce Shazam isminin nereden geldiğini anlatim arkadaşlar. Süleyman’ın bilgeliği, Herkül’ün cesareti, Atlas’ın dayanıklılığı, Zeus’un gücü, Aşil’in yiğitliği ve Merkür’ün hızına sahip olan süper kahramanımız, bu güçlerin baş harfleri ile S.H.A.Z.A.M. adını alıyor. Gelelim filme, film tam düşündüğüm gibi diğer fantastik ve süper kahraman filmlerine göre basit kaçmış diyebilirim. Dövüş sahneleri olsun, filmin konusu olsun, karakterlerin konuşması falan biraz çocukça geldi bana. Tabi filmin konusundan dolayı böyle ama biraz ciddiyet arayan biriyseniz sizin için basit gelecektir.

Görsel efektlerde de biraz sıkıntı vardı sanki bir kaç sahnede yapmacılığı hissettim. Özellikle Shazam ve Dr. Sivana ‘nın Matrix ‘teki gibi havada dövüşmeleri. Diğer açıdan komik bir süper kahraman sizi bekliyor olacak. Beden büyük ama içinde ki çocuk ruhlu bir kahraman olunca beklenmedik sahneler sizi bekliyor olacak arkadaşlar. Ama bir o kadar da komik sahneler sayesinde güleceksiniz.

Gelelim oyunculuklara, Shazam karakterini tüm oyuncular arasında en iyi canlandırabilecek oyuncuyu seçmişler Zachary Levi. Kendisini Chuck dizisinden herkes tanır orada da böyle komik, çocukcu ve sakar biriydi ama bu komiklik ve sakarlıkları sayesinde başına gelen olayları çözebilen biriydi. Gerçekten 10 numara yakışmış.. Mark Strong ( Dr. Sivana ) her zaman ki gibi usta oyunculuğunu konuşturmuş. Diğer oynadığı filmlerde ki gibi kötü karakterin yakıştığı kişilerden biri bence. Çünkü yüz hatları keskin ve soğuk bir yüz ifadesi var. En son olarak Djimon Hounsou değilmek istiyorum. Kendisi hakkında ki düşüncelerimi Captain Marvel film incelememde yapmıştım. Ama buraya da özetini yazim ” Acaba hep ciddi rollerde oynadığı için mi yüzü böyle sert, yoksa yüzü sert olduğu için mi bu rollere seçiliyor kendisi hariç kimse bilmiyor sanırım ” böyle bir ifadem var ve bu filmde de izlenimlerim doğru çıkıyor.

Filmin geneline baktığımızda zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayacaksınız. Film her türlü kendini izlettiriyor.

SONUÇ: Ailecek izlenebilecek bir film arkadaşlar. Shazam! imdb puanı 7.4 ama benim puanım ise 10/6.5 arkadaşlar.

Shazam! Wallpaper – Resim

YORUMLAR

  1. İsminin nereden geldiğini öğrenmek benim için yazıdaki en değerli bilgiydi. Teşekkürler…

  2. Fantastik filmleri öyle kolay kolay izlemem, gerçekten kaliteli yapımlar olması lazım ki anca o zaman ikna olurum izlemeye. Shazam filmi için genellikle vasat olduğuna dair değerlendirmeler gördüm. Zaten sizin film incelemeniz de hemen hemen bu yönde. Yalnız S.H.A.Z.A.M isminin anlamını yazınız sayesinde öğrendim. Bence film değil belki ama ismi gayet yaratıcı 🙂 Tanıtım için teşekkürler.

  3. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Film biraz beklentinin altında kaldı aynen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.