Alita: Savaş Meleği 2019 Film İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün bilim kurgu ve aksiyon sevenler için çok güzel bir önerim olacak. Alita: Savaş Meleği filimini yorumlamaya çalışacağım. Ayrıca film ile ilgili google aramalarında ” alita savaş meleği 2 ne zaman çıkacak, alita savaş meleği netflix, alita savaş meleği anime ” gibi sorular sorulduğunu gördüm. Bu soruların cevabını da sizlere vereceğim.

Alita: Savaş Meleği 2019 Konusu

Cyborg ‘muz gözlerini açtığında hafızası silinmiş, kim ve nerede olduğunu bilmiyordur. Hatta yürümeyi bile unutmuştur. Kendisini bulan Doktor Ido tarafından tekrar bir bedene konmuş ve hafızasını kazanması için yardımcı olacaktır. Kendisine Alita ismini de Dr. Ido vermiştir. Alita ‘nın hafızası yerine gelirlen eskilerden bir dövüş canavarı olduğu aklına gelir ve buda şehri yönetenlerin dikkatini çekmiştir. Alita artık varoluşunun sebebini ararken aynı zamanda kendisini yakalamaya çalışan kişilere karşı mücadele verecektir.

Alita: Savaş Meleği 2019 Oyuncuları

Alita = Rosa Salazar
Dr. Dyson Ido = Christoph Waltz
Chiren ( Ido ‘nun eski eşi ) = Jennifer Connelly
Vector = Mahershala Ali
Hugo ( Alita ‘nın sevgilisi ) = Keean Johnson
Nova ( Alita ‘nın baş düşmanı ) = Edward Norton

Alita: Savaş Meleği Yönetmeni = Robert Rodriguez

Alita: Savaş Meleği 2019 Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz ABD yapımı olup 15 Şubat 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Film 2 saat 02 dakika sürmektedir. Filmin orijinal adı Alita: Battle Angel ‘dir. Alita: Savaş Meleği filminin bütçesi 170 milyon $ ‘dır. Film gişede 404.000.000 $ ( Son güncelleme 9 Mayıs 2019 ) kazanmıştır. Film Aksiyon, Macera, Gerilim ve Bilim Kurgu türü içermektedir. Ayrıca daha spesifik olarak cyberpunk, kıyamet sonrası filmler kategorisine de gidiyor. Filmi türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

Filmin geçmişini biraz size anlattıktan sonra asıl konuya değineceğim arkadaşlar. Film aslında bir mangadır. 1993 yılında da manganın ilk 2 kitabından bir animesi mevcut. Yani film bir bakıma direk mangadan çevrilmiş gibi. Bu manganın film haklarını 2000 yılında James Cameron ( Avatar denilince akla gelen adam ) tarafından 20th Century Fox’a satın aldırtılmıştır. Aslında Alita filmini 2003 yılında çıkaracaktı ama Avatar konu olunca James Cameron için akan sular durdu ve projesini tam 19 yıl sonra hayata geçirdi.

Filmimizde ki olaylar 2563 yılında felaketten 300 yıl sonrasında geçiyor. Filmde herkes felaketten bahsediyor ama bu felaket tam olarak anlatılmıyor. Gökyüzüne baktığınız da Zalem adlı bir uçan şehir göreceksiniz. Burada ki atıklar şehre atılmaktadır. Alita bu çöplükte iyi kalpli doktor Ido tarafından bulunacaktır. Doktor Ido ise bir cyborg dahisidir. Alita ‘ya yeni bir vücut verip hayata döndürecektir. Aslında doktor Alita ‘nın ne olduğunu ve ne için yapıldığını bilecektir ama Alita ‘ya anlatmayacaktır. Bunun sebebini yeni bir başlangıç için şans diye düşünüyor.

Burada cyborg ‘lar için aileden bahseder gibi bahsedildiğini fark edeceksiniz o zaman doğru anlamışsınız. 2563 yılında artık tam vücut olarak bir insan görmeniz zor olacak gibi. Bir çok kişi kendi vücudunu işi için, hastalıklardan veya kazalardan sonra uzuvlarını mekanik olarak değiştirmişler. Tam makine olanlara cyborg diyorlar ama onlarda bildiğiniz kendi kararlarını verebiliyor, içiyor ve aşık olabiliyorlar. Alita bunlardan biri işte arkadaşlar. Hafızası silinmiş ama gerçekte 300 yıllık bir ileri teknoloji sonucu bir dövüş ustası ve ölüm makinası da diyebiliriz.

Alita bu gerçekleri öğrendikçe güçlerinin farkına varacaktır. Farkındalık arttıkça dikkat çekmeye de başlayacak ve 300 yıllık baş düşmanı Nova peşine düşecektir. Bu arada Alita gerçek savaştı vücuduna ulaşacak gücü ulaşılamaz bir noktaya ulaşacaktır ama tam olarak nasıl kullanıldığını bu filmde de öğrenemeyecek kısmetse Alita: Savaş Meleği 2 filmine. 🙂

Bu ön bilgilerden sonra anladığınız üzere filmde bilinmezler çok hatta bir çok konu ki bunlardan birisi ana konu 2. Filme bırakılmış gibi. Filmde devamlı bir şeylerin eksikliğini hissedeceksiniz. Ama bu eksiklik aksiyon olmayacaktır. İlk dakikadan son ana kadar aksiyon mevcut arkadaşlar.

Peki film içinde cevapsız kalan sorular var mı? Var arkadaşlar, mesela 300 yıl önce insanoğlu Marsa kadar gitmiş orada savaşa sebep olmuş ( sebebini filmde anlatılmıyor ), ama savaştan galip ayrılmış. Filmde anlatılanlara göre kazanılması imkansız bir savaş arkadaşlar, şöyle örnek verim Alita ‘nın kalbi Demir Şehrin tam 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak teknolojiyle üretilmiş ve bu teknolojiye sahip bir ordu düşünün! 300 yıl boyunca insanlık bunun yanına yaklaşamamış. Peki insanlık bu savaşı nasıl kazandı? Bu film içinde ki büyük sorulardan bir tanesi. Diğer büyük bir soru ise bu Nova nedir veya kimdir? 300 yıl önce onu yok etmek için savaş verilmiş ama kazanılamamış ve Nova hala hayatta ve aynı şekilde düşmanları. Tüm bu soruların cevabını Alita: Savaş Meleği 2 filmine bırakmışlar gibi görünüyor.

Bu soruların cevabı olarak benim aklımda bir çözüm var aslında. Tom Cruise başrolde oynadığı Oblivion filmini izleyenler hatırlar. Orada Dünya ‘da ki insanlar başka Dünyalara göç etmiş ve Dünya ‘da ki kaynakları bulundukları gezegene taşımak için devasal yapılar ile suyumuzu depolayıp götürüyorlardı. Bu yapıları da yaratıklardan korumak için oraya robotlarla birlikte Tom Cruise ve eşi bırakılmıştı. Gerçekte ise Dünya ‘da ki insanların bir yere gitmediği bu makinaları yollayan uzaylılar Dünya ‘da ki insan ırkını yok etmiş ve kaynaklarını çalıyorlardı. Bu makinaları yok etmeye çalışanlarda canavar değil Dünya ‘da kalan son insanlardır. Tom Cruise ise binlerce klondan başka bir şey değildi. Bu gerçeğin farkına varınca işler değişiyordu. Neyse acaba Alita ‘da ki olay bunun gibi olabilir mi? 300 yıl önce insanoğlu aslında savaşı kazanamadı ve istila edildi. Zalem de istilacıların komuta merkezi ve Dünya kaynaklarını insanları kullanarak sorunsuz bir şekilde çalıyorlar mı acaba? Alita ‘da bu istilacılara karşı çıkan bir grubun üyesi olabilir mi? Tabi teori mangayı okuyanlar için geçerli değil arkadaşlar. Mangayı okuyanlar hikayenin başını ve sonunu biliyorlardır. Onun için bu düşüncelerimi absürt bulmasınlar lütfen 🙂

Filmi görsel açıdan eleştirmek kimsenin haddine değil arkadaşlar. Ana karakterlerden birisi Alita ‘yı 3D modellenmiş şekilde izleyeceğiz ve bunu film içinde anlamayacaksınız o derece güzel görseller mevcut. Filmin gişede çok büyük bir kitleye hitap edememesi bence bu 3D modelleme yüzünden oldu diye düşünüyorum. Arkadaşlarıma Alita ‘yı izlemeye gidelim dediğimde ”bizi anime izlemeye mi götüreceksin” diyerek gitmek istemediler. Filmin yorumlarına baktığımda herkes filme ön yargılı gelip izledikten sonra aşırı beğenen kişilerin çok olduğunu görüyoruz. Bu etkene rağmen film 400.000.000 $ kazanç sağladı.

SONUÇ: Film gerçekten güzel ailecek izlenebilecek bir bilim kurgu. Alita: Savaş Meleği imdb puanı 10/7.5 ( 115 bin kişi ) benim şahsi puanım ise 10/8 arkadaşlar.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada
Ayrıca 2019 Yılında Çıkmış Filmlere Buradan Bakabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Ben Alita Savaş Meleği filmini araştırmıştım ama izleyemedik bi türlü. Yazdın mı tam farkedemedim ama kaç yaşa kadar inebiliyoruz izlemek için. Animasyon durumu da var diye çocuklarla izlemek istemiştik. 13+ falan değildir umarım.

  2. Sonuç kısmında ailecek izlenebilir diye not düştüm ama +13 için tabiki. Çünkü ölüm sahneleri var. Ama film animasyon değil hatta izlediğiniz zaman göreceksiniz anlamıyacaksınız bile. O kadar gerçekçi modellemişler.

  3. Konusu ilgimi çekti. Denk geldiğimde muhakkak izlerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.