Fry Cry Primal İncelemesi

Bugün 1 haftadır beni yazı yazmaktan alıkoyan Fry Cry Primal oyunundan bahsetmek istiyorum. Son 5-6 yıldır devamlı online oyunlar oynadığımdan single player modunda oyunları oynamayı bırakmıştım. Taki Fry Cry Primal oyunu ile tanışana kadar.

Fry Cry Primal Konusu

Oyunumuzun hikayesi M.Ö 10.000 yılından sonra ki buzul çağın sona ermesinden hemen sonra ki zaman diliminde geçiyor. Ana karakterimizin adı Takkar ( son hayvan efendisi ), Wenja kabilesinin bir üyesi, Wenja Kabilesi bölgede bulunan diğer 2 düşman kabile olan Udam Kabilesi ( Yamyamlar ) ve Izila Kabilesi ( Ateşin Efendileri ) tarafından katledilmiş ve dağıtılmış bir kabiledir. Adamımız Takkar hayvanları evcilleştirerek kendi kabilesinden geri kalanları bir araya getirmek ve kabilesini geliştirmek için diğer kabilelerle savaşıyor.

Fry Cry Primal Sistem Gereksinimleri

Arkadaşlar ben orta seviye bilgisayarımda max. seviyede oynuyorum. İnanılmaz bir motor kullanmışlar.
Far Cry Primal Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 (Sadece 64 bit)
  • İşlemci: Intel Core i3-550 ya da AMD Phenom II X4 955
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 (1GB VRAM) ya da AMD Radeon HD 5770 (1GB VRAM)
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 20 GB Boş Alan

Fry Cry Primal Nasıl Oynanır?

Fry Cry ‘ın tüm serilerinde olduğu gibi Primal ‘da da ana görevlerimiz ve bunların yanında yardımcı görevlerimiz olacak. Ana görevler genelde zor görevlerdir ama hızlı gelişim için ilk önce ana görevleri yapmanız lazım. Hızlı gelişim taktikleri için bu makalemi okuyabilirsiniz. Fry Cry Taktikleri..
Oyun içinde en çok kullanacağınız özelliklerin kısa yolları ile ilgili ip uçları vereceğim arkadaşlar.

Q Tuşuna bastığınızda silahlarınızı görebilir ve aralarında geçiş yapabilirsiniz. ( Silahlar arasında hızlı geçiş için 1-2-3 numaralarını da kullanabilirsiniz. ) Bu tuş ile biten ok ve mızraklarınızın üretimini de yapabilirsiniz. Ayrıca hayvanları evcilleştirmek için kullanacağınız YEM ‘i de burada üretebilirsiniz.

E Tuşu ile evcilleştirmek istediğiniz vahşi hayvanları evcilleştirmek için işe yarıyor. YEM attığınız zaman, hayvanın üzerinde el işareti belirdiği zaman, hayvanın yanına yaklaşıp E tuşa basılı tutmanız yeterli olacaktır. Ayrıca E tuşu tırmanmak için kancanızın atılmasını sağlıyor. Son olarak öldürdüğünüz havyan veya insan olsun üstünü aramasını sağlıyor ve kaynakların toplanması için kullanılıyor.

F Tuşu öldürdüğünüz insanların cesetlerini taşımak için kullanıyorsunuz. En önemli kısmı düşmana arkadan sessizce yaklaştığınız zaman F tuşuna bastığınızda, düşmanınızı sessizce öldürecektir.

I Tuşu ile çantanızın içeriğini görüyor ve silahlarınızın gelişimini buradan yapıyorsunuz.

K Tuşu ile kazandığınız ( XP karşılığı olarak ) yetenek puanlarınızı buradan kullanıyorsunuz.

M Tuşu ile haritanız açılıyor. Buradan görevlerinizi seçip yönünüzü tayin edebilirsiniz.

H Tuşu ile size katılan Wenja ‘ları görebilirsiniz. Bu üyelerinizin gelişimi için gerekli olan malzemeleri de burada görebilirsiniz.

B Tuşu ile evcilleştirdiğiniz veya evcilleştirebileceğiniz vahşi hayvanların listesini görebilirsiniz. Buradan evcilleştirdiğiniz hayvanları çağırabilir veya geri yollayabilirsiniz. ( İstediğiniz hayvanın üstüne tıklamanız yeterli ). Ölen hayvanlarınızı buradan geri canlandırabilirsiniz.

V Tuşu belki en çok kullanacağınız tuş olacaktır. Kendisine bastığınızda adamımız avcı görüşüne geçiyor ve görülmedik izleri görmeye başlıyor. Yaralı hayvanları, düşmanları ve izleri böyle göreceksiniz.

Z Tuşu ile size ait olan baykuşu çağırıp onun görüşünü paylaşıyorsunuz. Bu baykuşu kullanarak düşmanları işaretleyebilirsiniz, onlara bombalar atabilirsiniz hatta direk saldırıya geçebilirsiniz.

Y Tuşu ile silahlarınızı direk ateşe verebilirsiniz. Aynı şekilde de söndürebilirsiniz.

Oyunda sık sık kullanacağınız tüm kısa yolları sizlerle paylaştım arkadaşlar. İlk baktığınızda ne kadar çok tuş var diyerek gözünüz korkabilir. Ama endişelenmeyin 10 dk. içinde uzman olacaksınız.

Fry Cry Primal Yorumum

Oyunun teknik bilgilerine girmek istemiyorum çünkü ben oyunu zevk için oynuyorum. Yok şu motoru kullanmış, yok şu oyuna benzemiş ya da ne bilim çok kolay olmuş gibi yorumlara pek takılmıyorum. Mesela ben bu oyuna başladığımda sürenin nasıl geçtiğinin farkına bile varmıyorum. Bir bakmışım 3 saat geçmiş… Oyuna başladıktan belirli bir süre sonra diğer Fry Cry serileri gibi sizi sıkmıyor. Bunun sebepleri değişik oyun atmosferi ve insanlık için hep bir merak konusu olmuş eski çağlar. Bunun yanında vahşi hayvanları evcilleştirerek onları kullanma gibi etkenler oyundan sıkılmadan oynamanızı sağlıyor.

Oyunda gerçeklilik üst seviyede arkadaşlar mesela evcilleştirdiğiniz hayvan ile ava çıkın ve belgesel tadında sahneler izleyin. Çevresel faktörlerde çok gerçekçi olmuş arkadaşlar. Düşmanlarınızı öldürme sahneleri de çok gerçekçi olmuş.

Oyunu istediğiniz gibi de oynayabilirsiniz arkadaşlar. İsterseniz direk evcilleştirdiğiniz hayvanınızın yardımı ile agresif bir tarz oyun, isterseniz sinsice düşmanlarınızın arkasından saldırarak sessiz bir oyun tarzı benimseyebilirsiniz. Hatta düşmanlarınıza hiç yaklaşmadan arı bombaları, zehirli kamalar ile düşmanlarınızı birbirine kırdırarak veya baykuşunuz ile de saldırabilirsiniz. Tamamen size kalmış seçenekler.

Fry Cry Primal Oyun İçi Resimler

YORUMLAR

  1. Bu tarz oyunlar nedense bana çok zor geliyor. Hep bu şekilde olumsuz yaklaştığım için de oynayıp tecrübe edesim de gelmiyor. Ben de uzun zamandır oyun oynamıyorum.

  2. Hocam gerçek hayatta yapamadıklarımızı oyunlarda arar olduk onun için bazen kafa dağıtmaya iyi geliyor açıkçası. Tabi çok kendimizi kaptırmamak şartı ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.