Kurmalı Adam – Mark Hodder Yorum ve İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün Burton ve Swinburne ‘un Olağanüstü Maceraları 2Kurmalı Adam kitabını sizler için yorumlayacağım. Kitap hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışacağım.

Kurmalı Adam – Mark Hodder Yorum ve İncelemesi

Kurmalı Adam Konusu – Özeti

Kurmalı Adam Burton ve Swinburne ‘un Olağanüstü Maceraları serisinin 2. Kitabı arkadaşlar, ilk kitabı okumayanlar 2. Kitabı anlamayacaklardır çünkü konular birbirine bağlantılı. Onun için direk bir konu vermek yetersiz kalıyor. İlk kitabı okuyanlar anlayacaktır. Yaylı Bacak Jack ‘in gelecekten gelmesinin yankıları devam edecektir. Gelecek değişmiştir artık yeni bilgiler ışığında Burton ve yardımcısı şair Swinburne her zaman ki gibi olayların ortasında kalacaktır. Bu kitapta biraz korku, biraz vahşet bulacaksınız arkadaşlar.

Kurmalı Adam Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 431 sayfadır. Kitabın yazarı Mark Hodder ‘dir. Altıkırkbeş Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız Fantastik, Bilim kurgu, Steampunk ve Macera kategorisindedir. Kitabın orijinal adı Clockwork Man. Kitabı kitapyurdu.com ‘tan 26.25 TL ‘ye karton kapaklı şekilde aldım.

Maceramız kaldığı yerden deam ediyor arkadaşlar. Serinin ilk kitabında zamanda yolculuk yapan Yaylı Bacak Jack ‘i konu alan kitabımız, bu kitabımızda bu olayın sonuçlarını okuyacağız. İşte Jack ‘in sebep olduğu teknolojik gelişmeleri göreceğiz. Dönemim teknolojisine ait olmayan bir yandan eski teknolojiye ait kurmalı bir yadan ileri teknolojiyi barındıran yapan zekalı robotları göreceğiz. Devasal boyutlarda büyültülmüş kırkayakların Omnibüst yani yolcu otobüsüne dönüştürüldüğüne şahit olacaksınız. Bir çok yeni aletlerle hayal dünyanız ve ufkunuz açılacak arkadaşlar.

İlk kitapta açıklanmamış bazı konular serinin 2. Kitabında gün ışığına çıkacaktır. Hatta Kurmalı Adam kitabından öğrendiğimiz bilgiler ışığında, serinin ilk kitabında işlenen ana konunun aslında 2. Kitabın konusu olduğunu, Yaylı Bacak Jack ‘in araya girdiğini anlayacaksınız.

Kitabımızın ortalarına kadar geldiğimiz de içeriğin biraz The Walking Dead tarzına kaçtığını göreceksiniz, vahşi ve çiğ et yiyen zombileri görmek şahsen hoşuma gitti. Diğer dikkate değer bir konu Burton ilk kitapta olduğu gibi müslümanlığa değindiğini ve övdüğünü okuyacaksınız. Bu kitapta daha derin bir olaydan bahsediyor ve bu Türkiye ‘yi yakından ilgilendiriyor diye düşünüyorum ( Mevlana ). Kitapta bildiğiniz semazenlikten bahsediyor ve kendisi bizzat bunu icraat ediyor. Üstünde ki kötü durumdan 2 gün boyunca dönerek kendini kurtarıyor. Müslümanlıkla ilgili kısım bununla da bitmiyor. Müslüman arkadaşı Al-Masloub ile arasında geçen diyalog ” sayfa 405 ” te anladığımız üzere Burton ALLAH ‘ın varlığını kabul edip, sorgusuz güveniyor gibi. İlk defa bir yabancı kaynakta müslümanları terörist veya barbar diye gösterilmiyor. Hatta tam tersi müslümanları öven bir yazar ile karşılaştım.

Genel hatları ile kitabın ilk sayfalarından itibaren aksiyon ve gizem sizi bekliyor olacak arkadaşlar. Hatta Mark Hodder son 20 sayfaya kadar sizi şaşırtmaya devam edecek. İlk kitaba göre daha karşamış daha gizimli ve daha aksiyonu bol bir 2. Kitap olmuş.

SONUÇ: Bu kitapta biraz vahşet olduğu için 16 yaşından büyüklerin okumasını tavsiye ediyorum. Kitabımıza 10/8 puan veriyorum arkadaşlar.

Diğer Kitap İncelemelerime de Bakmak İster misiniz?

24 Ekim 2018

Edebiyat Nedir?

YORUMLAR

  1. Vahşeti sanırım oldukça detaylı anlatmış ki yaş sınırlaması da önermişsiniz. İlgimi çekti doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.