Batman Otogarında Kan Davası ve Polis Müdahalesi!

Arkadaşlar, bugün twitter ‘da gezerken videoya denk geldim. 20 ‘li yaşlarda bir genç kanlar içinde yerde yatıyor. Başında da başka bir genç bıçakla bekleyerek, güvelik güçlerinin ve sağlık ekiplerinin yaralıya yaklaşmasını engelliyor. Videonun açıklamasını sonra gördüm. Meğerse olay Batman Şehirler arası Otagarın ‘da Kan davası yüzünden gerçekleşmiş. Yerde yatan kişi 27 yerinden bıçaklanmış ve kaldırıldığı hastanede ölmüş.

Burada ki konunun gerçekliğini araştırmadım çünkü beni bu olayın sebebi ilgilendirmiyor. Sebebi ne olursa olsun bir kişi birini 27 yerinden bıçaklamış ve elinde bıçakla yerde yatanın ölmesini bekliyor. Beni bu vahşet ilgilendiriyor! Beni, bu vahşiliği izleyen 3 polis ve 2 güvenlik görevlisinin, cani ile beraber olayı izlemesi ilgilendiriyor! Beni Polisin gelip tepki gösteren vatandaşı biber gazı ile korkutması ilgilendiriyor! Beni, yerde can çekişerek ölen insanlık ilgilendiriyor!

Evet arkadaşlar iki kişinin arasında ki konu beni gram ilgilendirmiyor. Orada yatan kişi ben, siz veya bir sevdiğimizde olabilirdi. Bizim güvenlik güçlerimiz ne ara bu kadar pasif oldu. Güvenlik Güçleriniz belinde ki silahı, karşında elinde silah tutan ve yerde ki kişiyi öldürmeyi amaçlamış bir yaratık için kullanmayacaksa ne için kullanacak! Türkiye Cumhuriyetinde yaşan kişilerin canını korumayacaksanız ne için o üniformayı giyiyorsunuz ya da silah taşıyorsunuz! Ateş etmek için daha ne gibi şartların olması gerekiyor anlamıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki ” yetkileri yok, ateş ederse soruşturma geçirecek belki mahkemeye çıkacaklar ” Polis memurları kendilerini garantiye almak için, yerde yatan vatandaşın yaşamaya hakkı yok mu? Polis olurken bu tip durumların yaşanabileceği hatta ve hatta kendilerinin de şehit olabileceğini bilmiyorlar mıydı? Bunları göze alarak bu mesleğe girmiyorlar mı?

https://www.youtube.com/watch?v=wt5aRpOLR-E

Olay yerinde ki Polis Memurları 5237 sayılı TCK’nın 25/1. maddesine göre; “Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fillerden dolayı faile ceza verilemez yani 3. Kişi lehine meşru müdafaa da hakkı doğuyor. Kısacası saldırganı etkisiz hala getirmek için ayaklarına veya ellerine ateş ederek durdurmaları ve yerde yatan vatandaşa ilk yardım uygulamaları gerekiyordu. Ama bunu yapacak sorumluluğa sahip bir Polis Memuru ‘nun olay yerinde olmaması, bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Düşünüyorum da bu olay Avrupa da veya ABD ‘de olsaydı, saldırgan ilk uyarıdan sonra 10-15 yerinden vurularak etkisiz hale getirilirdi. Toplam 30 sn. sürerdi video ve sonunda saldırganın cansız bedenini görürdük.

Polis, saldırgana müdahale ettiğini varsayarsak, buna rağmen yaralının ölme ihtimali vardı. Ama bu sefer kamu vicdanı rahat olacaktı. Diyecektik ki ” orada ki güvenlik güçleri ellerinden geleni yaptılar ama yaralı kurtulamadı ” Halk Polisine güvenecekti, orada yatan ben veya başkası olsaydı demek ki beni kurtaracaklar güveni oluşacaktı. Ama şuan canımız ALLAH ‘a emanet geziyoruz gibi hissediyoruz. Çünkü güvenecek bir gücümüz, dalımız kalmadı!

SONUÇ: Şunu da belirtmek isterim her zaman Polis ve Askerimizin yanındayım. Her yerde ve her platformda haklarını savunurum. Onlar, bizim için canlarını veriyorlar ama bu olayda ki durum çok farklı. Bu videodan benim anladığım Polisiniz bu tip durumlarda ne yapacağını bilmiyor. Bir kişinin sevdiğinin, can çekişerek ölmesini izlemesi kadar kötü bir durum yoktur sanırım. ALLAH kimsenin başına vermesin.

EKLEME: Videoda ki polisler soruşturma kapsamında açığa alınmışlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.