Martin Eden – Jack London – Kitap Yorum ve İncelemesi

Bugün size severek okuduğum bir kitabın incelemesinde bulunacağım arkadaşlar. Jack London ‘un yazmış olduğu Martin Eden adlı romanını yorumlayacağım.

Martin Eden Konusu -Özeti

Kitabımız Martin Eden ‘in aşkı için denizlere açılan, eğitimsiz bir işçiden, başarılı bir yazara dönüşmesini ve bu süreçte başına gelecekleri konu alıyor.

Martin Eden Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 480 sayfadır. Kitabın yazarı  Jack London ‘dir. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız Modern Klasikler, Roman kategorisindedir. Kitabın orijinal adı MARTIN EDEN. Kitabı kitapyurdu.com ‘tan 15.00 TL ‘ye karton kapaklı şekilde aldım.

İlk defa Jack London kitabı okudum arkadaşlar, sanırım bundan sonrada diğer kitaplarını da alıp okuyacak gibiyim. Sanırım diyorum çünkü kitaplarının belirli kısmı kendisinin itirafları ile bir çok başka yazardan esinlenerek yazmış olmasıdır. Gazete küpürlerin de gördüğü olaylardan veya direk daha önce yayımlanmış kitaplardan belirli bölümler alarak yeni eserler üretmiştir. Böyle bir bilgi karşısında beğenerek okudum kitap hakkında da aklımda soru işaretleri oluştu. Acaba bilinmeyen bir yazarın bilinmeyen bir eserini mi okuyoruz?

Neyse kitabımıza geçelim kitabımızın merkezinde ki temiz kalpli ama işçi sınıfına mensup Martin Eden, Ruth karakterine ilk görüşte aşık olacaktır. Hatta bu aşktan öteye Ruth ‘u ilahlaştırmıştır. Bunun sonucunda ona layık olabilmek için bildiği tüm hayatını baştan dizayn etmeye koyulmuştur. Bu dizayn içinde ilk olarak işi, arkadaşları ve çevresi yer almaktadır. İşte bu değişimi 1. Ağızdan okuyacağız arada Ruth ‘un gözünden Martin Eden için düşündüklerine de şahit olacağız.

Bu olay örgüsünü Jack London inanılmaz bir betimleme ile anlatacak ki sizi içine çekecek, sanki sizde Martin ile dertleneceksiniz… Martin, Ruth ‘a yetişebilmek için insan dışı bir çalışmaya koyulacaktır. Bu çalışma hem bedenen hemde zihinen olacaktır. Şimdiye kadar hiç kullanmadığı aklı ile her şeyi yola koymaya çalışacaktır. Kendini geliştirmek için sayısız kitap, dergi okuyacaktır. Ama bu bilgilerini bir türlü paraya dönüştüremeyecektir. Bir yandan kendini geliştirmeye çalışırken bir yandan da karnını doyurmak için mücadele vermek zorundadır. Günlerce aç yattığını, hastalanıp yataklara düştüğünü göreceğiz. Yazdığı hikayeler için sağlığından vazgeçme noktasını bile geçecektir. Sonuç olarak Martin hayatın acı gerçekleri ile karışılacaktır. O kadar emek verdiği öyküleri, hikayeleri karşılıksız kalacaktır. Bunun üstüne sevdiği kadın tarafından onay görmeyecektir. Ama Martin Eden hedefinden sapmadan, motivasyonu eksilmeden devam edecektir. Ta ki tüm dünya onu tanıyana kadar. Ama dünya onu tanıdığı zamanda o dünyanın gerçek yüzünü tanıyacaktır. Buda Martin ‘de büyük bir çöküşe sebep olacaktır. İşte bu duyguların hepsine şahsen tanık olmak istiyorsanız bu kitap tam size göre.

Aslında romanın başında sonunu tahmin edebilirsiniz arkadaşlar. Hatta kitabın arkasında ki tanıtımında sonu ile ilgili ipucuda veriyor. Kitabın benim için tek eksik yanı sonucu bence. Daha şaşırtıcı bir şekilde bitmesini isterdim ama tamda tahmin ettiğim gibi bitti açıkçası. Aslında bu dramatik son sadece romandaki Martin Eden için geçerli değil, gerçek hayatta Jack London ‘un yaşadığı zamanlarda bir çok yazarın hayatı kötü sonla bitmiştir.

Kitap bir yandan da kişisel gelişim kitabı olarak görülebilir bence. Çünkü insanın hayalleri için hangi zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın, motivasyonunu kaybetmediği sürece hedefine varması sadece zaman meselesi olduğunu göstermektedir.

Martin Eden Kitabından Alıntılar ve Sözler

  • Haritası ya da pusulası olmadan yabancı denizlere sürüklenmiş gemi gibiyim.
  • İnsan denilen yaratığın zihninde yer etmiş olan; kendi renginin, inancının ve siyasetinin en doğrusu, en iyisi olduğuna ve dünyanın dört bir yanına dağılmış diğer tüm insanların kendisinden daha talihsiz konumlara sahip olduğuna inanmasını sağlayan o yaygın dar görüşlülük.
  • Gördüğünü dünyaya gösteren bir göz, duyduğunu aleme duyuran bir kulak, hissettiğini insanlara duyumsatan bir kalp olacaktı.
  • Başarı, keyif aldığın şeyi yapmak değil, onu yaparken haz duymaktır.
  • Hizmet edilecek tek efendi güzelliktir.


SONUÇ: Kesinlikle okumanız gerekli olduğunu düşündüğüm bir Modern Klasiklerden. 10/8 puan veriyorum arkadaşlar.

Diğer Kitap İncelemelerime de Bakmak İster misiniz?
Jack London Diğer Kitaplarını İncelemek İster misiniz?
Modern Klasikler Dizisi Burada
Türkiye İş Bankasının Diğer Kitaplarını İncelemek İster misiniz?

 

YORUMLAR

  1. Martin Eden okuma listemde. Bu sene alamam ama seneye inşallah kitaplığıma ekleyeceğim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.