SUSAMAM – Rap Şarkısı – Şanışer

Bugün Youtube ‘de klibi yayınlanan Şanışer ve 17 rapçi ile hazırlanan SUSAMAM parçası bir günde 6 milyon izlenmeyle ve Trend videolar listesinde 1 numaraya yerleşti. Video da Türkiye ‘nin ve dünyanın sorunları üzerine ağır eleştiriler getiriliyor.

14 dakika 54 saniye süren şarkı Doğa, Kuraklık, Hukuk, Adalet, Türkiye, İstanbul, Eğitim, Sorgulamak, Kadın Hakları, Hayvan Hakları, Gurbet, İntihar, Faşizm, Sokak, Trafik konularını ele alıyor. Şarkının geneline baktığımızda Türkiye ‘nin önemli toplumsal sorunlarının ele alındığını ve bunları eleştirdiğini görüyoruz. Geneli diyorum çünkü Türkiye ‘de ki sanatçıların kronik hastalığı olan siyaseti sanatlarına bulaştırma hatasına düşmüşler. Bu kadar güzel hazırlanmış bir projenin içine etmişler. Her zaman olduğu gibi bu şarkıyı da bir kesim destekleyecek, bir kesim yerden yere vuracak. Türkiye deki sorunları dile getiriyorlar ama kendileri bir sorun çıkartıyorlar. Susamam ‘da siyaseti eleştiriyorlar ama kendileri siyaset yapıyor…

Mesela Hukuk başlığında ” Şimdi tweet atmaya bile çekiniyorum, kendi ülkemin polisinden korkar oldum, … haber yapacak gazeteci bile bulamazsın hepsi tutuklu ” Adalet başlığında ise ” sizin polisiniz silahını çekip güpegündüz ortalıkta vuramaz dilediğini! ” evet bunlar belirli bir kesimin beğenisi almak için yerleştirilmiş metinler gibi geldi bana. Burada Türk Polisini karalamak bu parçaya ne kazandırır! Ya da terörü destekleyen gazetecilerin, medya mensubu olması bir ayrıcalık mı gerektiriyor? Gazeteci veya seçilmiş olmak demek istediğimi yaparım demek mi oluyor! Şimdi bu şarkının amacı farkındalık yaratmaksa neden siyaset var? Neden ülkemizde ki en büyük sorun olan terörden bahsedilmiyor? Yani bu şarkı birleştirmekten çok kutuplaştırmaya yardımcı olacak bir ürün olmuş. 15 dakika içinde bir tek türk bayrağı ya da şehitlerimizden bahsedilmiyor.

Siyaset yapılan kısımlar hariç gerçekten başarılı bir çalışma olmuş. Ama bu parçayı her zaman bir kısım el üstünde tutacak, bir kısım yere vuracak. Keşke taraf değil de tarafsız olsalardı unutulmayacak bir proje olurdu.

SUSAMAM KLİBİ

Şarkıcılar: Şanışer ft. Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle

YORUMLAR

  1. Hiç bu yönden bakmamistim şarkıya. Bı yandan gerçekten onlar da siyaset yapmış şarkıda ve belki biraz kutuplasmalara sebebiyet verecek türden olmuş.

  2. Çok derin bir çalışma olmuş, ses getireceği kesin…

  3. Sosyal ağları takip ediyorsanız şimdiden ülke ikiye bölünmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.