The Good Doctor Dizi İncelemesi

Arkadaşlar şuan Türkiye ‘nin de gündeminde olan Mucize Doktor dizisinin ABD yapımı olan versiyonunu sizler için yorumlayacağım. ” The Good Doctor netflix, The Good Doctor imdb, The Good Doctor kaç sezon ” gibi soruların cevabını da sizlerle paylaşacağım.

The Good Doctor Konusu

Dr. Shaun Murphy, Savant Sendromlu bir asistan cerrahtır. Bu hastalık yüzünden Dr. Shaun kimseyle iletişim kuramamaktadır. Ayrıca baskı altında tüm dinamikleri bozulmaktadır. Buna rağmen görsel hafızası sayesinde kimsenin göremediklerini görüyor, kimsenin diyemediklerini dile getiriyordur. Bakalım Dr. Shaun bu iletişim sorununu çözüp hayalini kurduğu Cerrah doktoru olabilecek mi? Tabi cerrahlık yolunda ilerlerken çevresindekilerle olan iletişimi izleyeceğiz.

The Good Doctor Oyuncuları

Dr. Shaun Murphy = Freddie Highmore
Dr. Neil Melendez = Nicholas Gonzalez
Dr. Claire Browne =  Antonia Thomas
Dr. Marcus Andrews = Hill Harper
Dr. Aaron Glassman = Richard Schiff
Allegra Aoki = Tamlyn Tomita
Dr. Audrey Lim = Christina Chang
Lea Dilallo = Paige Spara
Dr. Morgan Reznick = Fiona Gubelmann
Dr. Alex Park = Will Yun Lee
Dr. Jared Kalu = Chuku Modu
Jessica Preston = Beau Garrett

The Good Doctor Dizisi Eleştiri ve İzleyici Yorumları

Dizi ABD yapımı olup 25 Eylül 2017 tarihinde ABC ‘de yayınlanmıştır.  Dizi 40 dakikalık şekilde yayınlanmıştır. The Good Doctor dizisi Dram kategorisi içinde bulunuyor. 2019 Eylül ayında The Good Doctor 3. Sezonu başlamıştır. 2021 yılındada 4. Sezon bitmiştir.

Öncelikle bu ABD dizisi de 2013 Güney Koreli televizyon dizisi Good Doctor’ın bir versiyonudur. Dizinin ilk halini yani orijinal şeklinde Good Doctor adında netflix ‘te izleyebilirsiniz. Ben ona da izledim arkadaşlar. ABD yapımı, Güney Kore ‘dekine benzerlik gösteriyor. Hatta görsel açıdan daha iyi yapmışlar gibi geldi bana.

The Good Doctor ABD ‘de baya reyting elde etti arkadaşlar hatta The Good Doctor imdb puanı 8.2 ( 47 bin kişi oy kullanmış ). Bunun üzerine bir çok ülkede hemen uyarlamaları yapıldı mesela ülkemizde ki The Good Doctor Türkiye versiyonu FOX tv ‘de yayınlanan Mucize Doktor ‘dur. Tabi her zaman ki gibi daha çok drama hali diyebiliriz. Bizim kiler biraz görsellikten çok yalan rüzgarına çevirmişler. Neyse bunun için ayrı bir yazı yazacağım.

Eğer The Good Doctor dizisini izlemediyseniz hemen izlemeye başlamanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Çünkü dramdan çok toplumsal sorunlara değinen, bilgilendirici bir yapım olmuş. Her bölümde bir sosyal mesaj içeren konular işleniyor. Gerçi baş karakter bile tek başına sosyal mesaj içeriyor! Örneğin gereksiz ilaç kullanımın zararları, ırkçılığın kötü sonuçları, cinsiyetçiliğin sonuçları, kadına şiddet, çocuk istismarı, aşı vurdurmamanın zararları, organ bağışı, anoreksiya, ilaç bağımlılığı gibi konuları şimdiye kadar işlediler ve ana konu içinde mesajlar izleyiciye ulaştı ve drama içine işlendi. Şunu da ayrıca belirtmek istiyorum ilk defa bir ABD dizisinde islamofobi üzerine bir sosyal mesaj iletildi. 1. Sezon 13. Bölümde ” Dünyada milyarlarca müslüman var hepsi terörist değil ” diye ince ayar veriyorlar.

Dr. Shaun Murphy karakterini canlandıran Freddie Highmore çok iyi bir iş başarmış. Benim için The Big Bang Theory Sheldon Cooper karakterinden sonra, bende heyecan uyandıran bir karakter. Zaten Altın Küre 2018 yılında Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Bu başarısı kesinlikle rastgele değil. Resmen bunu haketmiş diyebilirim. Ben Dr. Shaun karakterini izlerken yoruluyorum, bunu canlandıran kişiyi düşünemiyorum. Otizm ‘li birini oynayabilmek için onların ruh haline girmek gerekli ve bunu çok çok iyi başarmış. Dizinin diğer oyuncularını cuk diye oturmuş diyebilirim. Onları tek tek anlatmama gerek dahi yok.

ABD, dizi ve film sektöründe kesinlikle işini çok iyi biliyor. Drama dizisine bile görsel efekt eklemişler ve çok güzel durmuş. Tam ve zamanında eklenen efektler izleyiciyi heyecanlandırıyor ve hazzı zirveye çıkartıyor.

The Good Doctor 1. Sezon
The Good Doctor 2. Sezon
The Good Doctor 3. Sezon
The Good Doctor 4. Sezon
The Good Doctor 5. Sezon ne zaman başlayacak? Tam bilgim yok.

Tam Size Göre Fantastik Diziler Burada

10 Ağustos 2021

Jojo İzleme Sırası

YORUMLAR

  1. Filmleri uyarlarken süreleri de aynı şekilde uyarlasalar ne güzel olur. 40 dk nerede 2 saat nerede? 🙂

  2. O bizim ülkemizde çok zor hocam. Keşke 40 dk. olsada kaliteli olsalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.