Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir.

2 Ekim 2019 Çarşamba

Ben, ROBOT - Isaac Asimov - Bilimkurgu Klasikleri Kitap Yorum ve İncelemesi

Arkadaşlar, bugün okumaya başladığım ve bitirdiğim Isaac Asimov yazmış olduğu Ben, ROBOT kitabı hakkında ki düşünlerimi yazacağım.


Ben, ROBOT - Isaac Asimov Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 238 sayfadır. Kitabın yazarı Isaac Asimov 'dir. ithaki Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız Bilimkurgu kategorisindedir. Kitabın orijinal adı I, Robot. Kitabı kitapyurdu.com 'tan 14.00 TL 'ye karton kapaklı şekilde aldım.

Kitabımız Robopsikolojist Dr. Susan Calvin 'in mesleki hayatında ki önemli hikayeleri bir muhabire anlatması ile başlıyor. Kitapta 9 farklı öykü bulunmakta ama bazı hikayeler birbirini tamamlayıcı özelliği de bulunmakta.Bu öykülerin baş karakterleri ABD Robot ve Mekanik A.Ş. çalışan üst düzey yetkilileridir. Ama diğer karakterler değişim göstermekte.

Öncelikle kitaptaki ilk öykü olan Robbie yi Isaac Asimov 1939 yılında yazmış. Düşünün o zaman bilgisayar bile icat edilmemiş. Zaten bunuda son sözde kendisi söylüyor. Ama bu hikayede Dünya da ilk defa kullanılan ifadeler yer almakta Üç Robot Yasası, Robot konuşması, Robotların grup zekası, Uzay Güneş Enerjisi İstasyonları gibi kavramlara yer vermiştir. Bu kavramlar bilimkurgu kitaplarında bir devrin başlangıcı olmuştur. Adamın hayal gücü o kadar geniş ki o zamandan bu zamanı görmüş...

Isaac Asimov göre robotlar insancıl ve iyi kalpli bir bireye dönüştürülmüş kitabında. Robotlar her ne kadar pozitronik beyin ile geliştirilse de Üç Robot Yasasını aşamadığı için her zaman insanların emrinde olacak bir güçtür. Bu yasaya rağmen olabilecek tüm kötü senaryoları hikayerin de işlemiş. Eğer günümüzdeki yapay zekalar kitaptaki kadar gelişirse emin olun kitapta yazan senaryolardan başka bir durumla karşılaşamayız. Tüm olasılıkları mantıklı bir çerçeve ile anlatmış. Kitabı okuduğunuzda '' evet bir gün bu başımıza gelebilir'' diyeceğinizden eminim.

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız ve şimdiye kadar Ben, Robot 'u okumadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

1 yorum:

  1. 3 robot yasası da deyince ben robot filmi aklına geliyor insanın. Ama eminim kitabı daha iyidir. Yine filmini izleyip kitabını okumadıklarımdan...

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.