82 km Hız Sınırı Olan Şehirler

Bu yaz Antalya da ailecek tatilimizi geçirmek için şahsi aracımız ile yolculuk etmiştik. Antalya ‘ya girdiğimizde yollarda hız sınırı 82 km yazan levhalarla karşılaştım. Antalya ‘ya ulaşana kadar bir çok şehirden geçmiştim ama ilk defa şehir içinde 82 km hız levhasını gördüm.

Şahsen 82 km hız limiti muhteşem olmuş. Hatta Antalya yeşil dalga adlı 2. Bir muhteşem olay var. Yeşil ışığı yakalayıp aynı hızla giderseniz o hat boyunca yeşil ışıkta geçip gidiyorsunuz. Bu olayın tüm Türkiye ‘de yaygınlaşması lazım bence. Adana da koca bulvarlarda hız sınırı 60 ister istemez ya 60 km hızı geçiyorsunuz yada trafik sıkışıklığı meydana geliyor. Özellikle iş çıkış saatleri ile okul saatleri inanılmaz bir sıkışıklık söz konusu oluyor. Gerçi Adana yol bakımından bir köyden geri kalmış durumda.

Bu 82 km hız sırını olayını araştırdım arkadaşlar. Eski yasaya göre illerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veya il trafik komisyonlarına hız limitini sadece otomobiller için saatte 20 kilometre kadar attırıp max. 70 km hız belirleyebiliyorlarmış. Yapılan değişiklik ile UKOME veya komisyonlara yasada ifade edilen bölünmüş yollarda araç cinslerine göre şehir içi hız limitini (50 km) saatte 32 kilometreye kadar artırabilme yetkisi verilerek hız üst limitinin saatte 82 kilometreye çıkarılmış arkadaşlar. Gördüğünüz gibi ilinizde ki UKOME bu hız limitlerine karar veriyor. ( Bu arada UMOKE nedir diyenler olabilir. Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz ) İsterse bölünmüş yollarda ki hız limitini 82 km hıza çıkarabilir.

Şuan ki yaşadığınız illerdeki hız limiti nedir arkadaşlar ve size yetiyor mu?

YORUMLAR

  1. Bu genel bir kural olmamalı dediğiniz gibi iyi ölçülüp biçilmeli ona göre hız limitleri koyulmalı bence teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.