Balıkçılarda ki Mavi Işık Hilesi Nedir?

Arkadaşlar bugün haberlerde görmüş olmalısınız, Samsun ‘da ki bazı balıkçıların tezgah ışıklarının mavi ışık olduğu ihbarı üzerine zabıta baskın yapıp 15 balıkçının 12 tanesini mavi ışık kullandığını tespit edilmiştir.

mavi ışık hilesi, balıkçılardaki hileler

Orana bakarmısınız, 15 tezgahın sadece 3 ‘ü düzgün, 12 tanesi işine hile karıştırmış. Yani %80 ‘i halkı kandırmış. Bunun cezası ise tutanak tutup ve 7 günlük süre sonunda ışıklarının sökülmesi uyarısı. Tabi 7 gün sonra zabıta tekrar kontrol ediyorsa! Milletin sağlığı ile oyna, milleti salak yerine koy sonuç tutanak tutuluyor. Arkadaş ben bu sistemi anlamıyorum. Halkın parası ile halkı kandıran kişilere, şirketlere acınmamalı. Verilebilecek en büyük cezalar verilmeli ki herkese ders olsun. Bir daha bunu yapmaya kalkışmasın, yapmayı düşünenlere de ibret olacak bir ceza sistemi getirtilmeli bence.
Daha üzerinden 1 ay geçmedi sanırım Tarım Bakanlığı tüm Türkiye ‘deki hileci firmaları isim isim yayımlamıştı. Kendi ilimde ete hile karıştıran firmalar çatır çatır hala para basıyor. 🙂 Sanırım bu yaptıklarını başka bir ülkede yapsalar, firma yetkilileri insan içine çıkamaz duruma gelirler. Bizde ise adam zenginliğine zenginlik katıyor.

Mavi Işık Hilesi Nedir?

Bazılarınız biliyor olabilir ama ben ufak açıklama getirmek istiyorum. Biliyorsunuz balığın taze olup olmadığını en basit şekilde balığın gözleri ve derisi parlak olup olmadığına bakılarak anlaşılır. İşte mavi ışık hilesi burada devreye giriyor. Balık bayat dahi olsa mavi ışık yüzünden derisi ve gözleri aynı taze balık gibi parlamaktadır.

Dikkatli veya bilinçli tüketici arkadaşların bu gibi hileleri pazar yerlerinde de görmüş olması lazım. Mesela benin dikkat ettiğim domates satıcılarının üstünde ki branda kırmızı ise oradan ürün almam, aynı şekilde salatalık satıcısının üstünde ki branda yeşil ise oradan ürün almam. Bunun gibi bir çok örnek mevcut aslında arkadaşlar. Lütfen çevrenizdekileri bilinçlendirin.

YORUMLAR

  1. Balık maalesef her yerden alınmaz. Senelerdir tanıdığım balıkçılarım var. Balık iyi değilse hayatta vermezler. Bilgi için çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.