Kaleciye Geri Pas Kuralı ( TFF Oyun Kural Kitabı )

Merhaba arkadaşlar bir cahilsavar olarak bugün Futbolda geri pas kuralı nedir? Kaleciye geri pas verilirse ne olur? Yani kaleciye geri pas kuralını detaylı bir şekilde anlatacağım. Her zaman ki gibi resmi belgeler ile bunu anlatacağım. Bazı kesimler gibi yada işine geldi gibi değil.

geri pas kuralı, geri pas ihlali, kaleciye geri pas

Bu kural açıklamasını bugün oynanan Fenerbahçe – Kasımpaşa maçında gerçekleşen Fenerbahçeli oyuncunun dizi ile kaleciye geri pas pozisyonundan sonra sosyal ağlarda gerçekleşen cahilce paylaşımları gördükten sonra yapma gereği duydum. İnsanlarımız çok garip, her zaman ki gibi kural bilmeden atıp tutmuşlar. Ellerinin altında internet diye bir buluş, google gibi bir yardımcın olduğu halde 1 dk. Ayırıp gerekli geri pas ihlali tff kitapçığını bulup kuralı öğrenmiyorlar. Neyse böyle cahillerle savaşmaya devam edeceğim. Belki utanıp bir daha ki paylaşım için araştırma yaparlar!

Geri Pas İhlali TFF

TFF ‘nin 2019-2020 oyun kural kitabı ‘nın 105. Sayfasında: Takım arkadaşı topu ayakla bilerek kalecisine gönderirse Endirekt Serbest Vuruş verilir diyor.

Görüldüğü gibi kural o kadar açık ki… Bir oyuncu kafası, gögsü, omzu, dizi vb. diğer bölgeleri ile kalecisine geri pas verebilir. Endirekt vuruş olması için sadece isteyerek, kendisine avantaj sağlamak suretiyle ayağı ile pas verirse kural ihlali olur. Geri pası eline alan kaleci için ise herhangi bir ayrı ceza da gerekli değildir.

geri pas kuralı, tff kaleciye geri pas kuralı

YORUMLAR

  1. koldada dirsek var kolunun dirseği ile vurursa el olmayacakmi.tanimdaki el kolu temsil eder.buradaki ayak bacağı kapsar bence endirek verilmelidir..

    1. kardşim soruyu bilen varsa yazsin lutfen oyle paslarda yani ayakla kaleciye pas verirken hakem kaç metre veriyor kalaye kullanmak icin?

  2. Değişik bir bakış açısı 🙂 ama yanlış. Futbolda el zaten kaleci hariç herkese yasak olan bir oynanış biçimi. Kurallar sizce, bizce işlemiyor ne yazık ki… Burada ki düşünce futbolcu kendine avantaj sağlamasın. Mesela bir oyuncu dizi ile ne kadar isabetli vuruş yapabilir veya omzu ile… Bu bölgeler ile oynarsa kendi takımı içinde bir dezavantaj oluşturacak. Bundan dolayı bu bölgelerde kalecinize geri pas verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.