2020 Asgari Ücret

2020 Asgari Ücret Ne Kadar oldu, Asgari ücret 2020
2020 Asgari Ücret

Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılının asgari ücretini 2,324 TL olarak belirledi. Yani komusyon asgari ücrete %15.04 oranında zam yapmış oldu. Asgari ücreti işçi, devlet ve işveren gözünden inceleyeme çalışacağım arkadaşlar.

İşçi Gözünden Asgari Ücret

Direk konuya gireceğim çünkü bu konu siyaset üstü bir konudur. Bu bir geçim derdidir! Bu belirlenen ücret ile 4 kişilik bir ailenin geçinmesini nasıl bekliyorlar acaba? Ben asgari ücret ile çalışan biri olmadığım halde, ayrıca eşiminde çalıştığını ( asgari ücret ) göz önüne alırsak ki biz bile geçinmekte zorlanıyoruz. Şimdi aranızdan ” parana göre harcıyorsundur ” diyenler olacak. Bu lafı diyen kişiler için ayda 1-2 kere sinemaya veya herhangi bir etkinliğe, ailemiz ile dışarı çıkıp eğlenmeyelim mi? Yemek yemeyelim mi?

Bu tür az ücretler insanları monotonlaştırıp depresyona soktuğuna inanıyorum arkadaşlar. Düşünsenize 4 kişilik bir ailesiniz aylık 2.324 TL maaş alıyorsunuz! Aldığınız ücreti eğitimemi, sağlığamı, ev kirasınamı, market harcamasınamı, elektireği mi, ısınmaya mı vs. ayıracağınızı tüm ay boyunca hesaplamaya çalışır ve işin içinden çıkamassınız. Bu stresli yönetim sürecin de tüm ailece gergin bir şekilde sizi izler. İşin garibi bu stresi atacak tek bir etkinlikte yapamazsınız çünkü paranız yok. Gelinde depresyona, strese girmeyin.

Bir evin 1 aylık minimum giderleri

Yukarıda ki resmi sosyal medyada 1 evin min. aylık harcama giderleri olarak gördüm. Şimdi liste ki giderler ve fiyatları doğru arkadaşlar. Size soruyorum asgari ücret alan birisi bu giderlerin hangisinden kısabilir ki? Ne yapsın evde ısınmasın mı? Ya da su kullanmasın mı? Ya da aç mı yatsınlar? Sokakta mı yaşasınlar? Evet bu ücreti veren kişilere soruyorum bu vatandaş ne yapsın? Ayrıca hayatımızda ki her alanda her ürüne büyük zamlar geldi. Bu zamlar karşısında bu ücretin lafı bile edilemez. Kısacası bu ücret ile insan sağlıklı bir şekilde geçinemez. Karnı doyabilir ama bedenen ve ruhen çökecektir.

İşveren Gözünden Asgari Ücret

Bir asgari ücret alan işçinin, işverene aylık maliyeti.

Öncelikle bu asgari ücreti kesinlikle az bulmakla beraber işveren açısından bakıncada birazcık onlara hak veriyorum. Çünkü bir asgari ücretli işçinin, işverene maliyeti 3.500 TL ‘ye denk geliyor. Asgari ücretin aşırı yükselmesi, işvereni kaçak işçi çalıştırmaya ya da işçi azaltma yoluna itiyor.

Devlet Açısından Asgari Ücret

Gelelim bu konunun en son söz söyleyenine yani devlete. Devlet burada bir aracı konumunda bulunuyor. Burada devlet ülkenin genelinde ki işçi ve işverenlerin arasında ki dengeyi korumakla yükümlü. Asgari ücret aslında devleti dolaylı olarak etkiliyor. Çünkü asgari ücretle çalıştırdığı personeli bulunmamakta. Şuan ki ekonomiye göre asgari ücretin artması demek ülkemize yatırım yapacak ülkelerin veya firmaların işçiliği daha ucuz olan ülkere kaçmasını sağlayacaktır. Bu da işsizliğin artmasına sebep olacaktır.

Birde asgari ücret vasıfsız işçilere verilen en düşük ücrettir. Hangi bakış açısından bakarsanız bakın vasıfsız bir kişiye de 3000-4000 TL verilmesi biraz zor gibi duruyor arkadaşlar.

2020 AGİ Ne Kadar Oldu?
Siyaset Üstü Yazılarıma Ulaşmak İçin Tıklayın

27 Aralık 2019

2020 Asgari Ücret

YORUMLAR

  1. Üstad blogunu yeni keşfettim yazılarını beğenerek okuyorum. Konuya dönecek olursak. Yaptığın hesaplama bence çok doğru. Bu doğrultuda düzenleme getirilmesi gerekiyor.

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.