Google Chrome: Şifreniz İfşa Oldu Sorunu ve Çözümü Nedir?

Arkadaşlar bugünlerde Chrome ‘yi açtığınızda  ” Şifrenizi Değiştirin ” başlıklı  ” Bir site veya uygulamada ki veri ihlali nedeniyle şifreniz ifşa oldu. Chrome, www.siteadı.com şifrenizi hemen değiştirmenizi öneriyor. ” açıklamalı bir uyarıya denk gelebilirsiniz. Bu uygulama Chrome tarafından yeni başlatılan bir özellik.

Şifreniz İfşa Oldu uyarısı
Google Chrome: Şifreniz İfşa Oldu Uyarı Ekranı

Peki Nasıl Çalışıyor? 
Google Chrome kayıtlı şifrelerinizi, kendi veri tabanındaki internete sızan şifrelerle karşılaştırıp kullanıcıyı yani sizi uyarıyor. Kısacası bu uyarının türkçesi sizin mail adresi veya kullanıcı adı ile birlikle şifreniz internette paylaşılmış. Birisi sizin hesaplarınızı ele geçirebilir demek oluyor.

Şifreniz İfşa Oldu Çözümü

Uyarıyı görür görmez chrome ‘de ki güvenmediğiniz eklentileri devre dışı bırakın ve ifşa olan şifreniz ile aynı kullandığınız tüm hesaplarınızın şifresini değiştirin. Yani farklı A, B ve C siteleri için aynı şifreyi kullanıyorsanız. Bu 3 sitedeki şifreyi de değiştirin.

Bu yeni güvenlik özelliği bir çok kesim tarafından beğeniliyor. Ama bazı kesimler ise şifrelerimizi chrome neden depoluyor diyede eleştiriyor. Aslında şiflerinizin depolanmamasına izin vermeyebilirsiniz. Bu konuda ki eleştiriler gereksiz bence. Bende bu chrome ‘nin güvenlik özelliğini sevdim. Hiç değilse önceden haberimiz oluyor ve ona göre önlem almamızı sağlıyor bu yeni özellik.

© Copyright 2018 – Tüm Hakları Saklıdır

Profesörün Günlüğü

YORUMLAR

  1. Bilgilendirme ve yarattığınız farkındalık için teşekkürler

  2. localhost ta yazılım geliştiricisi olarak sayfa geliştiriyorum. Bunda bile şifreniz ifşa oldu diyor. Günce yüzlerce kez geliştirdiğim sayfayı açıyorum, login oluyorum, her defasında aynı uyarı, gınağa geldim artık. Google gibi bir firmanın yazılım geliştiricilerini düşünmeden herkese bunu göstermesi çok amatörce. İnternet ortamından sayfa çağırmıyorum ki, kendi bilgisayarımdaki dosyayı açarken bile aynı hatayı veriyor. Çok can sıkıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.