Kaç Yaşında Hapse Girilir? ( Resmi Gazete )

Bugünde başka bir kafa karışıklığını çözmek istiyorum arkadaşlar. Kaç yaş altındakilere ceza verilemez ya da ceza yaşı kaçtır? Cezaevi yaş sınırı nedir? gibi sorularınıza kesin cevap bulabileceksiniz.

Kaç Yaşında Hapse Girilir?, Ceza yaşı, 18 yaş altı kanun
Kaç Yaşında Hapse Girilir?

Yukarıdaki soruların cevabını halkımız 18 yaş altı ceza kanunu diye biliyor ama öyle değil. Bu tür bilgileri Türk Ceza Kanunu 31. Maddesinde bulabilirsiniz. Bu maddeleri sizlerle paylaşıp, ayrıca yorumlayacağım. Çünkü bazen kanunlarımızı anlamak zor oluyor.

Öncelikle Türk Ceza Kanunu ceza sorumluluğu olarak çocukları yaşlarına göre 3 gruba ayırmıştır. Bu gruplar;

  1. Grup: 0-12 yaş
  2. Grup: 12-15 yaş
  3. Grup: 15-18 yaş

şeklindedir.

 1. Grup 0-12 Yaş: Ceza Kanunun 31. Maddesi gereği ”12 yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. ” diyor. 

Açıklaması: Burada dikkat edilmesi gerekli yer doldurmamış olmasıdır. Yani 12 yaşını doldurmamış ve suç işlemiş çocuklara ceza verilemez.


2. Grup 12-15 Yaş: Ceza Kanunun 31. Maddesi gereği ” Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmuş olup da onbeş yaşını doldurmamış olanların işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde  ceza sorumluluğu yoktur ” diyor.

Açıklaması: Bu madde de demek istediği 12 yaşını doldurmuş bir çocuk işlediği suçu ve sonuçlarını düşünebiliyor mu? Buna göremi karar verdi. Diyerek hastaneye sevk ediyor. Eğer hastane evet bu çocuk suçu ve sonuçlarını biliyor, derse ceza alabilir. Eğer hastane çocuk suçu anlamıyor ve ona göre davranmış derse ceza verilmiyor.


3. Grup 15-18 Yaş: Ceza Kanunun 31. Maddesi gereği ” Fiili  işlediği  sırada  onbeş  yaşını  doldurmuş  olup  da  onsekiz  yaşını doldurmamış olan kişiler ” sorumludur. Bu yaştakilerin ceza ehliyeti vardır ve cezaevine girerler arkadaşlar. Sadece burada aldıkları ceza süreleri düşer.


Yukarıda ki maddeler harici hiç bir hüküm ve kanun yoktur arkadaşlar. Boşu boşuna avukata gidip ” 9 yaşında cezaevine girilir mi? 7 yaşında cezaevine girilir mi? ” gibi sorular sormayın. Ya da internette veya haber sitelerinde ” 10 yaşında cezaevine girdi ” gibi sahte haberlere inanmazsınız artık diye düşünüyorum.

Sizce Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıldır?
Sizce Cezanın İnfazının Ertelenmesi Nedir?
Sizce Süreli Hapis Cezası En Fazla Kaç Yıldır?

Sizce Türkiye’de En Uzun Hapis Cezası Kaç Yıldır? ,

SONUÇ: Ülkemizde ki ceza yaşı 12 ( doldurmamış ) yaştır. Bunun altında kimseye ceza verilemez.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.