Nike ”Allah” Yazılı Ayakkabı Ürettiği İddiası

Nike ''Allah'' Yazılı Ayakkabı
Nike ”Allah” Yazılı Ayakkabısı

Sosyal ağlarda özellikle facebook gruplarında ” Nike yeni ayakkabı modelinin arkasına ve altına ALLAH ismini yazmış. Bunu listenizde ki tüm kişilere göndererek Nike ‘ın boykotunu sağlayalım ” yazılı bir resimin paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Daha bugün büyük bir aile ve çocuk sağlığı ile ilgi grupta aynı resim paylaşıldı ve 1.6 Bin kişi bu resmi paylaştı arkadaşlar.

[su_box title=”İDDİA” style=”bubbles” box_color=”#d20100″ title_color=”#010101″ radius=”6″]Nike ” ALLAH ” yazılı ayakkabı üretti[/su_box]

Evet bu iddia DOĞRUDUR ama ufak bir ayrıntı mevcut. Bu olay 1996 yılında gerçekleşti. Sosyal ağın etkisi, bilinçsizlik ve cahillik birleşince olay dünmüş gibi servis ediliyor ve binlerce kişi sorgusuz beğenip paylaşıyor. Gerçekte olayın üstünden 23 yıl geçmiş arkadaşlar.

Nike Air bu modelini 1996 yılında üretti ve müslümanlardan büyük tepki çekti ve protestolara sebep oldu. Bu protestolara CAIR yani Amerikan İslam İlişkileri Konseyi ( Council on American–Islamic Relation ) öncelik etti. O dönemin CAIR başkanı Nihad Awar, Nike firmasından 4 talepte bulunmuştur. Bunlar;

  1. NIKE’ın Müslümanlardan konuyla ilgili olarak özür dilemesi.
  2. Bu tasarım hatasının nasıl yapıldığına dair bir araştırma yapılması.
  3. NIKE çalışanlarına İslami hassasiyetler konusunda eğitim verilmesi.
  4. Rahatsızlığa sebep olan NIKE Air modeli ayakkabıların geri toplanması.


Nike firması bu isteklere olumlu karşılamış ve tüm maddeleri yerine getirmiştir. Mesela NIKE Air modelini ( 38.000 adet ) piyasadan toplatmıştır. Hatta İslami bir okulun bahçesine $50.000 değeride oyun alanı yapmıştır. Ayrıca Martin Coles bizzat özür dilemiştir. Özür ve açıklama metni aşağıdaki gibidir;

NIKE ‘ın Açıklaması

Beaverton, Oregon, 24 Haziran 1997

“Karışıklık potansiyeli ilk olarak Müslüman distribütörlerimizden biri tarafından belirlendi,” dedi Coles, “Suçun önleneceğine inandığımız tasarım değişikliklerini hemen etkiledik. CAIR’ın uyarısından bu yana, İslam toplumu üzerindeki etkisini hafifletmek için çalıştık ve benzer yanlış anlamaların tekrarlanmamasını sağlamak için örgütsel değişiklikler yaptık. ”
Bu olayın kronolojisi aşağıdakileri içerir:

Eylül ayının sonunda, NIKE’nin Ortadoğu’daki Müslüman distribütörü, çeşitli yaz basketbol ayakkabıları satıcı örneklerinde görünen logo konusunda endişelerini dile getirdi – senaryo logosu Arapça “Allah” kelimesine benziyordu.

Bu ilk logo tasarımıyla ilgili endişeleri artırmanın yanı sıra, distribütörleri de, logoyu Müslüman topluluğu için kabul edilebilir (olması gereken) revize etmek için bir dizi yol önerdi.

Tasarım değişikliği derhal sipariş edildi. Orijinal logo çıkarıldı ve “A”, ürünün ticari sürümündeki “ir” den açıkça ayrıldı.

Mart ayının ortalarında NIKE, Amerikan İslam İlişkileri Konseyi’nden (CAIR) Müslüman topluluğunda orijinal logolu yaz basketbol ayakkabısı örneklerinin görüldüğünü bildiren bir mektup aldı.

27 Mart’ta CAIR, değiştirilmiş logolu ve perakende satışa sunulan ticari ürünün hala “Arapça“ Allah ”kelimesi olarak yorumlanabilecek bir grafik tasarım içerdiğini belirtti. CAIR şu NIKE talebinde bulundu: – Müslümanlar için bir özür
-Bu olayın nasıl meydana geldiğine dair dahili bir soruşturma. çalışanları için
-İslamiyet konusunda duyarlılık eğitimi
-Saldırgan sembollerden birini kullanarak tüm ayakkabıların anında geri çağrılması

O zamandan beri, NIKE bu sorunu açıklamak ve çözmek için aşağıdaki adımları atmıştır:

NIKE, duyarlılıklarına kasıtsız olarak işlendiği için İslam toplumundan özür dilemiştir.

NIKE, satılmış olabilecek herhangi bir numunenin muhasebesi de dahil olmak üzere orijinal satıcı örneklerinin küresel bir geri çağrısını gerçekleştirmiştir.

NIKE, söz konusu ticari ürünlerin sevkiyatını “hassas” pazarlardan yönlendirmiştir. Bugüne kadar Suudi Arabistan, Lübnan, Kuveyt, Malezya, Endonezya ve Türkiye’den 30.000’den fazla çift yönlendirildi.

NIKE rahatsız edici logolu tüm modelleri durdurmuştur. Logonun her iki versiyonuna sahip başka ürün üretilmeyecektir.

NIKE, dağıtım merkezlerinde kalan tüm ürünleri geri almayı kabul etti.

NIKE, logo tasarımının incelenmesini sıkılaştırmak için tasarım departmanlarında kurumsal değişiklikler gerçekleştirmiştir. Sorumluluk bir departmanda merkezileştirildi ve şimdi tüm grafik tasarımlar bir tasarım inceleme kurulu tarafından onaylanmalıdır.

NIKE, ileride başvurmak üzere Müslüman tasarım kaynaklarını belirlemek için CAIR ile birlikte çalışıyor.

NIKE, İslami konulardaki iç kavrayışlarını arttırmak için önlemler almıştır. Özellikle:
– Tasarım Kitaplıklarında bulunacak referans materyalleri belirlemek için CAIR ile çalışıldı
-İleri Tasarım Zirvesi’nde İslam imgeleri üzerine bir tartışma planladı-İslam meselelerine aşina olanların tüm grafik tasarımları değerlendirmelerini sağlamak için grafik tasarım sürecini merkezileştirmek
-Bu konuda resmi bir soruşturma yürüttü ve CAIR, İslam cemaatine kasıtlı bir suç tasarlanmadığından memnun.

Coles, “Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlayışa ulaşabildiğimiz için mutluyum” dedi. Bu süreçten, İslami duyarlılıkları daha derin bir anlayışla ve Müslüman topluluklara daha güçlü bir köprü ile çıkacağımıza inanıyorum.

Bu yazıyı CAIR resmi sitesinde bulabilirsiniz. Bakınız.
Ayrıca CAIR ‘in wiki sayfasında da bu olaylardan bahsedilmiş. Bakınız.

Buda 1997 yılında CAIR tarafından yapılan konuşmaların videosu

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.