Süreli Hapis Cezası En Fazla Kaç Yıldır?

Bugünde bir yeni bilgi ile sizlerleyim arkadaşlar. Bugün süreli hapis cezası süresini sizlere anlatacağım. Çünkü bu konuda ülke olarak baya bilgi eksikliğimiz mevcut gibi. Belki bu makale ile #cahilsavarlık yapabiliriz. 🙂

Süreli Hapis Cezasının süresi
Süreli Hapis Cezası En Fazla Kaç Yıldır?

Eminim bir çoğumuz haberlerde ” 100 yıl hapis cezası aldı, 500 yıl hapis cezası aldı ya da 1000 yıl hapis cezası aldı ” diye manşetler görürüz. Sosyal medya da ” iyi oldu cezaevinde ölür ” diye bir çok yorum görüyorsunuzdur. İşte aslında ceza alan şahıs cezaevinde ölmeyecek. Akıllı uslu durursa 28 yıl sonra çıkacak. Çünkü 5274 Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı hakkında kanunun da ” süreli hapis cezası 28 yıldan fazla olamaz ” diyor. Yani öyle 100 ‘lerin 1000 ‘lerin havada uçuşması önemli değil. Hakim abilerimizde bunu bildiği için kamuyu rahatlatmak adına bol keseden ceza verir.

5275 Kanun 107. Madde diyor ki;
” süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. ” ama diyerek devam ediyor ” Birden fazla süreli hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde en fazla yirmisekiz, Yıldır. ”  diyor.

Açıklama: Örneğin tek bir dosyadan 30 yıl ceza aldınız, bunun yatarı 20 yıldır. Ama birden fazla dosyadan toplam 90 yıl aldınız diyelim. Bunun yatarı yani üçte ikisi 60 yıldır. İşte burada kanun maddesinin diğer bendi devreye giriyor ve yatarınız 28 yıl ile sınırlandırılıyor.

Burada ki tek istisna Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı ceza alanlardır. Burada süreli hapis cezası 32 yıla çıkıyor.

Sizce Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıldır?
Sizce Cezanın İnfazının Ertelenmesi Nedir? 
Sizce Kaç Yaşında Hapse Girilir?
Sizce Türkiye’de En Uzun Hapis Cezası Kaç Yıldır?

25 Aralık 2018

AGİ Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.