Türkiye’de En Uzun Hapis Cezası Kaç Yıldır?

Sizce ülkemizde en uzun hapis cezası kaç yıldır? İşte bu makalemde bu sorunuzun cevabını kanuna göre kesin bir doğru ile öğreneceksiniz. Belki bir gün bu yazımızla #cahilsavar olabilirsiniz.

Türkiyede ki En Uzun Hapis Cezası,
Türkiye’de En Uzun Hapis Cezası Kaç Yıldır?

En Uzun Hapis Cezası

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır arkadaşlar. Suçun niteliğine, tekrarına ve koşullu salıverilmesine göre değişecektir. Ben hepsini tek tek yazacağım. Bu verdiğim bilgileri 5275 Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun da bulabilirsiniz.

Türkiye’de En Uzun Hapis Cezası: Ağırlaştırılmış Müebbet cezasıdır arkadaşlar. Yasaya göre ömür boyu cezaevinde kalmanız gereklidir ama bu kanunun bir istisnası vardır oda koşullu salıverilmedir. Koşullu salıverilmeye göre;

  • Ağırlaştırılmış müebbet 30 yıla düşüyor. Birden fazla ağırlaştırılmış müebbet veya başka ceza alırsa 36 yıl. Ama tekerrür ( suçun tekrarlanması ) halinde ağırlaştırılmış müebbetin koşullu salıverilmesi 39 yıla çıkıyor.
  • Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet cezası alan biri 36 yıl. Ama birden fazla ağırlaştırılmış müebbet veya başka ceza alırsa 40 yıl.

NOT:  Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar ve Milli Savunmaya Karşı Suçlar dan herhangi birinden ağırlaştırılmış müebbet alırsanız, koşullu salıverilme hükümleri uygulanmaz. ( Bu madde darbe girişiminden sonra kanunlara eklenmiştir. )

SONUÇ: Türkiye’de ağırlaştırılmış müebbet cezası alıp, koşullu salıverilme hükümlerine uymayan bir mahkum ömür boyu cezaevinde kalacaktır ki daha bugüne kadar böyle bir olay ile karşılaşılmadı. Ama kurallara uyarsa en fazla yatacağı ceza 40 yıldır. ( Örgüt kuran veya yöneten kişi ve ağırlaştırılmış müebbet alırsa )

Sizce Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıldır?
Sizce Cezanın İnfazının Ertelenmesi Nedir? 
Sizce Kaç Yaşında Hapse Girilir?
Sizce Süreli Hapis Cezası En Fazla Kaç Yıldır? 

YORUMLAR

  1. Blogunuzu sık sık ziyaret ediyorum.Oldukça dolu ve yararlı emeğinize sağlık.Zaman
    ayırmak isterseniz,yeni açtığım blogumu takip ederseniz çok mutlu olurum.Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.