Banka Devlet Garantisi Ne Kadar?

Banka Devlet Garantisi Ne Kadar
Resmi Gazete. Banka Devlet Garantisi Ne Kadar?

Mevduat Sigortası veya Mevduat Garantisi olarak bilinen ama benim yeni öğrendiğim bir yönetmelik. Halk arasında da banka devlet garantisi olarak geçiyormuş arkadaşlar. Eminim parası olanlar konuyu hemen anlamıştır. Banka batarsa param ne olur? Diyenleri de ilgilendiren bir yönetmelik.

Mevduat Garantisi Nedir?

Herkesin anlayacağı şekilde anlatmak gerekirse; eğer para yatırdığınız bankanız batarsa 150.000 TL ‘ye kadar, paranız devlet garantisi altında demektir. Yani 150.000 TL ‘ye kadar mevduat ve katılım fonuna yatırdığınız paranızı geri alabilirsiniz. Ben demiyorum Resmi Gazete diyor. Bkz. Artık banka batarsa devlet garantisi ne kadar? Diye aramanıza gerek kalmadı diye düşünüyorum. Ayrıca bu paraya karşılık döviz mevduat hesabınızda devlet güvencesi altında.

Hangi Bankalar Devlet Güvencesinde

Türkiye’de faaliyet gösteren, mevduat ve katılım fonu kabulüne yetkili yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları ile merkezi yurt dışında bulunan kredi kuruluşlarının Türkiye’deki şubelerinde bulunan mevduat ve katılım fonları sigorta sistemine dahildir.

Bu yönetmelik biz fakirler 🙂 için güzel bir koruyucu yasa olmuş. Çünkü yıllarca çalışıp azda olsa birikim yapan kişilerin hayalleri bir kaç şerefsiz saniyeler içinde hortumlayabilir. Bkz. 2001 Krizi ve batan bankalar.

YORUMLAR

  1. Birkaç hesap varsa toplam olarak mı düşünülür,yoksa her açılan hesap ayrı ayrı mı düşünülür?

    1. Aynı bankada varsa toplamı, farklı bankalarda hesabınız varsa ayrı ayrı hesaplanır. Çünkü bu garanti, batan bankalar için geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.