Grip Bir Hastalık Değil, Şifadır İddiası

Sosyal medyada ” Grip Bir Hastalık Değil, Şifadır ” başlıklı,Onun için eskiden grip olunca şifayı kaptın denirdi… ” diye devam eden. Ayrıca ” Grip, Metabolizmanın ana organları yani kalp ve beyni tehdit edecek kadar dolması sonucu kendini temizlemek için tüm vücudu kontrollü çalıştırmasıdır… ” dur, daha bitmedi ” Sahip olduğunuz enerjiyi içeriye çekerek beden temizliği yapmasıdır… ” diyerek devam eden bir yazıya denk geldim ki illaki sizde denk gelmişsinizdir.

grip bir hastalık değil şifadır
Sosyal Medya da Grip hastalık değil, şifadır paylaşımı

Bu yazıyı ilk okuduğumda acaba dalga mı geçiyorlar diye düşündüm? Beğeni ve paylaşımları ( yukarıda gördüğünüz gibi 960 kişi paylaşmış ) görünce dalga değil, gerçekten birilerinin böyle bir yazı yazdığını ve halka servis ettiğini anladım. Bu yazıyı yazan hangi akla dayanarak böyle şeyleri yazmış hala anlamadım. Bilim açısından tamamen sallamasyon bir yazı. Bunu yazan daha gribin ne olduğunu bilmiyordur. Öncelikle gribin ne olduğunu anlayalım;

Grip Nedir?

Kısacası “GRİP” Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Demek ki neymiş, yazıda belirtildiği gibi vücudun kendi kendini temizlemesi için ortaya çıkardığı bir temizlik değilmiş. Tam tersine vücudumuza dışarıdan giren virüs kaynaklı bir hastalıkmış. Ayrıca virüsler sadece grip değil, soğuk algınlığı, kızamık, suçiçeği, HPV, uçuk, SARS gibi bilinen hastalıklarında sebebidir.

Gerçek Grip

Öncelikle bu sosyal medyada paylaşılan yazı baştan aşağı yalan ve yanlış bir yazıdır. Grip, dünya tarihinde yeri geldiği zaman çok ciddi bir bulaşıcı hastalık, yeri geldiğinde dinlenip geçirilecek basit bir hastalık olarak görülmektedir. Örneğin İspanyol Gribini internet ‘te araştırabilirsiniz. Bu grip 1918-1920 yılları arasında yani 18 ay gibi kısa bir zamanda 50 ile 100 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur. Gelin şimdi bu ölenlere ve yakınlarına Grip Bir Hastalık Değil, Şifadır diyin! Ya da çok uzaklara gitmeyin, ülkemizde de 2009 ‘da ortaya çıkan Domuz Gribi aynı yıl 57 vatandaşımızın ölümüne sebep olmuştur. Gidin de bu ölenlerin yakınlarına ” hadi iyisiniz şifayı kaptınız ” diyin!

Facebook ‘ta paylaşılan yazının tam metni

Grip ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Grip bir şifa değil, bulaşıcı hastalıktır.
  • Grip bir viral hastalık olduğu için, antibiyotikler işe yaramaz. Onun için gidip ‘te antibiyotik kullanmayın.
  • Grip için %100 tedavi yöntemi yoktur. Tek tedavisi bol bol dinlenmeniz lazım.
  • Grip için kullanılacak en doğru ifade ”ilaçla 7 günde ilaçsız 1 haftada geçer.”

Sonuç olarak internet ‘te yazan her bilgiyi paylaşmayın. Her sakallıyı dedeniz zannetmeyin. Araştırın sonra kabul edin. Sosyal medyada yayınlanan haberlerin %70 ‘nin yalan olduğu bir zamanda sağlığınız ile ilgili yazıları daha dikkatli araştırmanızı öneriyorum.

Kaynaklar
Ankara Üniversitesi Eczacılık Bölümü – Mikrobiyoloji
Yakın Doğu Üniversitesi – Virüslerin Sınıflandırılması

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.