Siber Saldırıları Canlı İzleme

Canlı Siber Saldırı Haritası
Siber Saldırıları Canlı İzleme

Bugün Türktelekom ‘a yapılan siber saldırı ile google ‘a ” canlı siber saldırılar haritası, siber savaşı canlı izle, siber saldırılar canlı ” gibi aramalar yapıldığını gördüm. Ayrıca siber saldırılar hakkında ki Türkçe kaynaklar kullanıcılara yetersiz gelecek olacak ki ” cybermap, norse attack map turkey, cyber attack map ” gibi İngilizce kelimelerde aratılmış.

İşte bu konuda sizlere yardımcı olabilirim arkadaşlar. Benim her zaman Dünya üzerinde ki siber saldırıları takip ettiğim 1-2 tane site mevcut. Bunları sizlerle paylaşmak isterim.

Siber Saldırılar Canlı İzleme

https://threatmap.checkpoint.com/ : Canlı olarak Dünya üzerinde ki siber saldırıları takip edebilirsiniz. Ayrıca günlük yapılan toplam siber saldırıların sayısını en üstte görebilirsiniz. Harita üzerinde ki istediğiniz ülkeye tıklayarak 30 günlük aldığı saldırı miktarını ayrıca görebilirsiniz. Mesela şuanda Türkiye %18 botnet saldırı ile en çok saldırı alan ülke konumunda.

Dünya ‘da ki Uçak Trafiğini Uydudan Canlı İzlemek İçin Tıklayınız

https://www.fireeye.com/cyber-map/threat-map.html : Diğer sitemiz arkadaşlar. Siteye tıkladığınız an canlı şekilde dünya üzerinde ki siber saldırıları takip edebilirsiniz. checkpoint kadar analiz vermiyor ama size.

Gördüğünüz gibi kullanımları basit siber saldırı haritaları arkadaşlar. İstediğinizi kullanabilirsiniz. Bu tip siteler artık gündemden düşmeyecek gibi çünkü günümüzün savaşları artık siber olacak. Her gün teknolojik gelişmeler için seviniyoruz, akıllı evler ve arabalar, akıllı devlet kurumları diyoruz ama hepsi siber saldırı durumunda hayatı bizlere işkenceye çevirebilecek gelişmeler. Şimdiden bu konuda devletimizin büyük yatırımlar yapması gereklidir diye düşünüyorum. Sanırım bu son saldırıdan sonrada haksız olmadığım ortaya çıkmıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.