The Witcher Dizi İncelemesi

The Witcher Dizisi

The Witcher dizisi hakkında eleştiri ve yorumlarımı sizlerle paylaşacağım. Ayrıca The Witcher dizisinin imdb puanı, oyuncuları dahil olmak üzere dizi hakkında bir çok bilgi vereceğim arkadaşlar.

The Witcher Konusu

Kürelerin birleşimi ile kıtaya insanların ve diğer yaratıkların gelmesiyle başlayan olaylar. Bu yaratıklarla dolu kıta da güvenliği sağlamak için büyücülerin Witcher adında mutantları yaratmasıyla hikayemiz devam ediyor. Bu arada büyünün kaynağı olan Kaos ‘a hükmetmeyi öğrenen insanlarla elfler savaşa giriyor. Daha sonra insanlar artık kendi arasında savaşmaya başlıyor. Bu savaşların arasında Geralt kendi kaderinin peşine düşecektir. Yeni arkadaşlar ve düşmanlar edinecektir. Bakalım Geralt bu işin çıkabilecek mi?

The Witcher Oyuncuları ve Karakterleri

  • Geralt of Rivia = Henry Cavill ( Süpermen abimiz, bunun için bile dizi izlenir o derece )
  • Ciri = Freya Allan
  • Yennefer = Anya Chalotra
  • Jaskier ( Dandelion ) = Joey Batey
  • Fringilla = Mimi Ndiweni
  • Tissaia = MyAnna Buring
  • Triss = Anna Shaffer
  • Vilgefortz = Mahesh Jadu

The Witcher Yönetmeni: Lauren Schmidt

The Witcher Dizisi Eleştiri ve İzleyici Yorumları

Dizi ABD yapımı olup 20 Aralık 2020 tarihinde Netflix ‘de yayınlanmıştır.  Dizi 60 dakikalık şekilde yayınlanmıştır. The Witcher dizisi Dram, Fantastik ve Aksiyon kategorisi içinde bulunuyor. The Witcher 2. Sezon ise 2021 yılında başlayacaktır.

The Witcher dizisi, Andrzej Sapkowski ‘nin 7 serilik kitabından uyarlamadır. Aslında kitabın dünyaca üne kavuşması oyunundan sonra olmuştur. Onun için dizinin hayranı çoktur ama kitabını okumayıp direk oyundan diziye geçenler genellikle hayal kırıklığına uğramışlar. Çünkü oyunda büyü kullanımı ve sahne geçişleri çok hızlı şekilde ilerliyor. Bu ne kitapta ne de dizide var. Böyle de olunca sanki dizi beklentinin altında kalıyormuş hissiyatı oluşuyor ve beğenmiyorlar.

Bakınız: Netflix Dizileri

Aslında dizi kitaba göre ilerlemekte olup ( %100 olmasa da ) gerektiği beklentiyi karşılamaktadır bence. Oyunda Yennefer tabi taş gibi bir hatun olarak karakterize edildiği için, kitapta ve dizide o kadarda güzel olmadığından oyundan gelenlere bu çok garip gelmiştir. Ya da oyunda Geralt bol bol büyü kullanıp, önüne geleni kesiyor ( oyunlarda olması gerektiği gibi ) ama kitapta ve dizide büyü kullanımı olsun, adamları öldürme olsun o kadar çok yok. Buda oyundan gelenlerin beklentisini karşılamamıştır diye düşünüyorum.

Birde dizi hakkında ki eleştirileri okuduğum zaman en çok karşılaştığım sorun, dizide ki zaman kaymaları bir çok kişinin kafasını karıştırıp diziyi izlemeyi ya bırakmışlar ya da çok ağır eleştirilerde bulunmuşlar. Aslında dizi 2 farklı zaman ve 3 farklı kişinin gözünden anlatılmaktadır. Zaman olarak geçmiş zamandan Geralt ve Yennefer, şimdi ki zamanda ise Ciri ‘nin dünyası anlatılmakta. Dizide ki zaman kavramı bu 3 kişinin etrafında şekillenmektedir. Geralt ve Yennefer geçmişten gelip Ciri ‘nin zamanında birleşmektedirler.

Bu zaman olgusunun karışmasının en büyük sebebi büyücülerin ve Witcher ‘ların yaşlanmadan uzun süre yaşamalarından kaynaklı. Mesela bizim Akkurt ( Geralt ) 1160 yılında, Yennefer ise 1192 yıllarında doğdular. Ciri ise 1250 yılında doğdu. Arada ki fark ise 90 yıl. Bunca yıl içinde büyücü ve bizim adam hiç yaşlanmadılar. Demek istediğimi şimdi daha iyi anlamış olmalısınız. Bu arada dizide daha fazla bilgi verilebilirdi.

The Witcher Evrenin Haritası ve Olayların Tarihsel Sıralaması

Dizi görsel açıdan öyle ahım şahım bir efsanesi yok ama kötüde değil. Her türlü kaliteli bir görsel çıkmış. Özellikle ejderha sahnesini görsel açıdan çok başarılı buldum. Eğer The Witcher dizisi efsane olmak istiyorsa kesinlikle görsel show ‘a daha çok önem vermek zorunda, özellikle rakibi GOT ise…

Dizide ki oyuncukları orta seviyede buldum, bir kaç oyuncu yerine daha kaliteli isimler gelebilirdi şahsen. Mesela Yennefer biraz sönük kalmış gibi geldi. Kitapta ve dizide başrol olan biri için daha tanınmış ve oyunculuğu iyi olan biri olabilirdi. Ciri aynı kitabı okurken canlandırdığım gibi bulduğumdan gayet hoşuma gitti. En önemli karakter ise Rivia ‘lı Geralt yani Henry Cavill, adam tek kelime ile mükemmel oyuncu. Karakterde cuk diye oturmuş hani… Kendisinden daha iyi bir oyuncu bulunamazdı bence.

Dizinin eksik yanlarından biri müzikleri olmuş gibi geldi bana. Hani sonradan açıp bu neymiş çok hoşuma gitti dediğim bir müziği yoktu.

Bakınız: Netflix Filmleri

Dizinin diğer eleştiri aldığı konu ise karakterler arası diyaloglar olmuş. Şahsen kitapta da Akkurt olsun, Yennefer olsun çok konuşmayı sevmeyen tipler zaten. Kitapta en fazla diyalogu olan Dandelion ‘dur ( dizide ki adı Jaskier ) o da zaten hiç susmuyor dizide. 🙂 Yani kitap ile eşleştirildiğinde dizide ona göre ilerliyor. Dizi deki zaman atlamaları bu konuşmaları da etkilemiş gibi geldi açıkçası bana. 2. Sezonda buna dikkat ederler gibi geliyor.

Kitabı okuyanlar çok iyi biliyordur The Witcher evreni çok geniştir. Bir kitaptan 1-2 sezon dizi çıkabilir ama Netflix işleri hızlandırmak için zaman sıçramaları ve kitaptaki bazı hikayeleri atlamışlar. Evren hakkında kesinlikle daha çok bilgi verilmeli bence. Diziye ilk başlayanlar sudan çıkmış balık gibi hissediyorlar kendilerini.

SONUÇ: Diziyi ailecek izlemenizi önermiyorum. The Witcher imdb ‘den 10 üzerinden 8.5 puan almış ( 176 bin kişi oy kullanmış ). Diziye benim puan 10 üzerinden 8.5 puan arkadaşlar.

The Witcher Resimleri

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.