Yerli Otomobil Neden Pahalı?

Yerli Otomobilin Fiyatı Neden Pahalı

2022 ‘nin 4. Çeyreğinde satışa sunulacak olan doğuştan elektrikli yerli otomobilimizin fiyatı şimdiden tartışılmaya başlandı. Şuanda herkesin aklında tek soru ”yerli otomobil fiyatı ne olacak?” Eminim fiyatı belli olduktan sonrada yerli otomobil neden pahalı? Diyeceğiz 🙂

10 Madde de Yerli ve Milli Otomobil

İşte yerli otomobilimiz eğer pahalı olursa bunun sebeplerini şimdiden yazmak istiyorum. Şimdiden 2022 ‘ye hazırlık olsun.

Yerli Otomobilin Fiyatını Belirleyen Etkenler

  1. si ülkemizde satılan arabalardan KDV ve ÖTV vergisi, ayrıca AB üyesi olmayan ülkelerden de Gümrük Verdiği alınmaktadır. Yerli otomobilden de %100 KDV ve ÖTV alınacaktır. Şimdi aklınızdan ” devlet vergide almayı versin ” geçiyordur ama bu neredeyse imkansız bir olay arkadaşlar. Eğer devlet bizim arabamıza özel bir vergi indirimi yaparsa, ülkemizde satış yapan firmaların haksız rekabet diyerek dava açıp %100 ‘de kazanmasına sebep olur. Buda bu aracı ülkemiz hariç hiç bir yerde satılmamasına ve araba için ithal ettiğimiz parçaları temin edemememize sebep olacaktır. Onun için yerli otomobilimizden de aynı vergiler alınacaktır.
  2. si yerli otomobilimizin ilk araçlarının yerlilik oranı %51 olacağı için %49 ‘u gibi bir oran ithal edilecektir. Bu parçalarda dolar veya euro üzeriden ülkemize geleceği için ucuz olmayacaktır. Buda fiyat üzerinde baya etkisi olacaktır. Mesela 2. Çıkan araçlarımızın yerlilik oranı %68 olacakmış. Bu nesil araçlar ilk nesile göre daha ucuz olacaktır.

Yerli otomobilimizin fiyatını belirlemede yukarıda ki 2 madde büyük bir rol oynayacaktır arkadaşlar. Yerli otomobilin daha ucuz olması veya daha geniş tüketiciye ulaşması için benim aşağıda ki 2 önerim var;

  • si şahsen devlet yerli aracımızdan vergi alamamazlık yapamayacaktır. Bunun yerine ufak bir yasa ile %50 ve üzeri yerli olan araçlar için 10 yıllık %0.50 faiz oranı veya sıfır faiz oranında kredi desteği verebilir.
  • si ithal ürünlerin başında, elektrikli araçların en önemli parçası olan pil yani batarya geliyor arkadaşlar. Eğer ülke olarak pil teknolojisine gerekli yatırımları yaparsak ileri ki zamanlarda bunun çok meyvesini yeriz. Hem araçlarımız çok ucuzlar hemde dünyada gelecek için söz sahibi olabiliriz.

Evet yerli otomobilimiz eğer pahalı olursa sebepleri ve çözümleri bunlar arkadaşlar. Bunlar tamamen benim şahsi düşüncelerim. Yetkili bir kişinin açıklamaları değil.

Sizinde aklınızda ki fikirleri duyarsak daha iyi çözümler bulabiliriz diye düşünüyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.