Hangi Maskeler Virüsten Korur?

Hangi Maskeler Virüsten Korur?

Corona virüsü, Domuz Gribi gibi hastalıklardan korunmak için, uzmanlar Virüslerden Koruyan Maske takın diyorlar ama hangi maske virüslere ve bakterilere karşı korur? Her maske bizi koruyabilir mi? Gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Çin ‘de ki Korona virüs salgınından sonra herkeste virüsten koruyucu maske arayışı başladı. Böylede olunca Çin başta olmak üzere bir çok ülkede maskeler tükenmiş arkadaşlar.

Birde maske bulmak sorun değil, asıl sorun doğru maskeyi bulmak. Ülkemizde özellikle maske denildiğinde ameliyatlarda kullanılan cerrahi maskeler gelmekte ve kullananları görmekteyiz. Sizleri üzmek istemezdim ama bu maskeler sizi corona virüsü olsun, domuz gribi olsun vb. bulaşıcı hastalıklardan korumaz arkadaşlar.

Cerrahi Maskeler Virüslerden Korur mu?

Cerrahi maskelerin kullanış amacı doktoru korumak değil, tam tersi doktorun ağzından veya burnundan damlacık yöntemi ile bulaşabilecek hastalıkları, hastanın yarasından uzak tutmaktır. Belki bu tür maskelerin tek yararı kendi hastalığınızı diğer kişilere bulaştırmazı engelleyebilir.

Virüs Maskesi Olarak Ne Kullanmalıyım?

Corona virüsü, domuz gribi ve diğer havadan bulaşan bulaşıcı hastalıklardan korunmak için 0,3 mikron altında ki parçacıkları filtreyebilen maskeler kullanmalısınız. Maskeler N95 ve EN 149 standartlarında, FFP2 ve FFP3 sınıfı olmalıdır.

N95 Maske Nedir?

Corona virüsü ve domuz gribinden sonra popüleritesi artan bir arama oldu arkadaşlar. N95 aslında Amerikan Standardıdır ve ülkemizde geçerliliği yoktur. Ülkemizde ve Avrupa da bunun karşılığı EN 149 Standardıdır. Şuanda herkes N95 corona virüsünden korur mu? Domuz gribinden korur mu? Diye soruyor. Ama %100 koruyan bir maske yok arkadaşlar haberiniz olsun.

FFP Nedir?

Maskelerin kullanım alanlarına göre sınıflandırılmasına verilen isimdir.

  • FFP1 Maskeler: Toz Maskesi EN standartlarında, toksin içermeyen toz ve nemlerden korunmak için kullanılmaktadır. En çok tercih edilen koruma maskelerinden biridir.
  • FFP2 Maskeler: Her türlü bulaşıcı hastalıktan ve virüslerden, kimyasal tozlardan, sülfürden, plastik dumanından korunmak için kullanılır.
  • FFP3 Maskeler: Yüksek savunma mekanizması ile en küçük zararlı toz zerreciklerinden, kokulardan, ve domuz gribi dahil bütün bulaşıcı hastalıklardan korunma sağlarken, pek çok kimya ve sanayi endüstrilerinde kullanılmaktadır.

YORUMLAR

  1. Teşekkürler hocam, yararlı bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.