Propolisin Virüslere Etkisi

Propolisin Virüslere Etkisi

Propolisin Virüslere Etkisi üzerine yapılan bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar.

2008 yılında Kyushu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmada; propolisin özütlerinin influenza virüsüne karşı antiviral aktivite gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmada virüsle enfekte bir gruba yedi gün boyunca günde üç kez 10 mg / kg oral yoldan propolis verilmiştir ve diğer bir gruba verilmemiştir. Sonuç olarak, propolis alan grubun semptomlarında iyileşme görüldüğü bulunmuştur. Bunun da propolisin antiviral özelliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Son olarak; Araştırmacılar influenza virüsüne yakalanan insanlarda da düzenli propolis kullanımının hastalığın semptomlarını azaltacağını vurgulamışlardır.

Kaynak: Shimizu T , Hino A , Tsutsumi A, Park Y, Watanabe W, Kurokawa M, “Anti-influenza virus activity of propolis in vitro and its efficacy against influenza infection in mice”, Antiviral Chemistry & Chemotherapy 19:7–1

Propolis Nasıl İçi öğrenmek için tıklanıyınız.

Yukarıda ki deneye göre propolis bu tür influenza türü griplere iyi geldiği kanıtlanmış. İnfluenza virüslerinin içinde en tehlikelisi H1N1 ( domuz gribi ) dir. Şuan ülkemiz dahil bir çok ülkede normal grip gibi yaygınlaştı. Onun için evinizden propolis ‘i eksik etmeyin derim.

Mesela ben ve ailem özellikle 2 yaşında ki kızım günlük tüketiyoruz ve iyi geliyor gibi hissediyorum. Propolis hakkında güzel bir makale hazırlıyoruz arkadaşlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.