Tutunamayanlar Dizi İncelemesi

Türkiye ‘nin şuanda tek absürt komedi dizisi Tutanamaylar hakkındaki eleştirilerimi sizlerle paylaşacağım.

Tutunamayanlar Dizisinin Konusu

Başrolümüzdeki Tarık hayatı boyunca çalışmamış, yan gelip yatmış ve aylak aylak mahallesinde gezmiştir. Artık çevre baskısından dolayı ( annesi başının etini yemektedir ) iş aramaktadır. Bir iş görüşmesinde, hayatı babası yüzünden dibe vurmul İrem ile karşılaşmıştır. Tarık, İrem ‘i zor durumda bırakmayıp mahallesine fadet etmiştir. ( kalbine aşk okunu saplayan Eros amacına ulaşmıştır )

İrem ‘in hedefi tekrar başarılı olabilmektir. Tarı ‘ın hedefi ise İrem ‘i etkileyebilemktir. Bunun yolunun iş ve başarıdan geçtiği anlayan Tarık iş kurma hayelleri peşinden koşmaya başlamaktadır. Bu sırada karşısına İlham Perisi ile karşılaşacaktır. Bakalım mahalleli ve İlham Perisi ile Tarık hedeflerine ulaşabilecek mi?

tutunamayanlar dizi oyunculari

Tutunamayanlar Dizi Oyuncuları ve Karakterleri

Tutunamayanlar Dizisi Eleştiri ve İzleyici Yorumları

Dizimiz gururla Türk yapımı olup 20 Aralık 2020 tarihinde TRT 1 ‘de yayınlanmıştır.  Dizi 1 saat 10 -15 dakika arasında gidip geliyor. Senaryosunu Mustafa Karataş ve Osman Nail Doğan’ın kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda ise Osman Nail Doğan ve Murad Zaloğlu oturmaktadır. Tutunamayanlar dizisi Absürt Komedi kategorisi içinde bulunuyor.

İlk önce bu diziyi zleyecekseniz şunu iyice anlamanız lazım TUTUNAMAYANLAR DİZİSİ ABSÜRT KOMEDİDİR. Evet neden bunu bağıra bağıra söylüyorum. Çünkü diziyi kime önersem ” saçma ” diyerek geri bana dönüş yapıyorlar. Arkadaş dizinin kategorisi zaten absürt = SAÇMA! Yani dizide uzaylılar gelebilir, yeraltına inebilirler, periler olabilir, keloğlan gelebilir, zamanda yolculuk yapabilirler, geleceğe gidebilirler vs…

Tutunamayanlar Dizisinde Çalan Türkü

Tabi absürt komedi diyince akıllara direk unutulmaz dizi Leyla ile Mencun ‘un geldiğine eminim. Tutunamayanlar ‘ı da izlerken ister istemez kıyaslama yapma isteğide buradan geliyor aslında. Genel anlamda iki dizininde benzer noktaları çok. Mesela iki dizide de erkek karakterler boşvermiş, tembel ve avare gezen kişiler. İkiside bir bir kıza aşık oluyorlar ve o kız için her şeyi göze alıyorlar. İki dizide de yan karakterlerin hepsi ayrı bir cins. İkisinde de fantastik bir karakter bulunuyor ( Leyla ile Mecnunda dede, tutunamayanlarda ilham perisi ). Tutunamayanların tek eksiği bir Erdal Bakkal bence. 🙂 Ayrıca iki dizide de hava kirliliği, ülkede ki kültür sanata verilen öneme, iş hayatına ve arkadaşlıklara, torpil olayına, ırkçılığa, mahalle kültürüne, üniversite düzenine, zengin-fakir ayrımına gibi bir alanda profesyonel ince göndermeler mevcut.

Tutunamayanlar Dizisinden Orhan Pamuğa Gönderme

Daha ilk bölümden çok çok ince bir gönderme mevcuttu arkadaşlar. 1. Bölüm 24. Dakikada Şair Lütfü parkta simitçiye ” Merhaba poğaçacı ” lafını Orhan Pamuk: A Strange Mind belgeselinde sokakta karşılaştığı poğaça satan bir adama aynen böyle seslenmişti.

Diğer belirgin göndermeler Hicabi ‘nin mahalleye kurduğu üniversite. Ülkemizdeki neredeyse her mahalleye kurulan özel üniversiteler ve bunların takibi konusunda güzel bir gönderme.

Şair Lütfü üzerinden ülkemizdeki ve dünyadaki edebiyata verilen öneme bol bol gönderme yapılmaktadır.

Tutunamayanlar Dizisinin Güzel Noktaları

Dizide en sevdiğim kısım İlham Perisi ile olan geçmişe yolculuklar. Farkettiyseniz her geçmişe yolculuk bir edebiyat dersi gibi. Tabi birde “Edebiyat karın doyurmaz, sadece çay içirir.” Mottosuyla izlerseniz göndermeleri çok iyi anlarsınız.

Yağız ‘ın zenginlikten fakirliğe geçiş planları çok hoşuma gidiyor. Onun her sahnesinde kendimi görüyorum. 🙂

Tutunamayanlar Dizisinde Ne Yok?

Evet bu dizide cinsellik yok, kadına şiddet yok, kan davası yok, çocuk gelin yok, çatışma yok, mafya babası yok, küfür yok, rüşvet yok, entrika yok, tecavüz yok vb. bunları arayanlar lütfen herhangi bir kanalı açıp herhangi bir diziyi açıp izlemesi yeter. En az bunlardan 3-4 tanesini bulabilir.

Tutunamayanlar Dizisinde Ne Var?

Absürt komedi var, edebiyat var, sistemi sorgulayanlar var, arkadaşlık var, karşılıksız sevgi var, saygı var, aile var, mahalle kültürü var yani sımsıcak bir dizi sizi bekliyor.

Tutunamayanlar Dizisinden Alıntılar ve Sözler

Ölmeye yüzümüz olsun, öbür tarafta yüzümüze bakan olsun. ( 6. Bölüm 56.34 dk )

SONUÇ: Leyla ile Mecnun ‘dan sonra gelen en absürt komedi dizisi olarak ailecek izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.