“Koronavirüs salgını nedeniyle tüm iş yerleri kapanıyor” İddiası

İş yerinden bir arkadaşım whatsapp grubumuza ”Koronavirüs salgını nedeniyle tüm iş yerleri kapanıyor alışverişinizi yapın” diye mesaj attı. Kanıt olarak Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut adına düzenlenen bir belgeyi paylaştı.

Bu belgede “20.03.2020 tarihinden itibaren; eczaneler ve hastaneler hariç olmak üzere, insanların toplu olarak bir araya gelebileceği spor salonları, yüzme havuzları ve bazı spor tesisleri, kulüpler, dernekler, galeriler, kütüphaneler, ibadethaneler, parklar, otobüs terminalleri, alışveriş merkezleri ile 3 kişiden fazla çalışanı bulunan işletmelerin geçici olarak kapatılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bu sahte belgede ”lokanta, cafe ve restoranların ise sadece evlere servis hizmeti yapılacağı ” söyleniyor.

Ayrıca ” süpermarketlerin pazartesi-çarşamba-cuma olmak üzere haftada 3 gün 08.00-16.00 arası açık olmaları ” gibi açıklamalarda bulunuyor.

Belgeyi görür görmez sahte olduğunu anladım ve arkadaşlarımı uyardım. Böyle basit hilelere düşmeyin hem sizin hemde halkın psikolojisini bozmak için yapılan algılar diye uyardım. Belgenin sahte olduğunun bir kaç kanıtını belge üstünde gösterelim.

Gerçi bu kanıtlara bile gerek kalmadı. Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur bu belgenin sahte olduğunu, twitter nezdinde de gerekli işlemlerin başlatıldığını açıkladı. Arkasına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘da açıklama yaparak belgenin yalan ve sahte olduğunu duyurdu.

Sonuç olarak her zaman dediğim gibi sosyal ağlarda yazılan her bilgiye inanmayın. Akıl ve mantık çerçevesinde sorgulamanızı yapınız.

İlgili Makaleler

Koronavirüs Hava Yolu ile Bulaşıyor mu?

Corona Virüsü Canlı Takip Haritası

Corona Virüsü Aşısı Bulundu mu?

Kaç Kişiye Korona Virüs Testi Yapıldı?

Türkiye ‘nin Koronavirüs Planı Nedir?

Giriş Çıkış Yasağı Olan İller

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.