Umreden Dönenlere DİKKAT!

Sağlık Bakanı twitter hesabından geçen hafta umreden gelen bir vatandaşta corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Bu haftada 21 bin kişi umreden geri dönüyor arkadaşlar.

Umreden geri dönenler için bakan ” UMREDEN YENİ DÖNDÜYSENİZ 14 Gün Kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez. ” diyerek uyarıda bulundu.

Şimdiye kadar diğer ülkelerin salgınla verdiğimiz mücadelemize gıpta ile baktığı, bizlerden yardım istediklerini biliyoruz. Bunun için öncelikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘ya teşekkür ediyorum. Ama umreden dönen kişilere zorunlu karantina uygulanmaması şuana kadar yapılan tüm işleri batırabilir.

Umreden dönen kişilerin %99 ‘u yaşlı vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bu kişiler corona virüsü için yüksek riskli grupta yer alan insanlar. Yani hastalığı taşıma olasılıkları çok yüksek. Ayrıca bizim gelenek ve göreneklerimize göre umreden dönenler ziyaret edilir, elleri öpülür, hediyeler alınır, zemzemler içilir… Siz bunları bir twit ile durdurmayı mı düşünüyor sunuz?

Biraz önce bir yakınım beni taziye için aradı. Taziyeye gelemeyeceğini çünkü ailecek anne ve babasını umre dönüşünde karşılayacaklarmış. Şimdi gelde 14 gün kuralına uymaları için bu kişileri uyar! Ve bunun gibi 21 bin kişiyi düşünün. Daha vahimi hepsi ülkenin dört bir yanına dağılmış durumdalar.

Umreden dönenler kesinlikle evlerine gönderilmemeliydi. Otellerde veya devletin belirlediği bölgelerde en iyi şekilde 14 gün bekletilmeliydiler. Bizleri kötü günler bekliyor gibi. İnşallah kötü haberler almayız ve bugüne kadar vermiş olduğumuz emekler boşa gitmez.

ETİKETLER :

YORUMLAR

  1. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Umreden dönenler konusunda çok haklısınız Sn. Profesör. Herkes elinden geleni yapmalı ve Ramazan Bayramı’na kadar bu virüsten kurtulmuş olmalıyız.

  3. Karantinaya almışlar ama yurtta yemek almalarını gösterdiler. Yemek almak için birbirlerinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Karantinanın bi anlamı kaldı mi böylece?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.