Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden 1.000 TL ‘lik 3. Faz Yardım Paketi ”Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” başladı arkadaşlar. Bu yardım paketini kimler alabilir? Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru şartları nelerdir? Gibi bir çok soruya cevap vereceğim.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Başvurular direk e-devlet üzerinden yapılıyor arkadaşlar. İster telefonunuzdaki uygulamdan isterseniz size vereceğim e-devlet başvuru formunun adresinden başvuru yapabilirsiniz. E-devlet adresi:

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?fbclid=IwAR12cTmKRyT1JRFGSuSOUg2Nc4BxaDUfctnQS_TTnbpcvP0Dx1uiFLGDHjA

Yukarıdaki adrese tıkladıktan sonra. Açılan sayfadan e-devlete giriş yapın. Ama şuan yoğunluktan dolayı TC kimlik numaranızın son rakamına göre;

 • 0 olan vatandaşlar Pazartesi,
 • 2 olan vatandaşlar Salı,
 • 4 olan vatandaşlar Çarşamba,
 • 6 olan vatandaşlar Perşembe,
 • 8 olan vatandaşlar Cuma,

Günleri sisteme girebilecekler. Ama Cumartesi ve Pazar günleri sınırlama olmaksınız herkes girip başvuru yapabilecek. Aşağıdaki resim e-devletten alınmıştır. Daha iyi anlamanız için inceleyiniz.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru sırasında şartlar çok açık ve net şekilde yazılmış arkadaşlar. Eğer bu şartlara uymuyorsanız, ihtiyacı olanların işlerinin hızlı yürütülebilmesi için lütfen başvuru yapmayalım.

 • Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.
 • Eğer aynı haneden birden fazla başvuru yapılırsa, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.
 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1.000 TL‘lik nakdi destekten yararlanılmamış olmak. ( Yani daha önce 1.000 TL ‘lik yardım almamış olmanız lazım. )
 • 5510 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamaz.
 • 5510 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar yararlanamaz.
 • SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu ) ‘dan gelir ve aylık alanlar ( emekliler ) yararlanamaz.
 • İŞKUR işsizlik ödenediği alanlar yararlanamaz.
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar yararlanamaz.

3.Faz Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketini Kimler Alabilir?

Şuanda ev hanesine herhangi bir girdisi olmayan kişiler bu paketten yararlanabilirler. Yani yukarıda belirtmiş olduğum gibi emekli olanlar, sigortası olanlar, işkurdan para alanlar, işçi ve mumurlar lütfen boşuna bu destek paketine başvurmasınlar.

3.Faz Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketinin Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

E-devlet üzerinden başvuru sırasında incelemelerin en fazla 1 ay süreceği ve sonucun incelemelerden sonra açıklanacağı yazıyordu. Başvuru yaptıktan 2-3 sonra hemen ”bana ne zaman 1.000 TL yatar” diye panik yapmayın. Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız 1 ay içinde paranız PTT aracılığı ile kapınıza kadar gelecektir.

Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketinin Sonuçlarını Nereden Öğreneniliriz?

Bir çok kişi başvurudan sonra başvurularını nasıl takip edeceğini soruyor arkadaşlar.

E-Devletinize girin arama kısmına ” sosyal ” yazıp aratın. Karşınıza çıkan sonuçlardan 2. sine tıklayın yani ” Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ( Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ) ” Başvurunuz orada görülecek ama başvurunuz hemen oraya yansımıyor sanırım. Biraz beklemeniz lazım. Sonuç olarak aşağıdaki gibi görülecek.

Aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Süreç devam ediyor bas vurunuz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfına iletilmiştir yazıyor bu süreç kac gun suruyor

  1. Değişiyor, vakıftaki arkadaşların çalışma azmine bağlı 🙂 ama elinde sonunda eline ulaşacak paranız.

 2. Bende dediğiniz gibi kapsam dışına çıktı yazıyordu. Daha sonra 1000 lira ödemeye hazır olarak da güncellendi. Şimdi sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır yazıyor. Anlam veremedim. Bilginiz var mı bu konuda ?

  1. Sistemsel hatalar olabilir. Biraz bekleyip tekrar denemeler yapmak lazım. Milyonlarca kişi başvuru yaptığını düşünürsek normaldir. Bir haftasonu deneyin bakalım ne olacak.

 3. başvuru yaptık süreci takip ettiğimiz sayfadan artık aynı yere giriş yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. Arayıp bilgi alan arkadaşlar sistemsel hata olduğunu öğrenmiş. Biraz aralıklarla deneyin düzelecektir.

 4. Başvuru sureci devam ediyor diyor bu olumlu olumsuz bişi yok anlaminami geliyor

  1. Aynen dediğiniz gibi şuan inceleme aşamasında.

 5. Süreç devam ediyor başvurunuz bağlı bulunduğunuz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfına iletilmiştir bu ne anlama geliyor

  1. Araştırılıyorsunuz demek oluyor. Veridğiniz bilgilerin kontrolü için.

 6. Ben baş vurdum başta kapsam dışı geldi sonrada süreç devam ediyor denildi dünde faz 1 faz 2 kapsam dışı yazıyordu ve daha önce de hiç bir şekilde bizm haneden kimse almadı zaten ben ve eşimiz ikimizde almadık nasıl oluyor da faz 1 faz 2 kapsam dışı çıkar almadık ki bununla ilgili bilgilendirirmisniz beni..?

  1. Faz1 ve Faz2 başvuruya dayalı yardım olmadığından otomatik olarak size çıkmıştır. Sonra siz Faz3 ‘e başvurmuşsunuzdur. Yani Faz1 veya Faz2 den size yardım gelecektir. Diğer bir ihtimal ev hanesinden birisi parayı aldı ve diğerlerine söylemedi. 🙂

 7. Bende başvuru yaptım bana başvuru durumu kapandı yazıyor iki sayfa kadar yazı yollanmış yardımcı olabilir misiniz

  1. Ne için red etmişler.

 8. Merhaba ben bin lirayı aldım. Şimdi tekrar girince sayfaya süreç devam ediyor bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına iletilmiştir diyor. Neden hala alacakmisim gibi yazıyor açıklaya bilir misiniz ?

  1. Arada böyle hatalar olabiliyor.

 9. hocam ilçede değerlendirmeye almıslar süreç devam ediyor yazıyor ne zaman belirlenir?

  1. Süreç değişibiliyor. Biliyorsunuz binlece kişi sırda bekliyor.

 10. 2020 yılından beri 5 sefer başvuru yaptım hala süreç devam ediyor diyo başkada bişey yazmıyor nezaman gelir anlamadım 1 sene önce başvurduklarım bile hala sğreç devam diyo çok saçma

  1. Yasmin Hanım bu 2. pandemi yardımı ilk alanlara otomatik yattı bile.

   1. Ama bana bitürlü gelmiyo işte niye onu anlamıyom 2019 yılından beri başvuru yaptım kaç sefer yok olmuyo süreç devam ediyor yazıyo bu süreç ben ölünce aktif olcak heralde 🤪😆 lafım size değil yanlış anlamayın anlamadığım bi konu ve neden böyle adaletsizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.