The Witch: Part 1 – The Subversion Film İncelemesi

The Witch: Part 1 – The Subversion Film ‘i hakkında yapılan yorumlar, eleştiriler neler? Filmin bütçesini ve ne kadar kazanç sağladığını hakkında ince detayları sizlerle paylaşacağım.

The Witch: Part 1 – The Subversion Konusu

Çocuklar üzerinde deney yapan bir profesörün elinden kaçan küçük bir kız çocuğu, bir çiftlik evindeki insanlara sığınıyor. Küçük kız liseye kadar geçmişinden saklanabiliyor ama artık yerini öğrenmişlerdir. Bakalım bu karanlık geçmişten kurtulabilecek mi?

The Witch: Part 1 – The Subversion Fragmanı

The Witch Fragman

The Witch: Part 1 – The Subversion Oyuncuları

Küçük Cadı = Kim Da-mi
Erkek Cadı = Woo-sik Choi

The Witch: Part 1 – The Subversion Filminin Yönetmeni: Hoon-jung Park

The Witch: Part 1 – The Subversion Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz Güney Kore yapımı olup 5 Temmuz 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Film 125 dakika sürmektedir. Filmin orijinal adı Manyeo ‘dir. The Witch: Part 1 – The Subversion filminin bütçesi Güney Kore para birimine göre 6 milyon KRW ‘dur. Film gişede 24 milyon $ kazanmıştır. Film Aksiyon ve Gizem türü içermektedir. Ama filmde bilim kurgu ve fantastik sahnelerde mevcut. Filmi altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

İlk başta filmin adını tam olarak öğrenemeyebilirsiniz çünkü her yerde farklı farklı isimler dolaşıyor. imdb Manyeo / İntikam demiş. İnternette ise The Witch yada The Witch: Part 1 – The Subversion olarak geçmektedir. Eğer siz filmi izlemet istiyorsanız 2. seçenekteki ismi yazarak aratmanız lazım.

Film aslında 2 bölümden oluşuyor gibi 1. Kısım ve 2. Kısım olarak. İlk bölümde her zamanki gibi Güney Kore filmlerinde, dizilerinde veya animelerinde ikili konuşmalara çok yer veriliyor. Filmde küçük cadı üvey kardeşiyle, üvey kardeşi babasıyla, babası küçük cadıyla böyle uzayıp gidiyor. Aslında tüm bu ikili konuşmalar güzel bir hikaye içinde izleyiciyi sıkmadan kısaca anlatılabilir.

Ayrıca bu konuşmalar esnasında her Güney Kore filminde olduğu gibi gereksiz mimikler, yapmacık gelen ağzı büzüşesicesi liseli ergen kız karakterler. Bazı sahnelerde ağızlarına sarı terlikle vurasım geldi.

Neyse filmin 2. Bölümünde asıl konuya giriş yapılıyor ve aksiyon o zaman başlıyor. Devamlı artan bir tempo ile sizi finale kadar gözünüzü kırpmadan izlemenizi sağlıyor yönetmen. Filmdeki eksiklerden biri burada açığa çıkıyor. Film 3 seriden olaşacak şekilde çekildiği için final açıkta bırakılıyor ve bir soru cevapsız kalıyor. Aynı Netflix filmleri gibi.

Netflix Filmleri İçin Bakabilirsiniz

The Witch, konusu bakımından da özgün bir film değil. Filmde biraz Limitless, biraz Lucy ve birazda X-Men ‘den esinlenmeler vardı. Hatta bir ara John Wick ‘e bağlanacak diye bekledim ama olmadı. 🙂 Gerçi bu benim için önemli bir kriter değil. Sonuçta filmde işlenen konu size aktarılıyor ve efektlerde hakkını veriyorlarsa no problem. Ama sizin için özgünlük öncelikliyse izlemeyin derim. Çünkü benzer sahneleri izlerken ister istemez kıyaslamaya gireceksiz buda sizin izleme keyfinizi bozacaktır.

Konu efektlerden açıkmışken film açısından özel efektleri gerçekten çok başarılı buldum. Hollywood ‘u aratmayacak aksiyon sahneleri vardı. Efektlerde yeşil ekranı hissetmiyorsunuz. Geçişler gayet başarılıydı. Gerçi son zamanlarda Güney Kore film ve dizileri bu işte başarı olduklarını kanıtladılar. Şahsen Hollywood ‘un arkasından gidiyorlar.

Oyunculuk konusunda zaten tanınmış pek oyuncu yoktu. Ama küçük cadı karakterindeki Kim Da-mi ‘yi başarılı buldum. Kızda tam bir psikopatlık tipi var. Zaten filmden sonra bir çok ödül almış kendisi. Diğer oyucularıda öyle çok zorlayacak bir sahne yoktu.

Filmin genelini ele alırsak daha önce neden izlememişim dedim. 🙂 Aksiyonu seven ve bu aksiyonun içinde biraz bilimkurgu, biraz da gizem sevenlerin hemen izlemesi lazım diye düşünüyorum. Şahsen ben The Witch: Part 2 ‘yi hatta The Witch: Part 3 sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

The Witch: Part 2 15 Haziran 2022 Tarihinde vizyona girdi.

SONUÇ: Film ailecek izlenemez çünkü vahşet, kan ve ölüm sahneleri mevcut. The Witch imdb ‘den 10 üzerinden 7 puan almış ( 3.612 kişi oy kullanmış ). Filme benim puan ise 10 üzerinden 7.5 puan arkadaşlar.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada

Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada
Ayrıca 2019 Yılında Çıkmış Filmlere Buradan Bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.