AVM’lerde havasızlıktan küf oluştu. Açılan AVM’lerde havayla birlikte solunum sistemimize girip enfeksiyonlara yol açacak İddiası

Sosyal medyada Türkiye ‘deki AVM için ”Bir süredir kapalı olan AVM’lerde havasızlıktan deri eşyalarda küf oluştu. Açılan AVM’lerde havayla birlikte mantarlar kapalı atmosferde serbestçe uçacak ve solunum sistemimize girip büyük enfeksiyonlara yol açacak!” açıklamalı bir resim gezmekte.

İddia tamamen YANLIŞ ‘tır.

Doğrusu: Paylaşılan resim Malezya ‘da bir mağazaya ait arkadaşlar. 2 aydır kapalı kalan dükkanda deri ürünlerinin üzerinde küf oluşmuş. Bunuda Nex Nezeum adındaki Facebook kullanıcısı paylaşmıştır. Olayın AVM ‘ler ile alakası yok. Ayrıca Türkiye ‘deki AVM ‘ler kapalı olduğu halde havanadırmalar kısmı olarakta çalıştırıldı. Çünkü AVM içindeki marketler çalışıyordu. Zaten alışverişe açılan AVM ‘ler dezenfektan edildikten sonra açılmıştır.

YORUMLAR

  1. Peki bizim sandıklarda eskidi diyerek, pikniğe giderken falan giyeriz umuduyla sakladığımız ayakkabılarımızda neden bu tip şeyler olmuyor giyildiği için mi acaba?

    1. Sandık dahi olsa azda dışarısı ile hava alışverişi oluyor ve buda küf tutmasını engeller. Ama AVM ‘lerin havalandırması çalışmassa hava giriş çıkışı olmuyor buda havasızlıktan küf oluşumuna neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.