Türkiye ve Diğer Ülkelerde Koronavirüs

Bu lanet virüs Dünya genelinde 12.07.2020 tarihinden itibaren 13 milyon kişiye bulaşmış ve 570 bin kişinin canınıda almıştır. Buda yaklaşık olarak %4.5 ‘e tekabül ediyor. Yani bu hastalığa yakalanan 100 kişiden 4 ‘ü vefat etmiş.

Türkiye ve Diğer Ülkelerde Koronavirüs

Salgın ‘ın şuanki merkez üssü Meksika ve Hindistan arkadaşlar, günlük ölü sayıları 500 üzeri. Bu ülkerin arkadasından ABD ve İran geliyor. Yani virüs Avrupadan, Amerika ve Asyaya kaymış durumda gözüküyor.

Gelelim ülkemize ilk 1-2 ay yüksek vaka ve ölü sayımıza rağmen şuanda yaz ayının etkili olmasındanda kaynaklı vaka sayılarımız 1.000 küsürlede seyrediyor. Ölü sayımız ise 20-30 arası değişmektedir. İlk 1-2 aya göre herkes güzel rakamlar diyecektir ama değil arkadaşlar. Şöyle değil mesela bundan 2 ay önce günlük ölü sayıları 1.000 lerin üzerinde olan 2 Avrupa ülkesini örnek verim. Birisi İtalya, diğeri ise Fransa şuanda İtalya ‘da günlük vaka sayısı 234, vefat sayısı ise 9. Fransada ise yeni vaka ve ölü görülmedi. İspanya ‘da ne yeni vaka nede ölü görüldü. Aynı şekilde Almanyada ‘da yeni vaka 137 ama ölü yok.

Şimdi bu ülkelerle kıyaslandığımızda durumumuz hiç iç açıcı değil açıkçası arkadaşlar. Şuanda bizimde vaka sayımız sıfır, vefat sayımız 1-2 lerde olmalıydı. Bunu bir türlü başaramıyoruz. Sebebi çok çabuk rehavete kapıldık. Şöyle çevrenize bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kendi çevreme bakıyorum otobüslerde maske takmak zorunlu ama kimse takmıyor. Mağazalarda ve marketlerde maske takmak zorunlu ama artık kimse bu kurala uymuyor. Haftasonu denize gidelim dedik sokaklar insandan geçilmiyor ve tek maske bende takılıydı. Kendimi korona hastası gibi hissettim ve hemen odamıza geri çıktım.

Böyle bu gevşeklik devam ederse sonbaharda çok pişman olacağız. 2. Dalga 3. Dalga diye devam eder gider bu. Olan vefat eden kişi ve çevresine olur. Lütfen bana bir şey olmaz demeyin, doğru size bir şey olmayabilir ama siz taşıyıcı olarak bir çok kişiye zarar verebilirsiniz. Maskesiz gezmeyelim.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.