Dragon’s Dogma Anime İncelemesi

Netflix ‘te yayınlanan Dragon ‘s Dogma animesini sizlere biraz anlatmak istiyorum arkadaşlar.

Dragon’s Dogma Konusu

Kendi çapında ufak bir köyle yaşayan Ethan. Bir gün ailesini katleden ejderha tarafından kalbi yeniliyor ve ejderhadan intikamını almak için peşine düşüyor. Bu zorlu yolculukta iblislerle savaşını konu alıyor anime.

Dragon ‘s Dogma Ejderha

Dragon’s Dogma Yorum ve Eleştirilerim

Animemiz aslında bir oyun uyarlamasıdır. Oyun tutulunca Netflix tarafından animeye uyarlanıyor. Animenin Aksiyon, Macera, Fantastik, Büyü, ve Gizem türündedir. 1. Sezon 7 bölümden ve ortalama 25 dakikadan oluşuyor.

Animenin asıl konusu insanlık ile ejderhalar arasındaki yüzyıllardır süren bir savaş. Bu savaşta ailesini kaybeden ethan, ailesini katleden ejderha tarafından kalbi yeniliyor ama ölmüyor ve tekrar hayata dönüyor. İşte bu sırada bilinmeyen bir yerden sarışın, mavi gözlü ve sihirli güçleri olan piyon adında bir kadın geliyor. Ethan ‘a, Arisen diyor ve ejderhayı öldürmek için senin emrindeyim diyor. Animede geçen Arisen, Piyon gibi isimleri ve ne olduklarını animenin geçtiği evrendeki kişiler biliyor ama izleyiciye bu hemen söylenmiyor. Onun için ilk bölümler kafanız karışıp konunun ne olduğunu anlamaya çalışacaksınız.

Animede her bölümde farklı konular işleniyor. Bölümün ismi ile ilgili dersler işleniyor. Animede ejderha hariç troller, griffin, hydra ve başka yaratıklarda mevcut. Dragon ‘s Dogma ‘nın bazı bölümleri echii sınıfına giriyor onun için çocuklara uygun bir anime değil. Animenin bir çok eksiği bulunmakta kendi türündeki animelere göre çizimi biraz kötü kalıyor. Ayrıca ana karakter 7 bölümde zirve güçlerine ulaşıyor ama bu güçleri 1-2 bölümde 10-15 saniyelik bir sahnede görebiliyoruz. Sihir veya büyü deseniz Piyon olmasa onuda göremiyeceğiz. Yani adamımız bir ejderhaya normal güçlerle karşılık veriyor.

Ben animeyi karma bir anime olarak gördüm. Karakter hem tip hemde duygusal açıdan Berserk ‘e benzettim. Bu açıdan Dragon ‘s Dogma biraz karanlık bir fantezi animeye kaçıyor ama tamda değil 🙂 Bölümlerin isimleri olsun yada verilen mesaj olsun bana 7 Ölümcül Günah animesini hatırlattı. Buna rağmen izlenebilecek bir anime arkadaşlar.

Dragon’s Dogma 2. Sezon olarak karşımıza çıkarmı bilemiyorum bu konuda Netflix bir açıklamada bulunmadı ama devamı gelecektir. Netflix bu aralar anime sektörüne göz dikmiş gibi duruyor.

Dragon’s Dogma Bölümleri

Birinci bölüm öfke,
İkinci bölüm oburluk,
Üçüncü bölüm haset,
Dördüncü bölüm tembellik,
Beşinci bölüm açgözlülük,
Altıncı bölüm şehvet,
Yedinci bölüm kibir.

SONUÇ: Fantastik ve büyü isteyenlerin, sıfırdan karakter gelişimi sevenlerin seveceği bir anime. Bu animeye benim puanım 10/6 arkadaşlar. Çocukların izlemesi uygun değildir.

10 Ağustos 2021

Jojo İzleme Sırası

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.