Kıyamet Günü Uçakları Nedir?

Bugün ABD başkanı ve eşinin Covid19 testinin pozitif çıkmasından sonra ABD basını kıyamet günü uçağı ‘nın havalandığını açıkladı. Bende ilk defa duyunca bu ‘Kıyamet günü uçakları nedir?’ ve ‘Kıyamet günü uçaklarının özellikleri nedir?’ diye araştırma yaptım. Bunları sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Trump testinin pozitif çıkmasıyla bu uçakların arasındaki bağlantıyı anlayamadım. Uçakların ne için kullanıldığını öğrenince eminim sizde bir bağlantı bulamayacaksınız.

Kıyamet Savaş Uçağı

Kıyamet Günü Uçakları Nedir?

Bu uçakların teknik adı E-4B Nightwatch olarak biliniyor. Aslında ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarından biri. Kıyamet uçaklarının asıl göreviyse olası bir nükleer saldırı durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak görev yapabilmesi.

Biliyorsunuz ABD ‘de nükleer bombaları atma yetkisi direk başkanda. Başkan yanında ‘nükleer futbol topu’ adlı bir çanta taşıyor. Bu çantadan kendisine verilen nükleer kodları girerek nükleer saldırı başlatabiliyor. Diyelimki bir sıcak savaşta ”ABD başkanına yönelik bir saldırı yaparsak bize kaşılık veremezler” düşüncesini kaldırmak için bu uçaklar yapılmış. Yani siz ABD ‘ye nükleer bomba atmış olabilirsiniz ama karşılığını mutlaka fazlasıyla alacaksınız anlamına geliyor.

Kıyamet Günü Uçaklarının Özellikleri

  1. Uçağın dış kaplaması nükleer saldırılara karşı dayanıklı inşaa edilmiş.
  2. Elektromanyetik veya siber saldırılara karşılık analog sistem kullanılabiliyor.
  3. Havada yakıt ihmali yapılarak 1 hafta havada kalabiliyor.
  4. Tek yakıt dolumu ile havada 35 saat kalabiliyor.
  5. 112 kişi taşıyabiliyor.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_E-4

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.