Yumurta Üzerindeki Numaraların (Sayıların) Anlamı

Marketlerden aldığımız ‘yumurtaların üzerindeki sayılar ne anlama geliyor’ yada ‘yumurtanın üzerindeki YT tarihi ne demek’ hiç merak ettiniz mi arkadaşlar?

Market yumurtalarının üzerinde bir çok sayı ve harf bulunmaktadır. Bunlara yumurta kodları da deniliyor. Bu kodlar sayesinde yumurtanın ne tür olduğunu, hangi kümeste üretildiğini, yumurtlama tarihini, son kullanma tarihini ve hangi şehirden geldiğini öğrenebilirsiniz arkadaşlar.

Yumurta Üzerindeki Numaraların (Sayıların) Anlamı
Yumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı

Yumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı Nedir?

Bu numaralara ile aslında yumurtaların ornanik olup olmadığını anlayabiliyoruz arkadaşlar. Yumurta kodlarına bakmadan yumurta almamanızı öneriyorum. En iyisi aslında yanınızda çiftlik varsa gidip oradan kendiniz seçerek almanızdır ama bu imkana herkes ulaşamıyor ne yazıkki.

Yumurtadaki Kod 0 ile Başlıyorsa

Yumurtanın organik şekilde üretildiğini anlayabilirsiniz. Tavukların ilaç ve benzeri kimyasallara maruz kalmadığını yani tavuklarda hormon ve GDO ‘lu yem kullanılmamıştır anlamına geliyor. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Yumurtadaki Kod 1 ile Başlıyorsa

Gezen tavuk yumurtası anlamına gelir ama tavuklarda hormon ve GDO ‘lu yem kullanılmadığı garantisi vermez. Kod 0 ‘dan sonra alabileceğiniz en güvenilir yumurtadır.

Yumurtadaki Kod 2 ile Başlıyorsa

Kümes içinde gezen tavuktur. Kısacası belirlenmiş bir alanda gezebilen tavukların yumurtasıdır. Tavuklarda hormon ve GDO ‘lu yem kullanılmadığı garantisi yoktur.

Yumurtadaki Kod 3 ile Başlıyorsa

Tavukların kafeste yetiştiği anlamına geliyor. Büyük ihtimal tavuklarda hormon ve GDO ‘lu yem kullanılmıştır. Yumurtalar fabrikasyon ürünüdür. Bu yumurta kodunu gördüğünüzde almamaya özen gösterin.

Yumurtanın Üzerindeki YT Tarihi Ne Demek?

Yumurtlama Tarihinin ( YT ) kısaltılmış halidir arkadaşlar. Bu yumurtananın tazeliğini öğrenmek için çok önemlidir. Bu tarihe bakmadan yumurta almamamınızı önderiyorum. Yumurta üzerine gün, ay ve yıl olarak basılıyor. Yumurtanın son kullanma tarihi Yumurtlama tarihinden 28 gün sonradır.

YORUMLAR

  1. Genelde kutunun üzerindeki yazıları okuyup alıyoruz. Ama bundan sonra yumurtanın üzerine de daha dikkatli bakarım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.