Jose Saramago, Görmek Kitap İncelemesi ve Yorumları

Bugün Jose Saramago, Körlük kitabının devamı olan Görmek kitabını inceleyeceğim arkadaşlar. Bu incelemede Görmek kitabının konusunu, kitap hakkında bir çok bilgi vereceğim. Ayrıca kitap hakkınla olumlu-olumsuz eleştirilerimi nedenleriyle birlikte açıklayacağım.

Jose Saramago Görmek Konusu

Beyaz körlüğün üzerinden yıllar geçmiştir ve halk seçim için sandık başına gidecektir. Yağan sağnak yağmurdan oylar istenilen seviyede kullanılmaz ve tekrar edilir. Seçime katılım üst düzeydedir ama sonuçlar beklenen gibi olmayacaktır. Mevcut hükümet bu souca karşılık bir dizi önlemler alacaktır. Bu önlem karşısında halkın tepkisini ve arkadaş grubumuzu bekleyen olayları okuyacağız.

Görmek kitabının kapak resmi
Eşime teşekkürler onun yaratıcılığı ile Görmek Kitabı

Jose Saramago Görmek Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 352 sayfadır. Kitabın yazarı Jose Saramago ‘dur. Kırmızı Kedi Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız Alegori, Kıyamet Sonrası Bilim Kurgusu ( post apokaliptik ), Psikolojik Kurgu ve Distopya kategorisindedir. Kitabın orijinal adı Ensaio sobre a Lucidez. Kitabı ciltli şekilde aldım.

Görmek kitabını Körlük kitabından hemen sonra okumaya başladım arkadaşlar çünkü yazarın değişik anlatım tarzına uyum sağlamışken dedim devam edim. Bence Körlük kitabını alırken Görmek kitabınıda almanız. Ayrıca ” Körlük mü Görmek mi? önce okunmalı ” , ” Körlük ve Görmek seri mi ” sorularının cevabınıda vermiş olduk. Bu iki kitap seridir ve ilk önce Körlük kitabı okunmalıdır.

Serinin ilk kitabı KÖRLÜK hakkındaki yazımız için tıklayınız

Kitabımızda gene ülkemiz, olayın geçtiği zaman ve kişilerin isimleri belli değil. İlk kitaptaki gibi virgülden başka noktalama işareti kullanılmamış. Yazar resmen bitmeyen virgül kullanmış. 🙂 Bunların sonucu olarak yazar kitabında evrenselliği yakalamıştır. Yani kitabı her okuyan kendi yaşadığı ortam için ders çıkaracaktır. Onun içindirki Nobel ödülü kazanmış bir yazar.

Yukarıda kitabımızın konusuna biraz değinmiştir burada biraz daha detaya inebiliriz sanırım. Görmek kitabımızdaki olaylar Beyaz Körlük salgınından 4 yıl sonrasını anlatıyor. Bu sefer konumuz beyaz veda diyebiliriz. Başkentteki halk boş oy atmaktadır. Bu yasal olarak mümkün olsada demokrasiyi kilitlemiştir. Mevcut hükümete göre bu örgütlenmiş bir anarşi eylemidir. Bunun için çok sert önlemler alacaktır. Meşru işlere bulaşacaktır.

Şunu belirtmek isterim 2. Kitap ilk kitap kadar bekleneni vermedi. İlk kitaptaki sürükleyiciliği bulamadım. İlk kitapta olay örgüsünü çözmek neredeyse imkansızdı. Ama bu kitabımızda ben olayların nereye varacağını az çok kestirdim buda sürükleyiciliği düşürdü. Sanki bu kitap zorlama olmuş gibi geldi bana. Hani bazı filmler insanlar üzerinde çok büyük etki bırakır ve gelen bu başarı ile planda olmayan devam filmi çelikir ama sonuç beklenen gibi olmaz. İşte Görmek kitabıda bunun gibi bir şey.

Kitaba ikinci bir eleştirim ise sonu çok boşta kaldı gibi geldi bana. İlk kitaptaki gibi kesin bir sonuca ulaşamadı. Okuyanlar lütfen bu konuda yorumlarını yazabilir mi? Tek ben mi böyle hissettim acaba?

Jose Saramago Görmek Kitabından Alıntılar ve Sözler

  • Günahkarların bedelini daima doğrular öder
  • İnsanın yalan söylemeye muktedir tek hayvan olduğu evrensel olarak bilinmektedir.
  • Tanımadığınız birine ağlamaktan daha saygın bir şey olamaz.
  • Gözün görmediğini yürek hissetmez, bilmeyen kişi görmeyen biri gibidir.
  • Doğarız ve o an sanki ömür boyu sürecek bir pakt imzalamış gibiyizdir, fakat gün gelir ” bunu benim adıma kim imzaladı ” diye sorarız.

SONUÇ: İlk kitabın gölgesinde kalmış olsada ufkunuzu genişletecek bir kitap. Puan olarak 10/7 veriyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.