Mabel Matiz Kliplerinin Anlamı Nedir?

”Mabel Matiz kliplerinin anlamı nedir?” Diye bir soru geldi mi aklınıza hiç? Gelmediyse bu yazımdan sonra eminim gelecektir. Gerçi ben kimi kandırıyorum Mabel Matiz ‘i takip eden herkes Mabel Matiz kliplerinin anlamı olduğunu bilir zaten.

Mabel Matiz Kliplerinin Anlamı
Mabel Matiz Kliplerinin Anlamı

Adamın kliplerinin anlamının olmaması saçma olurdu. Çünkü adamın kendisi baştan sona mistisizm kokuyor. Onun için Mabel Matiz ‘in her klibinde derin anlamlar bulabilirsiniz. Sadece kliplerinde de değil, şarkı sözlerinin hepsinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Hatta bu anlam derinliğinden YÖK, YKS sınavında yararlandı. Ayrıca Mabel her klibinde güzel ülkemizin bilinmeyen bölgelerinde kliplerini çekerek o bölgenin tanıtımını tüm dünyaya yapmış oluyor.

Gelelim bu makalenin çıkış noktasına, Mabel Matiz kliplerini youtube üzerinden izleyenler bilir. Klip yayınlanır yayınlanmaz bir youtube kullanıcısı klip için uzun bir açıklamada bulunur ki bu açıklama genelde en çok beğenilen yorum olur. İşte Mabel Matiz kliplerinin anlamı merak edenler bu kullanıcının yorumunu beklerler. Bende bundan haberi olmayan Mabel Matiz hayranları için bu yorumları bir yerde toplamak istedim.

Mabel Matiz – Toy Klibinin Anlamı Nedir?

Mabel Matiz – Toy Klibinin Anlamı

Klibin başlangıcında,karanlık, bölük bölük ve eski bir yapı ile karşı karşıya gelmekteyiz. Bu yapı mabelin içinde derin ve karanlık yaşanmışlıklar barındırdığını gözler önüne sermese de küçük ayrıntılarla bu anlamı yakalaya biliyoruz. Dışarıdan içeriye güneş ışıklarının girmesi aynı zaman da gücü de temsil etmek dedir. Klibin içinde ki her birey mabel’i mabelse bireyi temsil etmektedir. Mabel,haykırış,dua,geçmiş,gelecek,şu anı ve bir nebze de isyanı betimlemek istemiştir (dans figürleri). Klipte küçük bir çocuk görmekteyiz. Bu çocuk mabeli temsil etmektedir.

Figüranların; kurak,dağlık ve engebeli alanda durması ise mabelin geçmişinin de yollarının da engebeli ve zor olduğunu açık etmektedir. Mabel sürekli figüranların arasından yürür vaziyette burda ise acı ile bilinemezciliğin arasında ki vazgeçilmez ve değiştirilimez ince çığlığı duyar gibiyiz. Işığa yürüyen figüranlarsa mabelin özüne,benliğine veya geçmişi ile geleceği arasında köprü oluşturan zincirleri. En son sahne deki birleşme ise büsbütün,mabelin kayboluşu ile varoluşunu göstermektedir. Şapkalı şahsın kimliği belirsiz dolayısıyla,bu ayrıntı ince çizgiler barındıran yoruma açık ve kafa karıştıran ayrıntılarla dolup taşmış.

Mabel Matiz – Mendilimde Kırmızım Var Klibinin Anlamı Nedir?

Klibin başında bütün kar örtüsü ve ıssızlığın içinde her biri farklı yerlerden gelen sofular o kör edici kar beyazlığını kırıp dikkatlerimizi üstlerine çekiyorlar. Nizami bir şekilde bir araya gelerek oluşturdukları çember aslında evrendeki sonsuz devinime bir gönderme ve ilahi düzenin yapısına dikkat çekiyor. Ayrıca klipte kar örtüsünün oluşturduğu bir saflık ve arınma göndermesi var. Klipte nemrut dağını görüyoruz. Nemrut Dağıda aslında sofular gibi bir araya gelme birbirimizle kucaklaşma mesajı taşıyor. Çünkü nemrut dağında hem pers Tanrılarının heykeli hem de Yunan helenistik döneminin Tanrıları var.

Klipte bir aşığın bekleyişi var ve bu bekleyiş bütün o ıssızlığa ve soğuğa rağmen umutlu bir bekleyiş. Mektubu almaya giden kişi mektubu yollayan kadına yüzünü göstermiyor ve ayrıca kadında bir tedirginlik ve korku hali var. Mektubu gelmesini beklerken mabelde de bir tedirginlik hali var. Üzerindeki tek renk aba tarzı giysi aslında mabelin inzivaya çekildiğini ve ilahi bir işaret beklediğini anlıyoruz. Mektu bu alan kişide mabel mektubu getirende mabel. Ve mektubu getiren eski mabel mektubu alan yeni mabel ve mektubu getiren mabelde yüzünü açıp yeni mabelin eski mabeli görmesini sağlıyor. Eski mabel dünyevi aşkı temsil ederken yeni mabel artık bu dünyevi sınırlandırılmalardan kurtulup tasavvufi aşkı yakalıyor. Klibin sonunda da sofuların tekrar gösterilmesi mabelin manevi anlamda huzura eriştiğinin habercisi. Yine mânalar alemine daldık.

Mabel Matiz – Çukur Klibinin Anlamı Nedir?

Mabel Matiz – Çukur Klibinin Anlamı

Klipteki Ağaç ; aileyi, hayatı, sahip olduklarını temsil ediyor. Bazen sıkılıp bunaldığımızda her şeyden kaçmak isteriz. Kaçıp, alıp başımızı gitmek ve sahip olduğumuz ne varsa geride bırakmak, hayata yeniden başlamak isteriz. Yanan ağaçta, bence her şeyi yakıp yıkmak, geride bırakmak ve kaçıp kurtulmayı temsil ediyor. Araba; kişinin kendini sembolize ederken, içindekiler; kaçtığı duyguları, düşünceleri, vb. şeyleri anlatıyor. Mabel Matiz yaşadığı sıkıntılardan, aklındaki düşüncelerden kurtulmak için arabadan atlayıp kaçıyor ( bir yerde bunu kendinden kaçmak olarak da yorumlayabiliriz).

Alıp başını gidiyor, ama yolda giderken bir taraftan da ne kadar uzaklaşmaya çalışsa da düşünceleri peşini bırakmıyor. Kaçarken bir yandan da geri de bıraktıklarını ( yanan ağaçla sembolize ediliyor) hatırlıyor. O düşündükçe kaçtığı şeyler onun peşinden geliyor. En sonunda ne kadar uzaklaşsa da, ne kadar kaçsa da kendi kafasındaki düşüncelerden kaçamayacağını anlıyor ve kabulleniyor. Son sahnedeki sarılma ve kaybolma durumu bunu ifade ediyor.

Mabel Matiz – Şarmaşık Klibinin Anlamı Nedir?

Mabel Matiz – Şarmaşık Klibinin Anlamı

İlk başta Mabeli büyük bir kilimin üstünde görüyoruz, bu insanoğlunun doğumunu ifade ediyor ve sonra insanoğlu bir yola çıkıyor kimisi aşkı arıyor kimisi şan, şöhret para için bir yola çıkıyor (Mabeli bir tahtta otururken görüyoruz) ama hiç biri mutluluğu getirmiyor oysaki insanoğlunun doğumunda mutlu, çünkü ilk baştaki kilim daha büyük ve sadece o kilim üstünde Mabel dans figürleri sergiliyor, sonuçta ise insanoğlu çıktığı yolda aradığını bulduğu anda yalnız kalıyor herkes onu terkediyor bu da ölümü anlatıyor kilim küçülmüş yani kabri temsil ediyor.

Mabel Matiz – Gözlerine Klibinin Anlamı Nedir?

Mabel Matiz – Gözlerine Klibinin Anlamı

Mabel’i giriş sahnesinde bütün inançlardan detay sembollerin olduğu evrensel ve kutsal bir mekanda görüyoruz. ( Mabel’in müziğinde bu tarz kucaklayıcı alt metinler zaten hep olmuştur) Şarkının sözlerininde de geçtiği gibi, Mabel meleksi bir karakter suretinde dua etmektedir. 00:43 te dua ederken Mabel’den çıkan bir ışık süzmesi görüyoruz. Klip boyunca bu tarz ışıklar, birbirinden farklı ortamlardaki insanların yüzünde yer yer hissediliyor.

Klibin sonunda da bütün insanların bir araya gelerek neşeyle dans ettikleri bir sahne izliyoruz. Tam o noktada klibin başında Mabel’den çıkan ışığın vücut bulup onların üzerinde yükseldiğini ve onları ilahi ve mutlak bir aşk duygusuyla kanatları altında birleştirdiğini görüyoruz. Buradaki melek figürünün de yüzünün yine Mabel’e ait olduğu görülüyor. Mabel klip boyunca bütün bunları yaparken her zamanki gibi sembollerden ve pek çok görsel detaydan destek almış. Dua sahnesinde tasavvuftaki vav-elif temasının görülmesi, tavuskuşunun dünyevi güzellikleri simgeliyor oluşu, Elvis’in geniş yakaları, Zeki Müren’in apartman topukları, 90ların bizi etkileyen şık, flörtöz kliplerindeki genel anlatım ve hatta doğumundan sonraki adını almış olduğu Fatih Sultan Mehmet’in tablosu…

Mabel Matiz – Ya Bu İşler Ne Klinin Anlamı Nedir?

Mabel Matiz – Ya Bu İşler Ne Klinin Anlamı

Öncelikle ilk sahnedeki manken ve etrafındaki eller kızların kendini makyajla felanla oyuncak gibi görmesini temsil ediyor. Fark ettiyseniz muzlu bölümde tasma takmış. Bu da insanların ırkçılığım kölesi olduğunu anlatıyor. Yani muz biliyorsunuz ırkçılığı temsil ediyor. Tek gözünde olan desenin halıda olması da toplum hangi gözle dünyaya bakıyorsa, bizimde o gözle baktığımızı gösteriyor. Paralı kısımda da tasma gibi bişey takmış adını bilmiyorum artık neyse insanların para için köle olduğunu anlatıyor. Mabelin siyah fonda kırmızı giyindiği yerde aslında mabelin bir sözünün dansa dönüştürülmüş hali. O sözün ne olduğunu hatırlamıyorum. Mabelin renkli giyindiği kafasına silah tutulduğu yerde de seçimlerinden dolayı onu öldürmek isteyen insanlar tasvir edilmiş. Yelpazeli kısımdada toplumun her konuda rahat olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir