Sosyal Medya Yasası Maddeleri ( Resmi Gazete )

7253 sayılı sosyal medya yasasına göre Türkiye ‘de günlük erişimi 1milyondan fazla olan platformlarlardan Türkiye ‘de sosyal medya temsilci bulundurmaları istenmiştir. Peki bu yasaya uymazlarsa sosyal medya kapanacak mı?

Son yıllarda tüm Dünya ‘da bazı sosyal medya platformları ülkelerden daha büyük bir güç oldular. ( Bunun en büyük örneği daha geçen hafta patlak veren Whatsaapp uygulamasının yaptırım gibi tek taraflı karar alması. ) Bu gücü kontrolsüz bırakmak demek o ülkenin parçalanması, yıkılması demek oluyor arkadaşlar. Bunun için tüm ülkeler kanunlarla bu sosyal ağları denetlemek ve gücü sınırlı bir şekilde kullandırmak istiyor. Ülkemizdede büyük bir kullanım orasınana sahip olan bu sosyal ağlar için kanun hazırlandı ve yürürlüğe girdi.

Sosyal Medya Kanuna baktığınızda vatandaşlar için güzel maddeler var. Mesela en güzeli sosyal ağlarda işlenen suçlar karşılıksız kalmayacak. Örneğin ben twitter ‘dan hakaret eden birisini dava ettim ama twitter mahkeme emrine karşı çıkarak ip adresi vermedi. Yani bir firma koca ülkenin adalet sistemini tanımıyor. Tabi bu tanımamazlık sadece başka ülkelerde geçerli. Yoksa sıkıyorsa A.B.D mahkemelerinin kararına karşı çıksın. Bizim kanunlara uymayacağını söyleyen Facebook kurusucu mark zuckerberg A.B.D ‘de mahkeme karşısına çıkartılıp özür diletilmiştir. Yani anlayacağınız kime güçleri yeterse ona efeleniyorlar.

Onun için bu yasada ülkemin arkasındayım sonuna kadar.

İsteyenler aşağıdaki linkten Sosyal Medya Kanunu Resmi Gazete ‘den okuyabilirler. ( Çok uzun değil zaten okumanızı tavsiye ediyorum )

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200731-1.htm

Sosyal Medya Kapanacak mı?

Şimdi herkes bu yasa uymayan platformlar kapanacak mı sorusunu soruyor. Resmi gazetede yayınlanan maddelere göre kapatma cezası yok arkadaşlar. Yani korkmayın o bağımlı olduğumuz sosyal ağlar kapatılmayacak ama kapatılmış gibi ceza alacaklar.

  • Öncelikle 30 gün içinde temsilci atamazlarsa 10 milyon,
  • 30 gün sonra tekrar atamazlarda 30 milyon TL para cezası.
  • 30 gün sonra hala temsilci atamıyorsa sosyal medya platformuna yeni reklam vermek yasaklanacak.
  • 3 ay içinde gene temsilci atamazlarsa sosyal medya platformunun internet trafiği bant genişliğinin yüzde elli oranında daraltılabilecek.
  • 30 gün sonunda hala yasaya uymuyorlarsa internet trafiği bant genişliğinin yüzde doksan oranında daraltılabilecek.

Görüldüğü üzere verilecebilecek cezalar bunlar arkadaşlar. Öyle kökten kapama veya engelleme cezası yok. Şunuda belirtim dünya genelinde bu yasalar yetersiz kalacak ve her ülke Sosyal Ağlar Bakanlığı kuracaktır göreceksiniz. 🙂

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.