Beyin Yakan Filmler – Bu Filmleri Anlamak İçin IQ Lazım

Ters köşe yapan, süpriz sonlu veya birden fazla izlediğiniz halde çözemediğiniz filmleri beyin yakan filmler kategorisine alabiliriz.

Yada düzensizlik içindeki düzeni görmeniz gereken paradoks içerikli filmlerede beyin yakan veya IQ filmleri diyebiliriz. Bu tür filmleri sevip çevrenize önerdiğinizde ve çevrenizdekilerin ”bu nasıl film hiç bir şey anlamadık” dediğini duyar gibi oluyorum. İşte çevreniz, size buna benzer laflar diyorsa o film gerçekten beyin yakandır.

En İyi Beyin Yakan Filmler
Beyin Yakan Filmler

En İyi Beyin Yakan Filmler

Beyin yakan filmlerin belirli bir türü yoktur. Her türlü kurguya uyum gösterebilir. Bilim-kurgu, gerilim, korku, aksiyon, uzay, fantastik vb. tüm kategorilerde beyninizi zorlayacak bir filme denk gelebilirsiniz. Ve bu filmler genelde yüksek izleyici sayısıylada dikkat çekiyor. Aslında bu tür filmelere beyin jimlastiği yaptıran filmler diyorum. Filmi izledikten sonra kafamda bir çok kez olay kurgusunu gözden geçiririm. Anlamadığım yerleri tekrar tekrar düşünürüm. Sonuçlara vardığım zaman film hakkında yapılan açıklamaları ve yorumları okurum, izlerim. Doğru çıkarım yapıp yapmadığımı karşılaştırırım.

Aşağıdaki listedeki filmleri izlemiş biri olarak sizlerede öneriyorum. Şunuda ekliyim herkesin bildiği ters köşe filmlere ek olarak az bilenen ama sizleri düşündürecek bir liste hazırladım. Herbiri sizleri düşündürecek filmlerdir. Filmleri izledikten sonra yorum yaparak tartışabiliriz.

Yıldızlararası ( Interstellar ) 2014

Yıldızlararası Konusu: Açlık içindeki dünya gözünü uzaya dikmiştir. Bununla beraber bir yolculuğa çıkarlar, karadelikler, solucan delikleri, boyutlar. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.
IMDb Puanı: 8.6 ( 1,5+ milyon kişi oy kullanmış )

Başlangıç ( Inception ) 2010

Başlangıç Konusu: Bir hırsız düşünün ama fiziki bir nesne çalmıyor. Bilinçaltına girerek gizli bilgileri çalmaktadır. Yada bir fikri yerleştirmektir. Kesinlikle izlemeniz lazım
IMDb Puanı: 8.8 ( 2+ milyon kişi oy kullanmış )

Zindan Adası ( Shutter Island ) 2010

Başlangıç Konusu: Kaybolan bir akıl hastasını aramaya giden iki polis memuru gerçek ile rüyayı karıştırır. Bakalım akıl hastanesinden çıkabilecekler mi?
IMDb Puanı: 8.2 ( 1+ milyon kişi oy kullanmış )

Dövüş Kulübü ( Fight Club ) 1999

Dövüş Kulübü: Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma…
IMDb Puanı: 8.8 ( 1.8+ milyon kişi oy kullanmış )

Prestij ( The Prestige ) 2006

Prestij: Birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini konu alan bir film.
IMDb Puanı: 8.5 ( 1.1+ milyon kişi oy kullanmış )

Ben Kimim? (2014) Who Am I

Ben Kimim: Genç bir bilgisayar dahisi, hacker grubuna katılırsa ne olur?
IMDb Puanı: 7.6 ( 48+ bin kişi oy kullanmış )

Truman Show (1998)

Truman Show: Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.
IMDb Puanı: 8.1 ( 988+ bin kişi oy kullanmış )

Yedi ( Se7en ) 1995

Yedi: Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir.
IMDb Puanı: 8.6 ( 1.4+ milyon kişi oy kullanmış )

Platform (2019)

Platform: Dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçiyor. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışır.
IMDb Puanı: 7.0 ( 166+ bin kişi oy kullanmış )

Geliş (Arrival) 2016

Geliş: Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar.
IMDb Puanı: 7.9 ( 596+ bin kişi oy kullanmış )

Yaşam şifresi (2011) Source Code

Yaşam Şifresi: Kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor.
IMDb Puanı: 7.5 ( 485+ bin kişi oy kullanmış )

Makinist (2004)

Makinist: Ruhsal çöküntünün ete kemiğe bürünmüş hali, mantıklı psikolojik sorunlar, vicdanın somut görünümü, azabın içe çekilişi…
IMDb Puanı: 7.7 ( 359+ bin kişi oy kullanmış )

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.