İstanbul Sözleşmesini Kabul Etmeyen Ülkeler

Bugün ülkemizdeki gündem İstanbul Sözleşmesi arkadaşlar. Peki 2011 ‘de bizim kabul ettiğimiz İstanbul Sözleşmesini kabul etmeyen ülkeler var mı? Bu sözleşmeyi kaç ülke kabul etti?

istanbul sozlesmesini kabul etmeyen ulkeler
İstanbul Sözleşmesini Kabul Etmeyen Ülkeler

Sözleşmeyi Türkiye 11 Mayıs 2011 yılında, İstanbulda Avrupa Konseyi Bakanlar Toplantısı esnasında kabul etti. 24 Kasım 2011 yılında Meclisten geçirerek, sözleşmeyi yürürlüğe koyan ilk ülkeyiz. Sözleşmeye 46 ülke imza attı ama 11 ülke daha sonra sözleşmeyi kabul etmedi. Ayrıca Polonya 2021 yılında sözleşmeden çekileceğini duyurdu. 20 Mart 2021 yılında tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesinden çıktık.

Sözleşmesi kabul etmeyen ülkelerin en büyük sebebi, bu uygulamanın aile yapısını bozduğunu iddia etmeleridir. Hatta Macaristan hükümeti bir bildiri yayınlayarak “Bu yasal düzenleme ‘yıkıcı cinsiyet ideolojilerini’ ve ‘yasa dışı göçü’ körükleyecektir” ifadelerine yer verdi. Aynı sebeplerden dolayı bizde bu sözleşmeden ayrıldık. Sözleşmeden ayrılmamız bir kesim tarafından olumlu karşılanırken, bir kesim tarafından protesto edilmiştir.

Bu tür sözleşmelerden ayrılmadan önce kesinlikle ayrılma sebebinizin çözümünü bulmadan ayrılmamaktır. Biz neden ayrıldık, kabul etmeyen ülkelerle aynı sebepten. Peki neydi bu sebep? Aile birliğini ve yapısının bozulması! Peki bu sebep doğrumu bakalım. Mesela istatistik olarak sözleşmenin kabul edilme tarihinden bugüne artan bir kadın cinayeti oranı var. Aynı şekilde artan bir boşanma oranı var. Her neyse sebebiniz geçerli olsa dahi sizin bu sözleşmeye alternatifiniz yoksa, sözleşmeden ayrılmak tepki çeker ve haksız konuma düşersiniz.

Öncelikle bu sözleşmeyi destekler niyetikte yasalarımızda değişiklik yapmamız lazımdı. Bu yasalar oluşturulurken kendi örf ve adetlerimize göre yapabilirdik. Aynı sorun medeni kanunda çıkmıştı. Başka bir deyişle direk bir başka ülkenin kanunlarını kabul etmek demek vücudun onunla savaşması anlamına gelir. Sonuç olarak gerekli önemler alındıktan sonra ve kadına şiddet azalınca otomatik olarak bu sözleşmeye gerek kalmadığını halka anlatarak ayrılmak daha doğru olurdu şahsen böyle düşünüyorum.

Hangi Ülkeler İstanbul Sözleşmesini Kabul Etmemiştir

 1. Ermenistan
 2. Bulgaristan
 3. Çekya
 4. Macaristan
 5. Letonya
 6. Lihtenştayn
 7. Litvanya
 8. Moldova
 9. Slovakya
 10. Ukrayna
 11. İngiltere

İstanbul Sözleşmesinden Çıkan Ülkeler

 1. Türkiye
 2. Polonya ( oylama yaptı 2021 yılı içinde çıkacak )

İstanbul Sözleşmesinin Orijinal Metni: https://rm.coe.int/1680462545

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.